Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Ako sa starať o bytový textil

Ako sa starať o bytový textil

21. 04. 2022, SCONTO Nábytok
Bytové textílie sú lapačmi rôznych nečistôt a zápachu. Posteľná bielizeň, uteráky, deky, kuchynské utierky, závesy, koberce, dekoračné vankúše... Zoznam textilných produktov, ktoré má každý doma a potrebujú našu pravidelnú starostlivosť, je naozaj dlhý. Viete však, ako často a správne ich čistiť? Vyznáte sa dobre v značkách na pranie? Prinášame vám zopár užitočných informácií.
Pri starostlivosti o textil si treba všímať najmä materiál a pokyny výrobcov týkajúce sa údržby. Nielen každý kus oblečenia, ale aj domáce textílie, ako napríklad obliečky, plachty, záclony alebo uteráky, sú označené štítkom, na ktorom nájdete všetky informácie potrebné na udržiavanie produktu v perfektnom stave. Každý predsa chce, aby mu jeho obľúbené kúsky vydržali ako nové čo najdlhšie. A nielen to. Dôležitý je, samozrejme, aj hygienický aspekt – aby sme žili v čistom a zdravom prostredí.

Značky na pranie alebo čo znamenajú symboly údržby na štítkoch

Hoci sú symboly údržby dobre známou súčasťou štítkov na textilných produktoch, mnohí majú problém povedať, čo najmä niektoré z nich znamenajú. So žehličkou a s práčkou je to pomerne jednoduché, horšie to býva s ostatnými značkami či rôznymi doplnkovými znamienkami.
Vedeli ste, že?

Podľa výsledkov európskeho prieskumu IPSOS 2021, zverejneného spoločnosťou Ginetex, 98 % spotrebiteľov rozozná bez problémov symbol žehlenia a 90 % vie správne identifikovať symbol prania. Avšak len 27 % ľudí správne určí symbol bielenia, 25 % pozná symbol sušenia a 16 % symbol chemického čistenia.
Symboly údržby sú však kľúčové na určenie správneho postupu, ako sa starať o ten-ktorý textilný výrobok. Preto si najprv zopakujme, čo znamenajú.
Základným symbolom na štítkoch je vanička, ktorá predstavuje pranie. Každý textil sa má pred prvým použitím oprať, pričom treba prať oddelene podľa farieb (intenzívne farby môžu totiž púšťať, čím by mohli zafarbiť iné textilné výrobky). Vo vaničke sa nachádza maximálna odporúčaná teplota pri praní. Ak je pod vaničkou čiarka, znamená to, že musíte pri praní zvoliť šetrný postup (normálne plákanie, mierne odstreďovanie), ak sú dve, potom veľmi šetrný postup (mierne plákanie, mierne odstreďovanie). Vanička s rukou je znakom ručného prania.
 
Trojuholník znázorňuje bielenie. Ak je bez vnútorných čiar, môžete pri bielení použiť akýkoľvek výrobok, ak je s čiarami, siahnite po bezchlórovom prostriedku. Prečiarknutý trojuholník bielenie zakazuje.

Štvorec symbolizuje sušenie. Štvorec s krúžkom vnútri je znakom pre sušenie v bubnovej sušičke, ak je v strede jedna bodka, sušenie by malo prebiehať pri nižšej teplote, ak sú dve, tak pri normálnej teplote. Dávajte si pozor na prečiarknuté logo, ktoré sušenie v sušičke nepovoľuje. K málo známym symbolom patrí štvorec s vertikálnymi alebo horizontálnymi čiarami, ktorý označuje postup sušenia mimo sušičky, teda prirodzenou cestou. Štvorec s jednou vertikálnou čiarou symbolizuje sušenie na šnúre zavesením, s dvomi čiarami sušenie odkvapkávaním. Štvorec s jednou horizontálnou čiarou hovorí o sušení textilu v rozprestretom stave, s dvomi čiarami o sušení odkvapkávaním v rozprestretom stave. Ak na týchto značkách v ľavom hornom rohu uvidíte ďalšiu čiaru, potom je potrebné textil sušiť v tieni.

