Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Ako trávite čas za pracovným stolom? Vyberajte si rozumne

Ako trávite čas za pracovným stolom? Vyberajte si rozumne

24. 04. 2020, SCONTO Nábytok
Modely písacích stolov majú v sortimente nábytku veľmi pestré zastúpenie. Ich kúpa však závisí aj od toho, ako často používateľ svoj kancelársky kútik využíva a na čo všetko mu slúži. Ak si chcete vybrať správne, zodpovedajte si nasledujúce otázky.

AKÝ TYP PRACOVNÍKA STE?

Využívate pravidelne prácu z domu alebo vám pracovný stôl slúži len na občasné vybavovanie administratívy a korešpondencie? Keď patríte medzi živnostníkov alebo zamestnancov, ktorí domáce zázemie využívajú vo veľkej miere aj na pracovné účely, zaslúžite si vlastné nerušené miesto s množstvom úložných plôch. Je dôležité, aby vám kancelársky stôl poskytol najmä dostatok komfortu a priestoru. Ak doma pracujete iba príležitostne, vystačíte si s minimalistickým modelom, ktorý budete môcť využiť aj inak, trebárs ako kozmetický či konzolový stolík, prípadne kútik na čítanie.
Ako trávite čas za pracovným stolom? Vyberajte si rozumne

ČO VŠETKO POTREBUJETE MAŤ NA STOLE?

Zamyslite sa nad spôsobom svojej práce. Potrebujete mať na ploche rozložené zmluvy, texty, objednávky, fotografie, výkresy či tabuľky? Ak sa nechcete stratiť v kope papierov a dokumentov, zaobstarajte si písací stôl s veľkou pracovnou doskou a dostatkom odkladacích priestorov. Podstatné je vyberať si modely nielen s dostatočnou šírkou, ale aj s väčšou hĺbkou, ideálne od 55 cm. Oceníte to aj vtedy, keď časť plochy zaberie samotný počítač spolu s klávesnicou.
Ako trávite čas za pracovným stolom? Vyberajte si rozumne

Na čo nezabudnúť

Pri práci, ktorej venujete aj niekoľko hodín denne, nezabúdajte ani na kvalitnú kancelársku lampu – aj tá zaberie určitý priestor. Ak ho chcete ušetriť, môžete zvoliť model zabudovaný do steny alebo nástennej police priamo nad stolom.

Na doske väčšiny kancelárskych stolov nechýba ani poznámkový blok, kalendár, organizér na dokumenty, zásuvkový box, prípadne stojan na kancelárske potreby. Potrebujete k práci toto všetko alebo aj čosi navyše? Pred kúpou písacieho stola si radšej urobte zoznam všetkých doplnkov, ktoré sú pre vás nevyhnutnosťou. Samozrejme, pracovisko môžu tvoriť aj rôzne dekorácie, fotografie v rámikoch, vonné sviečky či kvetiny. Osobné predmety takýto priestor zútulňujú a vytvárajú pohodu pri práci. Pri výbere stola treba počítať aj s takýmito „drobnosťami“. Tu sa skvelo uplatnia modely s rôznymi policami umiestnenými nad samotnou pracovnou doskou.
Ako trávite čas za pracovným stolom? Vyberajte si rozumne

ČÍM SA ZAOBERÁTE?

Typ profesie či spôsob práce vám určite napovedia aj pri výbere stola. Nejde iba o frekvenciu, s akou budete kútik využívať. Niekomu totiž naozaj postačuje jeden poznámkový blok, pero a počítač. Vtedy nemusíte uvažovať dlho a pokojne sa môžete poobzerať po klasickom jednoduchom písacom stole s pár zásuvkami. Ak hľadáte multifunkčný kúsok a želáte si ho v interiéri zakamuflovať, vyberajte si spomedzi minimalistických a elegantných stolov. Často bývajú súčasťou policových zostáv či samostatných kolekcií nábytku, takže ľahko zapadnú do akéhokoľvek interiéru.
Písací stôl ANGEL 80
Rohový PC stôl JANA
Existujú typy ľudí, ktorí pracujú s mnohými tlačenými dokumentmi, neraz porozkladanými na celej doske stola. V tom prípade je rohový kancelársky stôl ideálny – jedna časť môže byť vyhradená počítaču a priestoru na písanie, druhá ploche na dokumenty. Rohové stoly ocenia aj grafici, ktorí využívajú dve obrazovky. Nespornou výhodou takýchto modelov je i množstvo praktických úložných priestorov. Rohové stoly zároveň môžu fungovať aj ako mini zasadačky pre dvoch – troch ľudí. Špeciálny PC stôl je na druhej strane vhodný pre pracovníkov, ktorí na prvé miesto kladú ergonómiu. Obrazovka je tu totiž umiestnená ideálne, tzn. vo výške očí, zatiaľ čo klávesnica je situovaná v zásuvke pod pracovnou doskou. Keď je zasunutá, neprekáža človeku pri iných činnostiach.

Na očiach či skryté

Zamyslite sa nad tým, či máte radšej veci a dokumenty na očiach alebo ich chcete mať úhľadne poukladané a ukryté v skrinkách. Podľa toho si vyberte písací stôl buď s otvorenými, alebo so zatvárateľnými úložnými priestormi.
Písací stôl 9543
Samostatnou kapitolou sú písacie stoly pre deti. Ak chcete, aby vaše ratolesti „sprevádzali“ od prvej triedy až po strednú školu, zadovážte im napríklad rastúci stôl. Ten možno výškovo polohovať a prispôsobiť tak veku dieťaťa. Niektoré modely majú dokonca výklopnú dosku, vďaka ktorej si školáci môžu užívať pohodlné kreslenie bez zbytočného a nezdravého ohýbania chrbta.
Rastúci stôl pre deti MARIAN
Nezabúdajte na to, že písací či kancelársky stôl má v plnej miere vyhovovať vašim pracovným potrebám a skutočným nárokom na priestor. Ak si nie ste istí s výberom alebo potrebujete pomoc pri výbere správnych rozmerov a funkcionality stola, obráťte sa na odborníkov priamo v predajni.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…