Chyby, ktorých sa často dopúšťame pri zariaďovaní

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Chyby, ktorých sa často dopúšťame pri zariaďovaní
Publikováno: 03. 03. 2021
Sú to maličkosti, na ktoré často zabúdame alebo s nimi nerátame. V konečnom dôsledku však vedú k zníženiu komfortu bývania či k nespokojnosti so zariadeným interiérom. Veď nenadarmo sa hovorí, že detaily tvoria celok. Aké sú tie najčastejšie chyby pri zariaďovaní interiéru a ako sa ich vyvarovať?

Impulzívne nákupy

Pozná to asi každý – prídete do obchodu s nábytkom a dekoráciami a jednoducho neodoláte. Už u vás doma vidíte tú krásnu komodu, prípadne nové doplnky, ktoré ste nakúpili. Mnohí majú podobný problém s nakupovaním cez e-shopy. V skutočnosti sa nakúpené zariadenie (nech už je akokoľvek krásne alebo praktické) nemusí hodiť do vášho interiéru. Alebo zistíte, že naň nemáte vhodné miesto. Riešením je nákupy plánovať. Ak sa nechcete obrátiť na profesionálneho interiérového dizajnéra, využite aspoň možnosť vizualizovať svoj interiér prostredníctvom rôznych programov, ktoré nájdete na internete. Rada „dvakrát rozmýšľaj a raz nakupuj“ platí aj pre tých, ktorí si z každej dovolenky prinesú suvenír v podobe interiérového doplnku, magnetky alebo hrnčeka. Môže sa stať, že vašu nekompaktnú a rôznorodú zbierku budete roky len odkladať v krabiciach.

Problémy s nábytkom

Veľkou chybou pri zariaďovaní interiéru je nerešpektovanie rozmerov nábytku. Na propagačných fotkách v katalógu či naživo v predajni sa vám sedačka môže zdať menšia, než je v skutočnosti. Je totiž vystavená vo veľkom priestore. Odmerajte si preto, aké minimálne aj maximálne rozmery pohovky si môžete dovoliť práve vo vašej obývačke. Jej tvar (či tvar akéhokoľvek iného zamýšľaného nábytku) si môžete na zem naznačiť maskovacou páskou na maľovanie stien. A netreba zabúdať na započítanie priestoru na rozkladaciu časť nábytku či otváranie dvierok a podobne. Ak používate alebo plánuje robotický vysávač, vyberajte si nábytok s nožičkami, pod ktorý sa vám vysávač zmestí. Vo vstupnej chodbe zase netrvajte na nábytku, do ktorého všetko uzatvoríte, aby vyzerala upratane a celistvo. V zádverí je potrebný priestor, kde môžu oschnúť topánky mokré po daždi a od snehu, rovnako aj mokré bundy.

Každý rozmer je dôležitý – netreba zabúdať ani na priestor potrebný na manipuláciu s nábytkom a jeho rozmerové varianty pri používaní.
Každý rozmer je dôležitý – netreba zabúdať ani na priestor potrebný na manipuláciu s nábytkom a jeho rozmerové varianty pri používaní. Zdroj: Sconto/pohovka Patch

Umiestnenie kuchynských spotrebičov

Kuchyňa má byť bezpečná a praktická. Rovnako aj rozmiestnenie spotrebičov. Prežitkom je dnes už mikrovlnka vo výške očí, z ktorej občas vyberajú jedlo aj deti. Nehoda s horúcou polievkou môže byť na svete raz-dva. Mikrovlnnú rúru umiestnite ideálne tak, aby jej spodná časť bola vo výške pracovnej dosky. Je už na vás, či ju dáte zabudovať do kuchynskej linky alebo ju postavíte na pracovnú dosku. Problémy prináša aj veľká americká chladnička. Otvára sa na viac ako 90 stupňov, preto ju nemôžete postaviť priamo vedľa steny. Navyše sa nedá osadiť v jednej rovinke s linkou, pretože vzhľadom na otváranie musia jej dvierka vytŕčať. Riešením je zabudovanie samostatnej chladničky a samostatnej mrazničky rovnakých výšok vedľa seba. Získate porovnateľný priestor a zároveň elegantné riešenie. Niet sa čo čudovať, že najviac chýb pri zariaďovaní bytu sa môžeme dopustiť práve v kuchyni, aj preto je základom jej dobrý návrh.

Bezhlavá inšpirácia trendmi

Sledujete blogy o bývaní, kupujete časopisy o interiérovom dizajne a snívate o tom, že aj vaše bývanie bude ako z katalógu? Niekedy je však na škodu nechať sa uniesť trendom, o ktorom už v zárodku tušíte, že bude výstrelkom, ktorý vás po pár mesiacoch omrzí. Prípadne sa môže stať, že sa až príliš inšpirujete aktuálnymi trendmi a pri pohľade na váš interiér bude každému jasné, kedy ste ho zariaďovali. V prípade podláh, nábytku, kuchyne či sanity stavte radšej na nadčasové a univerzálne riešenia a na trendy si nechajte priestor v podobe textílií, doplnkov a maličkostí, ktoré jednoducho obmeníte, keď už sa vám nebudú páčiť. Zakomponovať ich môžete napríklad prostredníctvom vrstvenia.

Ideálny je neutrálny základ a k nemu nadstavba v podobe doplnkov, ktoré sa môžu ľahko obmieňať podľa aktuálnych trendov.
Ideálny je neutrálny základ a k nemu nadstavba v podobe doplnkov, ktoré sa môžu ľahko obmieňať podľa aktuálnych trendov. Zdroj: Sconto/Touch

(Ne)rešpektovanie prirodzeného svetla

Prirodzené svetlo hrá v našom živote veľkú úlohu. Aj architekti sa snažia vniesť ho do interiéru čo najviac, a preto nečudo, že súčasným trendom je mať čo najviac okien a zasklených plôch. Tie však vedia skomplikovať napríklad zariaďovanie obývačky – oproti televíznej obrazovke by ste nemali mať okno, z ktorého by vám na ňu dopadalo svetlo. Inak hrozí, že si budete musieť tieniť aj cez deň, ak si budete chcieť niečo pustiť. To isté platí aj pre monitor počítača alebo notebooku v pracovni a pracovnom kútiku. Na fotografiách vyzerajú dobre aj okná až po zem, so zariaďovaním miestnosti s takými oknami je to však horšie. Podobne prináša problémy aj okno, ktoré sa začína priamo od kuchynskej linky – musí byť dobre pripravené výškovo. Výšku linky je vhodné určiť ešte pred murovaním parapetu (ten by mal byť o pár centimetrov nižšie, ako bude finálna pracovná doska – pracovná doska môže byť vyrezaná tak, aby sa stala zároveň akoby parapetom).

Publikováno: 03. 03. 2021
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií