Užitočné tipy do malej kúpeľne

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Užitočné tipy do malej kúpeľne
Publikováno: 14. 05. 2020
Neverili by ste, koľko ľudí má problémy s malou kúpeľňou... V bytoch sa na ňu často kladie malý dôraz a pri rekonštrukcii potom treba vymýšľať „psie kúsky“, aby sme tam dokázali dať všetko, čo potrebujeme, a ešte to aj dobre vyzeralo. Máme pre vás niekoľko tipov, ako si pomôcť, ak problém s malou kúpeľnou postihol aj vás.

VAŇA ALEBO SPRCHOVACÍ KÚT

Je jasné, že sprchovací kút zaberie menej miesta, niektorí ľudia však milujú dlhé a relaxačné kúpele vo vani. Čo s tým?

  • Aj vaňa môže byť schodná pre potreby malej kúpeľne. V týchto prípadoch vyberajte vaňu kratšiu, ktorá sa smerom dole zužuje. Výborne ale fungujú aj asymetrické vane, ktoré môžu dať miestnosti svojské čaro.
  • K vani môžete potom pridať aj sprchový záves, a tým získate vlastne aj sprchovací kút.
  • Sprchovací kút v porovnaní s vaňou nezaberie toľko miesta, ak si však chcete zachovať aspoň základný komfort, nevyberajte veľkosť menšiu ako 80 x 80 cm. Zvyčajne je najlepšou možnosťou štvrťkruhový sprchovací kút, ktorý zaberá najmenej miesta. Môžete však využiť aj výklenky, ktoré už v priestore existujú, vykachličkovať ich a získať originálne prevedenie normálneho sprchovacieho kúta.
  • Pre väčší komfort si môžete do sprchovacieho kúta kúpiť napríklad stoličku alebo masážnu lavicu, ktoré vám doprajú viac potešenia z relaxu pod tečúcou vodou.

ZRKADLÁ A SPRÁVNE SVETLO OPTICKY ZVÄČŠUJÚ PRIESTOR

Zrkadlo je v kúpeľni samozrejmosťou – pokiaľ ale bojujete s malou kúpeľňou, určite neublíži nainštalovať ich hneď niekoľko. Zrkadlá opticky zväčšujú priestor, na čo je v čase rekonštrukcie dobré nezabúdať.

Okrem klasického zrkadla môžete pridať napríklad zrkadlovú stenu. Praktickým riešením do neveľkých priestorov sú tiež zrkadlové skrinky, ktoré poskytujú úložný priestor.

Vhodné pre malú kúpeľňu sú tiež čiastočne presklené dvere, ktoré prepúšťajú svetlo zo susednej miestnosti. Ak máte okno, nezastavajte ho rôznymi predmetmi, snažte sa nechať dovnútra prúdiť maximum svetla. 

Správne osvetlenie tiež robí optické zázraky. Okrem svetla na strope môžete pridať osvetlenie skriniek, bodovky alebo aj LED pásiky.

Užitočné tipy do malej kúpeľne

AJ OBKLADY A FARBY HRAJÚ DÔLEŽITÚ ÚLOHU

Čím väčšie obklady, tým lepšie bude vaša malá kúpeľňa vyzerať. Môžete zvážiť tiež kombináciu malých a veľkých (v prospech veľkých), čím docielite originálnejšie prevedenie. Farby voľte skôr svetlé, ktoré opticky zväčšujú priestor. Biela, vanilková, svetlo sivá alebo krémová sú vynikajúce riešenie.

VEĽKÉ SPOTREBIČE

Skutočne priestranným spotrebičom je práčka. Zvážte teda, či ju skutočne chcete umiestniť do kúpeľne. Možnosťou je zabudovať práčku do kuchynskej linky alebo vstavanej skrine. A ak chcete aj sušičku, potom by ste mali kúpiť kombinovanú práčku so sušičkou – čo predstavuje veľkú úsporu miesta.

ÚLOŽNÉ PRIESTORY

Úložné priestory zohrávajú veľkú úlohu pri zariaďovaní malej kúpeľne, vzhľadom na to, že každý centimeter sa počíta. Je vhodné napríklad skombinovať umývadlo so skrinkami, pretože práve pod umývadlom máme k dispozícii nemalý úložný priestor. Vizuálne najvhodnejšie modely sú vysoké a úzke skrinky.

Vhodné sú aj poličky alebo závesné skrinky. Vždy sa snažte predísť samostatným kusom zariadenia umiestneným, resp. postaveným v priestore – zadovážte si napríklad skrinku so vstavaným košom na bielizeň. Nestavajte ani príliš veľa vecí na umývadlo ani okolo vane či sprchovacieho kúta. Radšej si kúpte dávkovač mydla, tégliky na kefky a pod., ktoré sa primontujú na stenu. V malom priestore je potrebné dať priechod praktickým a kreatívnym riešeniam.

Kúpeľňa
Aj s malým priestorom sa dá kúzliť, len treba vedieť, ako na to. Zlaté pravidlo je nepreplniť priestor, pretože čím viac nábytku a doplnkov tam budete mať, tým menšie bude vaša kúpeľňa pôsobiť.
Publikováno: 14. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií