Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

12. 02. 2024, SCONTO Nábytok
Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe, žltá sedačka rozhodne stojí za zváženie.
Žltá je jednou z najstarších farieb v histórii, čo dokazujú aj hlinené pigmenty používané na jaskynné maľby. V starovekom Ríme a Egypte sa na obrazoch používala na zobrazenie farby pleti. V starovekých náboženstvách sa žltá stala posvätnou farbou. Podobne ako zlatá bola vnímaná ako večná farba. Slnko a bohovia boli zobrazovaní práve v žltej farbe. Egypťania verili, že bohovia majú zlatú kožu aj kosti, a preto používali žltú ako odtieň ich pleti. Stredovekí renesanční umelci zas po žltej najčastejšie siahali pri vyobrazovaní Judáša Iškariotského.

Temná minulosť žltej farby

V stredoveku bola obľúbeným pigmentom indická žlť. Prvýkrát ju vyrobili na vidieku v Indii z moču hovädzieho dobytka kŕmeného výhradne listami manga. Zahrievali ho, až kým nevznikli žlté kryštály. Hmota vytvarovaná do hrudiek sa predávala ako indické pyré.
 
Jeho produkcia však bola na začiatku 20. storočia zakázaná, pretože jednotvárna strava spôsobovala zvieratám podvýživu. Aj preto sa tomuto odtieňu žltej hovorilo krutá farba. Žlté farbivo sa okrem toho v minulosti získavalo zo zeleru, z listov stromu broskyne, z púpavy, zo semien lucerny siatej, z krókusu, bobkových listov či listov orechovca.

Veselý a jasný odtieň, ktorý stimuluje

Z hľadiska psychológie je žltá farba vnímaná ako šťastná, veselá a optimistická, pretože sa spája so slnkom, s letom či so spontánnosťou. Vo viditeľnom spektre je medzi oranžovou a zelenou, a pretože odráža veľa svetla, vnímame ju ako jasnú farbu. Pôsobí stimulujúco, dokáže nabiť pozitívnou energiou, a keďže sa radí medzi teplé farby, vnesie do domácnosti útulnosť. Povzbudzuje do komunikácie, preto sa hodí do obývacej izby a iných spoločenských priestorov, napríklad do kancelárie.

Ideálna doplnková farba

Jedno je isté – žltá priťahuje pozornosť v každej svojej podobe a rozhodne ju neprehliadnete. Na druhej strane príliš veľa žltej v interiéri môže pôsobiť omračujúco a unaviť oči. Preto je skvelou doplnkovou farbou na nábytok alebo dekorácie. V štýle aktuálneho trendu tichého luxusu sa namiesto jasných odtieňov môžete zamerať na zemitejšie odtiene žltej. Farebnú paletu doplňte jemnou hnedou či modrou.
Vedeli ste, že?
Žlté sedačky sa stali jedným z interiérových mikrotrendov v roku 2022 aj vďaka seriálu Peaky Blinders a následne sociálnym sieťam. Kým trendy pretrvávajú zvyčajne 5 až 10 rokov, mikrotrendy majú životnosť 3 až 5 rokov.

Ako na výber žltej sedačky

Žltá sedačka je ideálny príklad toho, ako môže jeden kúsok zmeniť a oživiť nudný priestor. Ak máte obývačku v neutrálnych bielych alebo sivých tónoch, žltá pohovka v nej vynikne. Môžete ju doplniť čierno-bielym kobercom. V prírode je spojenie týchto farieb vnímané ako varovanie na miestach nebezpečenstva, u vás doma však bude vypovedať o vašej odvahe kombinovať farby. Ak chcete dosiahnuť maximálne pohodlie, stavte napríklad na model sedacej súpravy Palladio s elektronickým vysúvacím systémom sedadla a polohovacími podhlavníkmi. 
Ak preferujete jasné farby, žltá sedacia súprava, resp. pohovka je tým správnym kúskom. Obývačka v mixe výraznej žltej, modrej, fialovej, oranžovej či ružovej bude vyzerať výborne. Pridajte zelené rastliny a vznikne priestor plný života. Elegantný model Kolton na nožičkách je na takéto spojenie ako stvorený. Ak vám ide o bohémsku atmosféru, siahnite po odtieni horčicovej, ozdobnom riasení sedadla a tkanine zamatového vzhľadu. Presne tieto parametre spĺňa napríklad sedačka Marina s výrazným prešívaním.

Stredobod priestoru

Luxusný vzhľad docielite nielen tvarom, ale aj použitým materiálom. Sedacia súprava Gusto v glamour štýle je obalená do velúru, ktorý na prvý pohľad pripomína kožu. Svojím tvarom spomedzi ostatných vyniká aj žltá pohovka Lina typu ušiak, s pohodlným vysokým operadlom zdobeným gombíkmi.
Do menších priestorov odporúčame napríklad modernú žltú sedačku Next so sedadlom z kvalitného penového jadra alebo pohovku Uno s hydrofóbnou tkaninou menčestrového vzhľadu.
Žltá sedacia súprava alebo gauč sa zaručene stanú stredobodom priestoru. Otázkou je, ako si poradíte s priestorom okolo nich. Možností máte veľa. Ak sa chcete dozvedieť o tejto farbe v spojení s inými odtieňmi viac, prečítajte si náš článok Žltá farba v interiéri – tvorca dobrej nálady.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Štýlové kúpeľne: v ktorej by ste si radi dopriali očistu?

Kúpeľňa je miesto na očistu, ale aj na relax tela i duše, preto je potrebné zariadiť ju tak, aby ste sa v nej cítili čo najpríjemnejšie a uvoľnene. Mala by byť prakt…