Žehlička s tromi bodkami, s dvomi bodkami či s jednou? Bodky tak ako pri vaničke znázorňujú maximálnu teplotu, ktorú daný materiál zvládne. V prípade žehličky symbolizujú aj použitie pary. Ak nájdete symbol žehličky s jednou bodkou, žehlite bez pary pri maximálnej teplote 110 °C. Dve bodky vymedzujú teplotu do 150 °C, tri bodky do 200 °C. Niektoré textílie, ako napríklad krep, sa nesmú žehliť vôbec. Žehlením „krepovanie“ nenávratne mizne.

kruhom sa tiež nestretávame často, avšak je dobré vedieť, že označuje postup profesionálneho čistenia chemicky (vybranými látkami spadajúcimi do kategórie P alebo F – tieto písmená sú uvedené v kruhu) alebo za mokra (bez obmedzení alebo pri určenej úrovni mechanického pôsobenia – označované písmenom W v kruhu a doplňujúcimi znamienkami). Starostlivosť o takéto textílie by ste mali zveriť do rúk odborníkov. Prečiarknutý symbol kruhu znamená, že textília sa nesmie čistiť chemicky, prečiarknutý symbol kruhu s písmenom W hovorí, že sa nesmie profesionálne čistiť za mokra.

Rady k vybraným domácim textíliám

Posteľné obliečky

V posteli strávime tretinu svojho života, preto by sme tomuto miestu mali venovať dostatočnú pozornosť. Niet nad to, keď si ľahneme do voňavých, čerstvo navlečených obliečok. Ako často ich však meniť? Odborníci radia optimálne raz do týždňa. Ak sa vám to zdá pričasto, plachtu a obliečky meňte aspoň raz za dva týždne. Minimálne v prípade obliečky na vankúš by ste však nemali zbytočne naťahovať čas a vymeňte ju za čistú každé tri dni. Práve na nej sa totiž zachytáva najviac nečistôt, ako sú lupiny, kožný maz, odumreté časti kože. Málo časté a nepravidelné vymieňanie môže mať negatívny vplyv na stav pokožky i vlasov. Pri praní by ste sa mali vyhnúť agresívnej aviváži. Aj v prípade, že ste chorí, sa odporúča skrátiť interval výmeny obliečok na každé tri dni. Obliečky perieme obrátené naruby a so zapnutým zipsom, resp. gombíkmi.
 
Pri prevliekaní posteľ povysávajte. Určite nezanedbávajte matrac, v ktorom sa hromadí odumretá koža, prachové častice, pot či iné nečistoty a baktérie. Tieto sú spolu s vlhkosťou a teplom vynikajúcou živnou pôdou pre roztoče, ktoré môžu spôsobovať rôzne zdravotné problémy. Viac o čistení matracov od roztočov sa môžete dočítať v samostatnom článku. Ak máte matrac so snímateľným poťahom, operte ho (alebo ho dajte oprať v čistiarni) aspoň raz za pol roka.

Uteráky 

Vlhkosť je dobrý priateľ baktérií a infekcií. Uteráky a osušky sú preto ich hlavným terčom. Okrem toho sa v nich zachytávajú aj zvyšky mydla, kozmetiky či odumreté časti kože. To, ako často ich meniť, závisí hlavne od intenzity používania. Uterák na ruky sa oplatí meniť každý druhý deň, osušku aspoň raz za týždeň. Ak používate zvlášť uterák na tvár, najlepšie je meniť ho už približne po štyroch použitiach, najmä ak používate mejkap či rôzne kozmetické prípravky. Po použití by ste mali uteráky nechať schnúť v rozprestretom stave na vzdušnom, vetranom mieste. Pri praní myslite na to, že práčka by nemala byť preplnená a aviváži sa pri praní uterákov treba radšej vyhnúť. Prirodzene, každý člen domácnosti by mal používať vlastný uterák.
Ako na mäkké uteráky? 

Uteráky by ste mali prať na vyšších teplotách s polovičnou dávkou prášku. Veľké množstvo prášku môže spôsobiť, že sa jeho zvyšky zachytia vo vláknach a pri nižšej teplote sa nerozpustia. Uteráky zostanú po vyschnutí drsné. Namiesto aviváže dajte priamo do bubna tri lyžice octu. Ocot uteráky zmäkčí a navyše ich zbaví baktérií aj zápachu.

Záclony a závesy 

Záclony a závesy krásne zútulnia domov a sú dizajnovým kúskom, preto si nimi zdobíme príbytky aj napriek námahe, ktorú musíme vynaložiť na ich údržbu. Ako sa o ne starať? Perte ich podľa pokynov na štítku. Väčšina závesov nie je vhodná do sušičiek, čo však nemusí byť nevyhnutne zlé. Pri mnohých totiž platí, že ak ich hneď po vypraní zavesíte na garnižu, vyschnú, prevoňajú byt a ešte sa aj vyhnete žehleniu. Závesy a záclony by sa mali prať minimálne každé tri mesiace, v prípade ľudí citlivejších na prach odporúčame každý mesiac.
Tip od nás:

Skôr ako záclony a závesy vložíte do práčky, odporúča sa vyprášiť ich. Ak ste zo závesov odstrihli štítok a nie ste si istí, na akej teplote ich môžete oprať, zvoľte nízku teplotu (30 °C) a šetrný program.

Koberce

Koberce treba čistiť najmä vzhľadom na bežné znečistenie (prach, omrvinky) a zápach. Vysávať sa majú horizontálne a následne vertikálne, aby ste sa dostali ku všetkým vláknam. Koberce s vysokým vlasom sa nesmú vysávať rotačnými kefami ani prášiť klepáčom – vlasy sa môžu vytrhávať alebo trvalo poškodzovať (lámať). Ako často vysávať? Závisí to od počtu osôb, prípadne zvierat v domácnosti. Ak žijete sami, stačí vám povysávať raz týždenne. Ak ste napríklad trojčlenná rodina s dvomi mačkami, vysávať by ste mali aspoň štyrikrát. Aspoň raz ročne by ste mali koberec vytepovať, hĺbkové čistenie pravidelným vysávaním totiž nenahradíte. Malé textilné koberčeky a kúpeľňové predložky sa obyčajne môžu aj oprať, pričom sa treba riadiť symbolmi na štítkoch. Interval, ako často ich prať, závisí od ich umiestnenia. Minimálne predložku spred toalety je vhodné prať raz za týždeň.
Babská rada:

Domáci pomocník sóda bikarbóna vám pomôže pri zápachu. Stačí, keď ňou večer posypete koberec a ráno povysávate.

Poťahy sedačiek či postelí

Látkové poťahy nábytku sú rovnako ako iné bytové textílie zachytávačmi prachu a ďalších nečistôt, preto ani na tie netreba zabúdať. Pri sedačkách už máme zautomatizované, že je nutné ich udržiavať. Menej je však tých, ktorí si uvedomujú, že aj čalúnenie postele, stoličiek či predsieňových lavičiek (a podobne) si vyžaduje istú pozornosť.

Od prachu ich treba zbavovať vysávačom nastaveným na nízky výkon a s nadstavcom na čalúnenie ideálne aspoň raz za týždeň. Pokiaľ to návod na údržbu nezakazuje, raz za čas môžete čalúnenie aj vytepovať, čím ho zbavíte aj zažratej špiny. Ak sa chystáte odstrániť nejaký fľak, buďte opatrní, najmä čo sa týka voľby čistiaceho prostriedku. Používať by ste mali len pH neutrálne prípravky. Každý prostriedok je však vhodné odskúšať najprv na menej viditeľnej časti čalúnenia (alebo na vzorke látky, ktorú ste dostali spolu s kúpou nábytku) pre prípad, že by reagoval nežiaducim spôsobom. Ak sa rozhodnete použiť saponát, dbajte na to, aby ste ho z poťahu dobre vymyli. Hĺbkové čistenie čalúneného nábytku je dôležité najmä pri sedačkách a posteliach, kde sa pod poťahovým materiálom ukrýva výplňový materiál (polyuretánová pena a podobne) – vyčistia sa tak od nežiaducich mikroorganizmov. Viac tipov, ako vyčistiť sedačky z rôznych materiálov a nepoškodiť pri tom poťah, sme pre vás spísali v samostatnom článku.

Krása na pohľad, čistota pre zdravie

Bez ohľadu na to, o akú domácu textíliu ide, zapamätať si treba najmä jedno – pokyny zo štítkov údržby nie sú na okrasu. Ich dodržiavanie zabezpečuje, že si textília uchová svoj vzhľad, tvar a zdravotnú bezpečnosť tak dlho, ako sa len dá. Samozrejme, nie naveky, všetko má svoju životnosť. Vždy zohľadňujte materiál, podmienky prostredia a intenzitu používania produktu a tomu prispôsobte starostlivosť.

V ďalšom článku sa môžete inšpirovať ako sa starať o nábytok, aby Vám vydržal čo najdlhšie ako nový.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…