Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Vintage nábytok má svoj osobitý šarm

Vintage nábytok má svoj osobitý šarm

12. 06. 2023, SCONTO Nábytok
Vintage nábytok vnesie do vášho domova dizajn z minulého storočia. Pritom nie je len pre milovníkov starožitností, ale nadchne aj tých, ktorí majú radi moderné bývanie v spojení s originálnymi kúskami. Na čom je založený jeho osobitý šarm?
Slovíčko vintage pôvodne pochádza z vinárskych kruhov a používa sa na vyjadrenie zrelosti vína. Toto označenie sa neskôr prenieslo z alkoholu aj na oblečenie, doplnky či nábytok. Pravý vintage nábytok by mal mať pred vami aspoň jedného ďalšieho majiteľa a vek niekoľko desiatok rokov. K tomu patria aj stopy, ktoré na ňom zanechal čas.

Medzi obľúbené vintage kúsky patria komody, lavice, stoly, stoličky, skrine, príborníky, ale aj doplnky, ako napríklad zrkadlá a rámy obrazov. Ak sa vám tento štýl páči, nemusíte hneď obchádzať bazáre či starožitníctva s nábytkom a doplnkami. Dnešný trh ponúka obrovský sortiment tovaru vo vintage štýle. Pri takýchto nových kúskoch sa vyhnete prípadným poškodeniam, ktoré by sa na starom nábytku nedali opraviť, a aj negatívnym pachovým stopám, ktoré si starý nábytok so sebou nesie z povál, pivníc či zo starých nevykurovaných domov. Samozrejme, aj starý, aj nový nábytok má svoje výhody.

Pravidlo 80 : 20

Kategória vintage pokrýva rôzne obdobia, pričom jednotlivé dekády majú svoje špecifiká. Pre takýto vzhľad sú vítané prvky v štýle 20. až 80. rokov minulého storočia, pričom tie z 50. až 80. rokov označujeme všeobecne ako retro. Interiér štylizovaný ako vintage dosiahnete viacerými spôsobmi.

Vintage nábytok môžete umiestniť do moderného, ale aj štylizovaného interiéru. V modernom interiéri stavte na kontrast. Charakteristickým znakom je tu kombinácia protikladov. Neutrálnu farebnú paletu doplňte výraznejšími farbami vintage nábytku. Vyskúšať môžete aj pravidlo 80 : 20. To znamená, že 20 % zariadenia budú tvoriť vintage kúsky. Môže ísť o veľké komody a príborníky, ale aj o doplnky, ako sú vázy, rámy, lampy a podobne.

Vintage do každej miestnosti 

Pri interiéri, ktorý bude celý štylizovaný ako vintage, stavte na niekoľko kľúčových prvkov. Jedným z nich je pravá drevená podlaha či jej laminátová imitácia – ideálne sú širšie dosky s výraznejšou kresbou dreva alebo opotrebovaným vzhľadom. Tento štýl sa hodí prakticky do každej miestnosti, môže sa teda prelínať celým interiérom.

Pre nábytok vo vintage štýle je charakteristické, že pôsobí, akoby bol vyrobený zo starších kusov dreva, a má patinu, ktorá je vlastne jeho dekoráciou. Takéto rustikálne kúsky dobre zapadnú aj do vidieckych interiérov. Vítaná je aj biela farba nábytku, ktorá je pri tomto štýle obľúbená. Nemusíte sa však báť ani pastelových či výrazných, sýtych farieb na solitéroch. Ak plánujete viac vintage prvkov pri sebe, nech sa odlišujú materiálovo aj farebne. Na drevenú komodu predsa nepostavíte vintage lampu na drevenom podstavci a s hnedým tienidlom, aby zanikla.

Vintage v obývačke

Drevo, ktoré vyzerá ako unášané vodnými prúdmi a nakoniec vyplavené na breh? Presne o tomto vintage štýl je. Nábytkové programy práve s takýmto drevodekorom skvelo zapadnú do obývačky – v jednotnom dizajne si môžete zaobstarať komodu, vitrínu, konferenčný stolík, stolík pod televízor či nástennú policu. Výrazná kresba dreva vynikne v moderných aj vidiecky ladených interiéroch. Do takéhoto interiéru voľte lampy s kovovým tienidlom, vzorovaný tkaný koberec alebo nápadité vintage tapety.

Vintage v spálni

Spravte svoju spálňu príjemne staromódnou. Môžete si vybrať napríklad útulný vidiecky štýl s ozdobnými prvkami a kovanými rúčkami alebo romanticky ladený biely nábytok s patinou. Prípadne na to choďte opačne – do moderne ladenej spálne si vyberte jeden kúsok vo vintage štýle.

Vintage v predsieni

V menších miestnostiach môžu zaujať výraznejšie kusy nábytku, ktoré spájajú surovosť a nepravidelné štruktúry prírodného materiálu v kombinácii s tmavými kovovými detailmi. Hrubé opracovanie dreva dodá každému kusu absolútnu originalitu, či už pôjde o predsieňový panel, lavicu do predsiene, skrinku na topánky, alebo rám zrkadla.

Vintage v kuchyni 

Pri výbere kuchyne vo vintage štýle sa inšpirujte rustikálnymi kuchyňami. Typické sú pre ne svetlé farby, ale aj príjemné odtiene šalvie a pastelové farby. Samozrejme, nesmie chýbať jemná patina a ozdobné kovanie. K tomu patrí aj vymaľovanie stien v zemitých farbách, tehlový obklad a kvetinové motívy. Ak ste zdedili starý príborník, určite ho zakomponujte do priestoru kuchyne a jedálne.

Vintage v kúpeľni

Kúpeľňa v tomto štýle potrebuje výraznú dlažbu a obklad, pričom môžete kombinovať viaceré vzory. Eleganciu, ktorá k vintage patrí, dosiahnete voľne stojacou vaňou na nožičkách. Aby ste sa vyhli vizuálnemu chaosu, radšej voľte striedmejší nábytok, napríklad biele skrinky doplnené drevenými detailmi. Povestnou čerešničkou na torte budú vintage kohútiky a armatúry v striebornom, zlatom alebo mosadznom vyhotovení.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Populárne truhlice – nahádzať, zavrieť a je upratané

Kto by si nepamätal starodávne truhlice, ktoré mávali na povale naši prarodičia? Myslíte si, že im už odzvonilo? Práve naopak. Truhlice sa znova tešia veľkej popular…

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na ve…