Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Drevená alebo kovová posteľ? Každá z nich má niečo do seba

Drevená alebo kovová posteľ? Každá z nich má niečo do seba

17. 01. 2024, SCONTO Nábytok
Drevená posteľ
Pri výbere postele do spálne je jedným z atribútov, ktoré treba zvážiť, aj výrobný materiál. Čím sa vyznačujú drevené a kovové postele? To sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

Drevená posteľ bude slúžiť dlhé roky

Drevo je nadčasový materiál, a pokiaľ je kvalitné, výrobky z neho dokážu slúžiť niekoľkým generáciám. Masívne drevené postele sú pevné a stabilné, no spoľahnúť sa môžete aj na posteľné rámy z lacnejšieho dreveného materiálu. Drevo je prírodný materiál a nábytok z neho pôsobí v interiéri mäkko a hrejivo. Je príjemné na dotyk, hygienické a bezpečné.

Výhodou drevených postelí je široký výber tvarov a štýlov, ako aj nespočetné množstvo dekorov. Drevo ľahko prispôsobíte akémukoľvek trendu bývania. Ponúka totiž výraznú i nenápadnejšiu kresbu a desiatky odtieňov. Ak chcete dosiahnuť dramatický vzhľad, siahnite po tmavom dreve. Svetlé tóny zasa priestor opticky rozjasnia. Drevo býva nezriedka povrchovo upravené lakom či moridlom, ktoré majú ozdobnú i ochrannú funkciu. Pri posteliach sa často možno stretnúť aj s náterom na bielo, ktorý je mimoriadne populárny v moderných aj vidiecky ladených príbytkoch.

Oproti posteliam z kovu (a iných materiálov) sú postele z masívu spravidla drahšie, čo možno považovať za určité mínus. Počítajte aj s tým, že drevená posteľ z tvrdších druhov dreva (napríklad dub) bude váhovo ťažšia. Ľahšou a lacnejšou alternatívou môžu byť postele z dreveného materiálu (napríklad drevotrieska), všetko však závisí od vyhotovenia konkrétneho modelu postele.

Kovové postele vynikajú vzdušnosťou

Keď sa povie kovová posteľ, mnohým sa pred očami vybavia vojenské lôžka z kasární. V tomto prostredí sa kov využíval najmä preto, že je relatívne ľahký, nenáročný z hľadiska údržby, trvácny a zároveň pevný. Spomenuté vlastnosti si tento odolný materiál zachoval dodnes, avšak jeho uplatnenie je oveľa širšie. So stúpajúcou popularitou industriálneho štýlu dokonca hlási veľký návrat do interiéru.
 
Výhodou je, že rám, ako aj detaily kovového nábytku možno zhotoviť v subtílnych tvaroch, pričom si zachovajú pevnosť. Kovová posteľ teda bude pôsobiť v interiéri vzdušne a ľahko i pri väčšej hmotnosti. Matrac býva vďaka konštrukcii kovovej postele dobre odvetrávaný, pod čo sa podpisuje aj skutočnosť, že kovové postele pod plochou na ležanie nezvyknú mať úložné miesto.

Hoci s kovom sa nám spája skôr istá surovosť či drsnosť, výrobcovia radi odhaľujú jeho skrytú romantickú povahu – kovový rám formujú do podoby rozličných ozdobných ornamentov, kvetín či ďalších motívov, ktoré podčiarkujú celkovú jemnosť nábytkového solitéru. Umeleckí kováči dokážu vytvoriť naozaj majstrovské filigránske detaily, ktoré zjemňujú celkový vzhľad postele a dodávajú jej osobité čaro. Pri výrobe postelí z kovu sa však myslí aj na prívržencov trendov. Okrem rustikálnych, vidieckych vyhotovení si teda môžete zadovážiť aj modely v jednoduchých moderných líniách či industriálne postele.

I keď farebná škála nie je ani zďaleka taká veľká ako pri drevených posteliach, aj tu máte na výber z viacerých variantov – od bielej cez rôzne odtiene sivej až po hnedú a čiernu –, a to v lesklých aj matných úpravách. Ide o neutrálne odtiene, ktoré sa ľahko ladia s ostatným zariadením spálne. Vybraným modelom dodávajú ozvláštnenie drevené prvky.
Slabinou kovových postelí sú spoje, ktoré časom môžu začať v dôsledku dlhodobého namáhania vŕzgať, takže čím bude posteľ staršia, tým intenzívnejšie zvuky môže vydávať (najmä pri prevracaní sa na lôžku). Vyberajte si preto z modelov od osvedčených výrobcov, ktoré si zachovajú pevnosť aj s pribúdajúcim vekom. Myslite aj na to, že kov je na dotyk chladivý materiál a najmä pri strieborných lesklých vyhotoveniach vás môžu vyrušovať viditeľné odtlačky prstov na konštrukcii.

Každý materiál má svoje prednosti

Drevo aj kov majú svoje výhody, pričom každý z materiálov vnáša do spálne jedinečné čaro. Kovové postele sa vyznačujú eleganciou a originálnym dizajnom. Sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú štýlový kus nábytku s dlhou životnosťou. Ich ľahkosť a jednoduchá údržba môžu byť rozhodujúcimi faktormi pre tých, ktorí si cenia praktickosť.
 
Drevené postele dodávajú priestoru teplý prírodný vzhľad a pocit útulnosti. Sú skvelou voľbou pre tých, ktorí preferujú tradičný i moderný štýl a želajú si, aby ich spálňa vyzerala harmonicky. Postele z masívu sú dostupné v širokej škále vyhotovení a oproti kovovým sú často doplnené aj o úložný priestor, čo môže byť najmä v menších bytových dispozíciách nemalým plusom. Navyše bývajú aj súčasťou spálňových nábytkových programov, vďaka ktorým môže byť s posteľou dokonale zladený aj ostatný nábytok.
Pri výbere zvážte všetky plusy i mínusy, dajte však aj na svoje pocity. V spálni sa musíte cítiť príjemne a k tomu nemalou mierou prispieva práve posteľ, ktorá je dominantným a ústredným prvkom tejto oddychovej zóny.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…