Vážení zákazníci, v dňoch 31.10. a 1.11. budú naše obchodné domy zatvorené. Pre váš nákup neváhajte využiť náš e-shop.

Užitočné tipy do malej kúpeľne

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Užitočné tipy do malej kúpeľne
Neverili by ste, koľko ľudí má problémy s malou kúpeľňou... V bytoch sa na ňu často kladie malý dôraz a pri rekonštrukcii potom treba vymýšľať „psie kúsky“, aby sme tam dokázali dať všetko, čo potrebujeme, a ešte to aj dobre vyzeralo. Máme pre vás niekoľko tipov, ako si pomôcť, ak problém s malou kúpeľnou postihol aj vás.

VAŇA ALEBO SPRCHOVACÍ KÚT

Je jasné, že sprchovací kút zaberie menej miesta, niektorí ľudia však milujú dlhé a relaxačné kúpele vo vani. Čo s tým?

  • Aj vaňa môže byť schodná pre potreby malej kúpeľne. V týchto prípadoch vyberajte vaňu kratšiu, ktorá sa smerom dole zužuje. Výborne ale fungujú aj asymetrické vane, ktoré môžu dať miestnosti svojské čaro.
  • K vani môžete potom pridať aj sprchový záves, a tým získate vlastne aj sprchovací kút.
  • Sprchovací kút v porovnaní s vaňou nezaberie toľko miesta, ak si však chcete zachovať aspoň základný komfort, nevyberajte veľkosť menšiu ako 80 x 80 cm. Zvyčajne je najlepšou možnosťou štvrťkruhový sprchovací kút, ktorý zaberá najmenej miesta. Môžete však využiť aj výklenky, ktoré už v priestore existujú, vykachličkovať ich a získať originálne prevedenie normálneho sprchovacieho kúta.
  • Pre väčší komfort si môžete do sprchovacieho kúta kúpiť napríklad stoličku alebo masážnu lavicu, ktoré vám doprajú viac potešenia z relaxu pod tečúcou vodou.

ZRKADLÁ A SPRÁVNE SVETLO OPTICKY ZVÄČŠUJÚ PRIESTOR

Zrkadlo je v kúpeľni samozrejmosťou – pokiaľ ale bojujete s malou kúpeľňou, určite neublíži nainštalovať ich hneď niekoľko. Zrkadlá opticky zväčšujú priestor, na čo je v čase rekonštrukcie dobré nezabúdať.

Okrem klasického zrkadla môžete pridať napríklad zrkadlovú stenu. Praktickým riešením do neveľkých priestorov sú tiež zrkadlové skrinky, ktoré poskytujú úložný priestor.

Vhodné pre malú kúpeľňu sú tiež čiastočne presklené dvere, ktoré prepúšťajú svetlo zo susednej miestnosti. Ak máte okno, nezastavajte ho rôznymi predmetmi, snažte sa nechať dovnútra prúdiť maximum svetla. 

Správne osvetlenie tiež robí optické zázraky. Okrem svetla na strope môžete pridať osvetlenie skriniek, bodovky alebo aj LED pásiky.

Užitočné tipy do malej kúpeľne

AJ OBKLADY A FARBY HRAJÚ DÔLEŽITÚ ÚLOHU

Čím väčšie obklady, tým lepšie bude vaša malá kúpeľňa vyzerať. Môžete zvážiť tiež kombináciu malých a veľkých (v prospech veľkých), čím docielite originálnejšie prevedenie. Farby voľte skôr svetlé, ktoré opticky zväčšujú priestor. Biela, vanilková, svetlo sivá alebo krémová sú vynikajúce riešenie.

VEĽKÉ SPOTREBIČE

Skutočne priestranným spotrebičom je práčka. Zvážte teda, či ju skutočne chcete umiestniť do kúpeľne. Možnosťou je zabudovať práčku do kuchynskej linky alebo vstavanej skrine. A ak chcete aj sušičku, potom by ste mali kúpiť kombinovanú práčku so sušičkou – čo predstavuje veľkú úsporu miesta.

ÚLOŽNÉ PRIESTORY

Úložné priestory zohrávajú veľkú úlohu pri zariaďovaní malej kúpeľne, vzhľadom na to, že každý centimeter sa počíta. Je vhodné napríklad skombinovať umývadlo so skrinkami, pretože práve pod umývadlom máme k dispozícii nemalý úložný priestor. Vizuálne najvhodnejšie modely sú vysoké a úzke skrinky.

Vhodné sú aj poličky alebo závesné skrinky. Vždy sa snažte predísť samostatným kusom zariadenia umiestneným, resp. postaveným v priestore – zadovážte si napríklad skrinku so vstavaným košom na bielizeň. Nestavajte ani príliš veľa vecí na umývadlo ani okolo vane či sprchovacieho kúta. Radšej si kúpte dávkovač mydla, tégliky na kefky a pod., ktoré sa primontujú na stenu. V malom priestore je potrebné dať priechod praktickým a kreatívnym riešeniam.

Kúpeľňa
Aj s malým priestorom sa dá kúzliť, len treba vedieť, ako na to. Zlaté pravidlo je nepreplniť priestor, pretože čím viac nábytku a doplnkov tam budete mať, tým menšie bude vaša kúpeľňa pôsobiť.

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Vyberáme si jednolôžkovú posteľ

Vyberáme si jednolôžkovú posteľ

Jednolôžkové postele sú zvyčajne súčasťou detských a študentských izieb, využitie však nájdu aj v hosťovských izbách, pracovniach či menších bytoch, ktoré obývajú sl…
Čítať ďalej
Oživte izbu geometrickými tvarmi

Oživte izbu geometrickými tvarmi

Geometrické tvary sú v interiérovom dizajne veľmi obľúbené. Kruhy, štvorce, obdĺžniky, trojuholníky, rôzne krivky a ich kombinácie v nespočetnom množstve farieb využ…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií