Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / INŠPIRÁCIA Ako sa starať o nábytok, aby vydržal čo najdlhšie ako nový

INŠPIRÁCIA Ako sa starať o nábytok, aby vydržal čo najdlhšie ako nový

13. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Dokonalý vzhľad nábytku vám žiaden výrobca nezaručí na večnosť, pretože domácnosť nie je múzeum, v ktorom sú jednotlivé exponáty vystavené za sklom. Nábytok žije s celou rodinou, je svedkom prvých krokov detí, pri ktorých je im oporou, nájdeme na ňom „jazvy“ ako pozostatok ich hier, ale vedel by veľa porozprávať aj o nešikovných majiteľoch a smútku štvornohých domácich miláčikov. Napriek všetkým týmto faktorom existuje niekoľko rád, ktorých dodržiavanie vám pomôže zachovať nábytok dlho ako nový.

Správne umiestnenie 

Neprisúvajte nábytok príliš k stene. Špeciálne na toto si dávajte pozor hlavne vtedy, ak máte chatu, kde chodíte len raz za čas a kde nepravidelne vetráte. Priamy kontakt so stenou by mohol spôsobiť rozvoj plesní. Zároveň nábytok nedávajte tam, kde by vám mohol zavadzať. Ak ho chcete zachovať čo najdlhšie v dobrej kondícii, umiestnite ho ďaleko od radiátorov, klimatizácie či priameho slnečného žiarenia. Môžu spôsobiť deformáciu, zmenu farby či praskanie laku. 

Pravidelné upratovanie 

Usadzovaniu prachu sa nevyhnete na žiadnom kuse nábytku a v žiadnej miestnosti. Drobné nečistoty odstránite handričkou s jemnými vláknami. Vyhnite sa agresívnym prípravkom, ktoré by mohli poškodiť povrchový lak nábytku. Použite len čistú vodu, prípadne saponát určený na čistenie materiálu, z ktorého je nábytok vyrobený. Pri čalúnenom nábytku je dobrým pomocníkom vysávač. Životnosť čalúnenia predĺžite pravidelným vysávaním prachu, ideálne aspoň raz za týždeň

Rešpektovanie vlastností 

Pamätajte, že každý kus nábytku má svoju nosnosť. Ak umiestňujete na stenu závesné skrinky alebo police, použite príslušné kovanie vhodné na daný účel a materiál nosnej steny. Skrine v spálni zbytočne neprepĺňajte šatstvom a preventívne do ich vnútra umiestnite levanduľu, ktorá zabráni moliam, aby sa nasťahovali do vašich skríň. Zbytočne nepreťažujte ani zásuvky a urobte si v nich poriadok, napríklad podľa nášho návodu o minimalizme.  

Nábytok pod kontrolou 

Pravidelne kontrolujte, či sú kolieska na nábytku a nohy na stoloch dostatočne pevne utiahnuté. Kolieska udržiavajte v čistote, zabráni to prípadnému poškodeniu podlahy pri presúvaní. Občasnú kontrolu si vyžadujú aj skrutky a matice, ktoré by sa časom mohli uvoľniť.

Program Yoop

Ochrana pred vlhkosťou

Nábytok sa dostáva do kontaktu s vodou pri bežnom umývaní, ale aj pri rozličných nehodách. Drevotrieska má tendenciu vodu nasávať a zväčšovať svoj objem. Pri dlhšom pôsobení vody na nábytok by sa mohla začať oddeľovať povrchová dekoračná vrstva a hrozila by vám nútená výmena nábytku. Pôsobeniu vody je vystavená najmä kuchyňa. Nenechávajte spoje pracovnej dosky zbytočne dlho vystavené vode (aj keď sú spojené vodoodolným disperzným lepidlom a utesnené silikónom).

Deľba s domácimi miláčikmi

Máte doma mačku? Potom určite viete, že mačky majú v génoch škrabanie. Značkujú si ním teritórium, uvoľňujú napätie a skracujú pazúriky. A v neposlednom rade vidia v nábytku svoje hračky. Rozmiestnite preto svojej mačke po interiéri škrabadlá. Dáte jej tak najavo, že sa môže hrať bez toho, aby vám zdemolovala polovicu bytu. Ak sa z vašej pohovky stalo obľúbené miesto pre psa, najjednoduchšie bude použiť deku, ktorá zabráni priamemu kontaktu zvieraťa s poťahom. Poťahové látky určené do interiéru môžu ťažšie zvládať nečistoty z vonkajšieho prostredia ako blato či peľ, preto nezabúdajte na dôkladnú hygienu svojho miláčika po každej prechádzke.

 

Ako se starať o jednotlivé druhy nábytku?Čalúnený nábytok

Čalúnené sedačky a kreslá sú najnáročnejším typom nábytku na údržbu. Každý z nás vyprodukuje denne 600-tisíc častíc z kože, na ktorých si potom pochutnávajú roztoče. Tie však môžu byť spúšťačom astmy alebo alergie, preto je starostlivosť o poťahové látky dôležitá nielen z estetickej stránky, ale má svoje opodstatnenie aj z hľadiska hygieny.


Z čalúneného nábytku odstránite prach vysávaním pri nízkom alebo strednom výkone, suchou špongiou či jemnou kefkou. Jeden raz do roka doprajte svojmu čalúnenému nábytku dôkladné hĺbkové čistenie, ktoré oživí stratenú farbu, odstráni nebezpečné mikročastice a dodá príjemnú vôňu. Ideálne na to je leto, keď je v interiéri nízka vlhkosť vzduchu. Čerstvé fľaky na čalúnenom nábytku vyčistite vlhkou handričkou, prípadne jemným mydlovým roztokom. Nenechajte ich zaschnúť – staré škvrny si vyžadujú značné úsilie na ich odstránenie. V žiadnom prípade nepoužívajte lieh, acetón či iné agresívne čistiace prípravky a látku nedrhnite. Každý čistiaci prostriedok otestujte najskôr na nejakej nenápadnej časti nábytku.
Ako sa starať o nábytok, aby vydržal čo najdlhšie ako nový

Masívne drevo

Ak máte doma masívny drevený nábytok, vyhýbajte sa veľkým zmenám teploty a vlhkosti, ktoré majú vplyv na štruktúru dreva. V prípade sucha má tento materiál tendenciu zmršťovať sa a naopak. Ideálna klíma pre drevený nábytok je teplota okolo 20 stupňov a vlhkosť vzduchu v rozmedzí 40 až 60 percent.

Program Spring


Takisto neumiestňujte nábytok v blízkosti krbu alebo radiátora. Opatrne aj s odkladaním mokrých predmetov, ktoré by mohli na drevenom nábytku zanechať stopy. Drevo aj dyha sú na kvapaliny veľmi citlivé.

Na očistenie dreveného nábytku od prachu vám postačí obyčajná mäkká handrička – buď suchá, alebo navlhčená. Pri výbere čistiacich prostriedkov používajte prípravky určené priamo na drevené povrchy. Delia sa na dve hlavné skupiny – na báze oleja a vosku. Prvý typ je vhodný na ochranu drevených povrchov, dodá lesk a sviežu farbu. Druhý typ, na báze vosku, je určený na leštené povrchy. Má antistatický účinok a zabraňuje odieraniu a drobným škrabancom.

Laminovaný drevený materiál

V porovnaní s nábytkom z masívu je nábytok z lamina nenáročný na údržbu. Tento materiál je pomerne odolný, môže mu však uškodiť zatekanie vody medzi spoje a hrany dosiek, preto vždy všetku vlhkosť vytrite dosucha.


MDF drevovláknité dosky môžu byť povrchovo upravované – lakované alebo olepené fóliou. Aj tento materiál je vo všeobecnosti veľmi odolný a jednoducho sa udržiava. Jeho povrch stačí utrieť handričkou z mikrovlákna spolu s alkoholovým čistiacim prípravkom a následne vysušiť.

Stopku by pri čistení mali dostať špongie a prípravky, ktoré obsahujú „zrno“, môžu totiž poškriabať lakovaný povrch. Lakované povrchy sú citlivé na kontakt s teplom. Vyhýbajte sa preto priamemu kontaktu s horúcimi predmetmi, ktoré môžu spôsobiť delamináciu dýh na povrchu nábytku.

Program Futura

Tip


Nábytok s vysokým leskom si vyžaduje kvalitnú utierku z mikrovlákna, ktorá nemá kraje obšité syntetickou niťou a tvrdé hrany, ktoré by lak pri pritlačení poškrabali. Vyhnite sa aj používaniu saponátu – na povrchu lesklého laku by vytvoril matný film. 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…