Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Čo nesmie chýbať žiadnemu gamerovi? Ergonomické herné kreslo

Čo nesmie chýbať žiadnemu gamerovi? Ergonomické herné kreslo

15. 05. 2023, SCONTO Nábytok
Herné kreslá sa od klasických kancelárskych odlišujú tým, že sú navrhnuté špeciálne pre pohodlie hráčov. Pri ich výrobe sa zohľadňuje nielen to, ako hráči sedia, ale aj to, ako sa pohybujú. Najlepšie herné kreslo má celý rad ergonomických vychytávok, vďaka ktorým vás ani po niekoľkých hodinách „mastenia“ hier nebude bolieť chrbát. Na čo sa zamerať pri výbere herného kresla?

K pohodliu a zdraviu pomôžu ergonomické prvky

Ergonómia je najdôležitejší aspekt, na ktorý by ste si mali dať pozor pri výbere herného kresla k PC. Koniec koncov, práve kvôli nej si hráči herné kreslá zaobstarávajú.

Čo vlastne pojem ergonómia znamená? Ide o spôsob, akým je herné kreslo navrhnuté. Pri tvorbe dizajnu návrhári dbajú o ľudskú fyziológiu a psychológiu. Herné kreslá sú vyrobené tak, aby:
 
 • poskytovali pohodlie,
 • zohľadňovali udržanie fyzickej kondície,
 • skrátili reakčný čas pri hre.
Určite nechcete, aby vás uprostred herného maratónu začal bolieť chrbát alebo za krkom. Ergonomické prvky sú tu na to, aby eliminovali akúkoľvek chronickú bolesť, ktorá by mohla vzniknúť v dôsledku sedavej aktivity.

Ako zistiť, či ide o ergonomické herné kreslo? Umožní vám najrôznejšie výškové a smerové nastavenie, má špeciálne upravenú oblasť v okolí bedrovej a krčnej chrbtice a je vyrobené z materiálov, ktoré sú vašej pokožke príjemné.

Ak sa venujete činnosti, pri ktorej prevažne sedíte, je dôležité dodržiavať pravidlá správneho sedenia. Len tak sa vyhnete nepríjemným zdravotným komplikáciám. Je dôležité, aby ste mali:
 
 • správne nastavenú sedaciu časť a chrbtovú opierku,
 • lakte v optimálnej výške,
 • možnosť nastavenia mechaniky herného kresla.

Pohodlné sedenie a mechanika herného kresla

Výška a poloha sedacej časti, ale aj sklon a odpor operadla sa nastavujú pomocou mechaniky. To, v akom rozsahu je možné jednotlivé časti nastaviť, záleží práve na type mechaniky. Najčastejšie sa stretnete s týmito tromi mechanizmami:
 1. Hojdacia mechanika. Ovláda sa pomocou otáčacej skrutky pod sedadlom. Vďaka nej sa môžete hojdať podobne ako v hojdacom kresle. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že kreslo má výlučne hojdaciu mechaniku. Ak si však dôkladne preštudujete parametre, môžete naraziť na informáciu, že kreslá umožňujú aj samostatné nastavenie sklonu chrbtovej opierky alebo uhla sedadla. 
 2. Asynchrónna mechanika. Kreslo je vybavené tromi páčkami, pomocou ktorých nastavujete výšku sedu, sklon sedacej časti a sklon opierky. Môžete si teda upraviť uhol sedadla, pričom chrbtová opierka sa môže voľne pohybovať a kopírovať vaše pohyby.
 3. Synchrónna mechanika. Jednotlivé časti kresla sa prispôsobujú vášmu pohybu. Ak sa zošmyknete dozadu, sedadlo sa tomuto pohybu prispôsobí.

Možnosti nastavenia podrúčok

Hráči potrebujú pri hraní skvelú ergonomickú oporu zápästia. Ak budete mať správne podopretú spodnú časť paže a zápästia, budete mať rýchlejšie reakčné časy a zlepšia sa vaše herné výsledky.

Herné kreslá preto dostať s nastaviteľnými podrúčkami, ktoré si môžete upraviť výškovo, čiže vertikálne, ale aj do strán, tzn. horizontálne. Opierky si teda môžete nastaviť tak, aby boli v rovnakej výške ako doska herného stola. Práve toto nastavenie je pre vaše telo najzdravšie.

Možné úpravy sedacej časti

Pri tejto časti sa zamerajte nielen na materiál čalúnenia, ale aj na možnosti jej nastavenia. Niektoré herné kreslá k PC umožňujú nastavenie hĺbky, odpruženia i tuhosti. Nastavenie výšky je samozrejmosťou.

Nastavenie bedrovej a krčnej oblasti

V priebehu niekoľkohodinového hrania môžete pociťovať tlak v okolí bedier a krčnej chrbtice, preto sa poobzerajte po hernom kresle, ktoré má v týchto častiach špeciálne opierky. Bedrová opierka je preventívnym opatrením pred krátkodobou, ale aj chronickou bolesťou chrbta. Opierka prilieha k bedrám a tak podporuje prirodzené zakrivenie chrbtice, správne držanie tela a krvný obeh. Opierky hlavy sa hodia predovšetkým vtedy, keď si chcete odpočinúť a uvoľniť napätie v tejto časti tela. Hlavové a bedrové opierky majú najčastejšie podobu vankúšikov.

Materiály konštrukcie a maximálna nosnosť

Okrem ergonómie myslite pri výbere herného kresla aj na výrobné materiály a nosnosť. Konštrukcia kresla môže byť kovová alebo plastová. Pri kove ide obvykle o odolnú oceľ alebo hliník. Herné kreslá s kovovou konštrukciou bývajú drahšie než tie s plastovou. Opierky na ruky sú zvyčajne z plastu, no nechýba im zmäkčenie.

Vzhľadom na to, že tieto kreslá sú na kolieskach, nezabudnite si vybrať také, ktoré budú zodpovedať podlahe u vás doma. Tvrdé kolieska sú vhodné skôr na koberec, rozhodne nie na drevenú podlahu. Kolieska mäkčené gumou môžete bez obáv používať na drevenej podlahe. Aby ste ju nimi nepoškodili, pod kreslo si zadovážte špeciálnu podložku. 
Nezabudnite si zistiť, akú má kreslo maximálnu nosnosť. Štandardom je nosnosť okolo 100 kg. Ak patríte do ťažšej váhovej kategórie, hľadajte herné kreslá s nosnosťou 120 alebo 150 kg.

Materiál čalúnenia – čalúnenie sa odrazí na pohodlí

Výber materiálu prispôsobte svojim preferenciám a telesným vlastnostiam. Pri čalúnených herných kreslách sa používa PU alebo pamäťová pena.

Materiál čalúnenia alebo poťahu bude ovplyvňovať to, ako sa pri hraní budete cítiť. Z akých materiálov máte na výber?
 
 • Syntetická koža. Označuje sa aj ako PU koža. Vyrába sa zo štiepenky a z polyuretánového materiálu. Vďaka tejto kombinácii je priedušnejšia než napríklad PVC koža a svojím vzhľadom i na omak pripomína pravú kožu. Jej výhodou je jednoduchá údržba. Nie je vhodná pre osoby, ktoré sa príliš potia.
 • Tkanina. Látka je najbežnejším materiálom, ktorým sa čalúnia herné kreslá. Látkové čalúnenie je priedušnejšie než kožené, ale horšie sa udržiava.
 • Sieťovina. Ide o najpriedušnejší materiál, ktorý chladí. Má však najkratšiu životnosť a nie je veľmi príjemný na dotyk. Je ideálnou voľbou napríklad na čalúnenie chrbtovej opierky.

Dizajn na čele pozornosti

Pri výbere nábytku sa všeobecne odporúča dbať na kvalitné výrobné materiály a až potom na vzhľad. Lenže v prípade herného kresla je i vzhľad často rovnako dôležitý ako výrobné materiály a ergonómia. Či už patríte k streamerom, alebo medzi lepších než len priemerných hráčov, herné kreslo na seba púta pozornosť. A ak vysielate online, výrazné doplnky sú skrátka nevyhnutnosťou.

Môžete siahnuť po RGB podsvietených kreslách, po kreslách so zabudovanými reproduktormi alebo po výrobkoch, ktoré vyzerajú ako sedadlá závodných áut. Športovo ladené herné kreslá kombinujú rôzne farby – najčastejšie ide o čiernu, červenú a bielu. Obľúbené však sú aj nenápadné, konzervatívnejšie vyhotovenia v jednej farbe alebo ladené tón v tóne. 
Ak si chcete gaming maximálne užiť, zadovážte si herné kreslo. Vašu misiu nebudú komplikovať bolesti chrbta a vďaka ergonomickému vyhotoveniu budete mať perfektné reakčné časy. 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje ch…

Spať v posteľnej bielizni z mikrovlákna alebo z bavlny?

To, že niekto spal ako v bavlnke, ste už určite počuli. Lenže keď sa s týmto prirovnaním začalo, o mikrovlákne nik ani nesníval. V čom teda spať? Ak neviete, či dať …