Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Ako vyberať pracovný stôl?

Ako vyberať pracovný stôl?

10. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Pracovný stôl je veľmi dôležitý kus nábytku, ktorý musíte vyberať naozaj starostlivo. Ak totiž urobíte chybu a vyberiete nesprávny stôl, negatívne to ovplyvní vašu prácu. Pred kúpou je teda nutné premyslieť, na čo presne stôl potrebujete, kde bude stáť, či na ňom budete mať počítač a aké rôzne nároky by mal plniť, napr. poskytovať úložný priestor na šanóny.

PARAMETRE PÍSACIEHO STOLA

Písací stôl musí zodpovedať vám a vašej postave. Vo všeobecnosti platí, že keď sedíte pri stole,  kolená, bedrá a lakte by mali zvierať pravý uhol a ďalšie prvky stola by vám nemali brániť v prirodzenom pohybe. Pohodlie však nezáleží len na stole, ale aj na kvalitnej polohovacej stoličke, preto sa odporúča vyberať stôl spoločne so stoličkou. Preto sa v obchode posaďte k stolu, vyskúšajte si sedenie, písanie či skúste otvoriť niekoľko zásuviek – len tak skutočne zistíte, či sa vám pri stole bude sedieť a pracovať pohodlne.

Pracovná plocha by vám mala dovoliť rozložiť si všetky pracovné pomôcky, ale malo by vám zostať aj trochu osobného manévrovacieho priestoru. Rovnako pohodlne by sa mali cítiť aj vaše nohy – nemali by byť obmedzované nevhodne umiestnenými zásuvkami alebo inými doplnkami.

PRI VÝBERE TVARU ZOHĽADNITE UMIESTNENIE STOLA

Umiestnenie stola je veľmi individuálne, pretože vychádza z priestorových možností miestnosti. Určite by mal však byť umiestnený čo najbližšie k zdroju prirodzeného alebo umelého osvetlenia, čo vám zaistí optimálne svetelné podmienky. Obvyklý tvar stola je obdĺžnik, avšak v prípade potreby si môžete zaobstarať napríklad aj rohový stôl.

Stôl môže byť umiestnený voľne v priestore, pripojený na jednu stenu a tiež byť súčasťou nábytkovej súpravy.

Ako vyberať pracovný stôl?

NEPODCEŇTE MATERIÁL PRACOVNÉHO STOLA

Väčšina z nás si predstaví krásny pracovný stôl z masívneho dreva, to ale nie je zrovna lacná záležitosť. Ak hľadáte cenovo priaznivejšiu alternatívu, bežne sa vyrábajú stoly z laminovanej drevotriesky alebo z kombinácie rôznych materiálov. Výber odtieňa, samozrejme, záleží na vašom vkuse, myslite však na to, že svetlejšie farby opticky zväčšujú miestnosť. Nezabudnite, že stôl by mal byť tiež dobre umývateľný.

Pre lepšiu predstavu sa môžete pozrieť na jednotlivé materiály stolov:
Masívne drevo
Písací stôl MONACO 175
Písací stôl QUADRO 39Laminovaný drevený materiálKombinácia kovu a skla
Ako vyberať pracovný stôl?

AKÉ ĎALŠIE DRUHY STOLOV SI MÔŽETE ZAOBSTARAŤ?

Ak používate klasický počítač, je dobré zohľadniť pri výbere stola aj túto skutočnosť. Budete potrebovať miesto na monitor vo výške očí a vo vzdialenosti okolo 60 cm od očí. Pod stolom by malo byť dosť miesta na umiestnenie počítača a pod pracovnou plochou vysúvacia doska na klávesnicu.

Novinkou v oblasti písacích stolov je možnosť využívania stolov s posuvnými lištami, čo vám umožní aj prácu v stoji. To je skvelá vymoženosť najmä pre osoby, ktoré musia pri stole sedieť pomernú časť dňa, čím ich chrbát nemálo trpí. Menenie polôh pri práci zlepšuje koncentráciu aj krvný obeh a je celkovo prospešné z fyzického i psychického hľadiska.


Detský písací stôl bude najväčším pomocníkom vášho malého školáka, preto by mal ísť vyberať stôl s vami. Stôl môže mať pevnú výšku (potom platia rovnaké princípy vyberania stola ako u dospelých), alebo to môže byť rastúci stôl, u ktorého možno nastavovať výšku stola alebo sklon pracovnej plochy.
Písací stôl LILO

STÔL PRE KAŽDODENNÚ PRÁCU VERZUS STÔL NA OBČASNÉ POUŽITIE

Pokiaľ si nenosíte prácu domov a potrebujete na stole len občas podpísať nejaké dokumenty, potom vám bude stačiť menší stôl (zrejme aj bez úložného priestoru). Čo sa jeho umiestnenia týka – hovorí sa, že v spálni by nemal byť počítač ani televízia. V tomto prípade si však môžete dovoliť stôl umiestniť do spálne, pretože pri ňom budete tráviť málo času.
Ak však mienite pracovať za stolom dlhšie a intenzívnejšie, potom by ste ho rozhodne nemali dávať do spálne. Jeho rozmery budú musieť byť väčšie a mal by disponovať aj úložnými priestormi. Ak z nejakého dôvodu nechcete veľký pracovný stôl, môžete na stenu v blízkosti stola namontovať poličky či policové regály, na ktoré budete môcť ukladať potrebné veci.
Ako vyberať pracovný stôl?
Ako vyberať pracovný stôl?
Ako už bolo povedané, výber pracovného stola je veľmi individuálna záležitosť, ktorú ovplyvňuje viacero faktorov ako cena, veľkosť a štýl miestnosti, predpokladané použitie a pod. Čo ešte k pracovným stolom na záver dodať? Ak sa riadite princípmi Feng Šuej, umiestnite stôl ako stredobod pracovne. Zaoblené stoly sú vhodné pre kreatívnu prácu, veľké stoly zase vyžarujú sebavedomie. Mali by ste sedieť chrbtom k plnej stene a mať výhľad na miestnosť a na dvere, príp. nad stôl zavesiť zrkadlo. Pri výbere stola je veru o čom premýšľať, nemyslíte?

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje ch…

Spať v posteľnej bielizni z mikrovlákna alebo z bavlny?

To, že niekto spal ako v bavlnke, ste už určite počuli. Lenže keď sa s týmto prirovnaním začalo, o mikrovlákne nik ani nesníval. V čom teda spať? Ak neviete, či dať …