Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Užitočné tipy do malej kúpeľne

Užitočné tipy do malej kúpeľne

26. 05. 2023, SCONTO Nábytok
Neverili by ste, koľkých ľudí trápi malá kúpeľňa. V bytoch sa na ňu často kladie malý dôraz a pri rekonštrukcii potom treba vymýšľať „psie kúsky“, aby sme tam dokázali dať všetko, čo potrebujeme, a aby to ešte aj dobre vyzeralo. Máme pre vás niekoľko tipov, ako si pomôcť, ak problém s malou kúpeľnou postihol aj vás.

Vaňa alebo sprchovací kút

Je jasné, že sprchovací kút zaberie menej miesta, niektorí ľudia však milujú dlhé a relaxačné kúpele vo vani. Čo s tým?
 

  • Pre potreby malej kúpeľne môže byť riešením aj vaňa. V týchto prípadoch si vyberte kratšiu, ktorá sa smerom dole zužuje. Výborne však fungujú aj asymetrické vane, ktoré môžu dodať miestnosti svojské čaro.
  • K vani môžete potom pridať aj sprchový záves, prípadne iný predel a tým získate vlastne aj sprchovací kút.
  • Sprchovací kút v porovnaní s vaňou nezaberie toľko miesta, ak si však chcete zachovať aspoň základný komfort, nevyberte si veľkosť menšiu ako 80 × 80 cm. Zvyčajne je najlepšou možnosťou štvrťkruhový sprchovací kút, ktorý zaberá najmenej miesta. Môžete však využiť aj výklenky, ktoré už v priestore existujú, vykachličkovať ich a získate originálne vyhotovenie normálneho sprchovacieho kúta.
  • Na dosiahnutie väčšieho komfortu si môžete do sprchovacieho kúta kúpiť napríklad stoličku alebo masážnu lavicu, ktoré vám doprajú viac potešenia z relaxu pod tečúcou vodou.

Zrkadlá a správne svetlo opticky zväčšujú priestor

Zrkadlo je v kúpeľni samozrejmosťou, pokiaľ však bojujete s malou kúpeľňou, určite neublíži, ak ich nainštalujete hneď niekoľko. Zrkadlá opticky zväčšujú priestor, na čo je v čase rekonštrukcie dobré nezabúdať. Okrem klasického zrkadla môžete pridať napríklad zrkadlovú stenu. Praktickým riešením do neveľkých priestorov sú aj zrkadlové skrinky, ktoré poskytujú úložný priestor.

Do malej kúpeľne sú vhodné i čiastočne zasklené dvere, ktoré prepúšťajú svetlo zo susednej miestnosti. Ak máte okno, nezaplňte ho rôznymi predmetmi, snažte sa, aby dovnútra prúdilo maximum svetla.

Aj správne osvetlenie robí optické zázraky. Okrem svetla na strope môžete pridať osvetlenie skriniek, bodové svetlá alebo aj LED pásiky.

Aj obklady a farby hrajú dôležitú úlohu

Čím väčšie obklady, tým lepšie bude vaša malá kúpeľňa vyzerať. Môžete zvážiť i kombináciu malých a veľkých (v prospech veľkých), čím docielite originálnejší dizajn. Farby voľte skôr svetlé, ktoré opticky zväčšujú priestor. Biela, vanilková, svetlosivá alebo krémová sú vynikajúcim riešením. Zvážiť môžete aj použitie tapety, ktorá je dnes v kúpeľniach populárna. 

Veľké spotrebiče

Skutočne priestranným spotrebičom je práčka, zvážte teda, či ju skutočne chcete umiestniť do kúpeľne. Možnosťou je zabudovanie práčky do kuchynskej linky alebo vstavanej skrine. A ak chcete aj sušičku, potom by ste mali kúpiť kombinovanú práčku so sušičkou, čo predstavuje veľkú úsporu miesta.

Vo všeobecnosti platí, že nielen spotrebiče, ale aj všetko ostatné, čo nepotrebujete mať nevyhnutne v kúpeľni, je lepšie umiestniť mimo tohto priestoru
Tip pre vás

Vynikajúcim doplnkom môže byť toaletný stolík, ktorý dáte napríklad do spálne. Všetko, čo potrebujete na svoje skrášľovanie vrátane úpravy vlasov, môže byť tam, pričom v kúpeľni ušetríte miesto. Výhodou je aj to, že v ostatných priestoroch bytu býva viac prirodzeného svetla, takže na úpravu zovňajšku sú určite vyhovujúcejšie ako kúpeľňa bez okna.

Úložné priestory

Úložné priestory zohrávajú veľkú úlohu pri zariaďovaní malej kúpeľne vzhľadom na to, že každý centimeter sa počíta. Je vhodné napríklad skombinovať umývadlo so skrinkami, pretože práve pod umývadlom máme k dispozícii nemalý úložný priestor. Vizuálne najvhodnejšími modelmi sú úzke a vysoké skrinky. Vhodné sú aj poličky alebo závesné skrinky, tie robia priestor vzdušnejším. Vždy sa snažte predísť samostatným kusom zariadenia umiestneným, resp. postaveným v priestore – zadovážte si napríklad skrinku do kúpeľne so vstavaným košom na bielizeň.

Okrem toho nestavajte príliš veľa vecí na umývadlo ani okolo vane či sprchovacieho kúta. Radšej si kúpte dávkovač mydla, tégliky na kefky a pod., ktoré sa primontujú na stenu. V malom priestore je potrebné voliť praktické a kreatívne riešenia. Opticky prospeje, keď si vyberiete nábytok vo svetlejších farbách, obzvlášť v malých tmavých priestoroch je vítaná lesklá povrchová úprava. Pokiaľ však máte malú kúpeľňu s dostatkom prirodzeného svetla, nemusíte sa báť ani tmavších a výraznejších farieb.
Aj s malým priestorom sa dá kúzliť, len treba vedieť, ako na to. Zlaté pravidlo odporúča nepreplniť ho, pretože čím viac nábytku a doplnkov tam budete mať, tým menšie bude pôsobiť. Určite však doprajte kúpeľni aj nejakú dekoráciu. Malý obraz, sviečka, ozdobná dóza či kvet sa postarajú o príjemnú atmosféru, dôležitú nielen z estetického hľadiska, ale aj pre relax, ktorý si tam pravidelne dopriavame.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Populárne truhlice – nahádzať, zavrieť a je upratané

Kto by si nepamätal starodávne truhlice, ktoré mávali na povale naši prarodičia? Myslíte si, že im už odzvonilo? Práve naopak. Truhlice sa znova tešia veľkej popular…

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na ve…