Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

10. 04. 2024, SCONTO Nábytok
Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na veci, ktoré potrebujete upratať. Navyše je krásnym reprezentatívnym kúskom a môže plniť viacero funkcií. Akú komodu si vybrať do spálne?

Multifunkčné využitie komody do spálne

Komoda je vskutku unikátny kus nábytku, ktorý je možné využiť rôznymi spôsobmi. Najmä v Európe neskorého stredoveku sa zabývala predovšetkým v domoch šľachty. Pôvodne vyzerala skôr ako truhlica, pretože mala odklápacie veko. Postupom času sa k úložnému priestoru pridali aj zásuvky.

Komody sa vyrábajú v rozmanitých veľkostiach a usporiadaniach, takže si poľahky vyberiete presne takú, ktorá bude zodpovedať vašim požiadavkám.

Komoda môže v spálni slúžiť napríklad ako bielizník či perinák, no ak si vyberiete model s primeranou výškou, nahradí aj nočný stolík. Môže to byť ideálne riešenie hlavne v spálňach s nedostatkom miesta. Niektoré komody sú zase vyhotovené ako prebaľovacie pulty, čo umožňuje pohodlnú starostlivosť o bábätko. Komoda v spálni zastúpi i toaletný stolík. Stačí, ak na ňu postavíte zrkadlo alebo ho zavesíte na stenu. Je to praktické, ak máte väčšiu rodinu, s ktorou sa delíte o spoločnú kúpeľňu. Pokiaľ v spálni zvyknete sledovať televíziu, komodu môžete použiť aj ako stolík pod televízor. Najčastejšie sa však stretávame s využitím hornej plochy na vystavenie dekorácií. Perfektne sa tam vynímajú fotografie, suveníry z ciest, ale aj izbové rastliny.

Rozmery a nosnosť komody do spálne

Pri výbere komody do spálne platí (rovnako ako v prípade akéhokoľvek iného nábytku) známe porekadlo „dvakrát meraj, raz rež“. Dobre si odmerajte, akú vysokú, hlbokú a širokú komodu si môžete dovoliť. Nezabudnite, že musí byť dobre prístupná spredu aj zboku a že potrebujete priestor na otváranie jej dvierok alebo zásuviek.

Zodpovedať však musí nielen priestorovým možnostiam vašej spálne, ale aj typu vecí, ktoré do nej chcete odkladať. Podľa toho si budete vyberať hĺbku zásuviek či políc. Tá sa štandardne pohybuje v rozmedzí od 30 do 50 cm. Čím viac úložného priestoru potrebujete, tým širšia komoda sa vám bude hodiť. K dispozícii sú úzke komody široké od 30 cm i vskutku impozantné komody dosahujúce viac ako 200 cm. Výšku je vhodné prispôsobiť hlavne už uvedeným funkciám. Ako nočný stolík budú vhodnejšie nízke komody, ako stolík pod televízor môžu byť lepšie vysoké komody. Aj v tomto prípade si môžete vybrať z množstva rozmerov.
Hmotnosť komody sa odvíja predovšetkým od výrobného materiálu. Veľké a masívne komody do spálne, napríklad z akácie, vážia aj vyše 80 kg. Pri komodách z lamina môže byť hmotnosť polovičná, záleží na veľkosti. Dostať aj ľahučké komody, vážiace okolo 10 kg. Tento parameter je nutné brať do úvahy hlavne z hľadiska manipulácie s komodou. Ak radi z času na čas premiestňujete nábytok, ťažké modely vám môžu dať poriadne zabrať.

Nosnosť komody je rovnako závislá od veľkosti a výrobného materiálu. Najmenšia nosnosť je okolo 5 kg, štandard je cca 10 kg a vysoká nosnosť sa pohybuje dokonca až okolo 15 kg.

Spracovanie úložného priestoru

Na výber máte z celého radu vyhotovení. Spravidla záleží na tom, na čo chcete komodu využívať. Komody môžu byť zásuvkové, skrinkové, kombinované a s otvorenými policami. Do spálne sa hodia zásuvkové komody, ale i kombinované. Ak sa rozhodnete pre komodu s otvorenými policami, obvykle sa do nich vkladajú buď úložné koše, alebo dekorácie.

V prípade zásuvkovej komody si môžete vybrať usporiadanie zásuviek. Priestranné zásuvky môžu byť radené lineárne pod sebou. Vyrábajú sa však aj komody s dvomi oddelenými zásuvkami vedľa seba, ktoré sú spravidla menšie. Zásuvkové komody môžu mať v jednom rade aj tri šuplíky. Pri výbere tohto typu komody je dôležité, aby sa zásuvky dali otvoriť na maximum. V spálni sa bude hodiť aj tiché otváranie a zatváranie.
So zásuvkami a skrinkami sa spája i spôsob otvárania. Klasické komody majú viditeľné rúčky s rôznym dizajnom. Môžu byť kovové, plastové, kožené, z povrázka atď. Ak preferujete čistý vzhľad, zvoľte komodu s takmer neviditeľnými vyfrézovanými úchytkami alebo so systémom push to open.

Dizajn, ktorý ladí s vašou spálňou

Rovnako ako pri veľkosti, aj v prípade dizajnu máte na výber z najrôznejších modelov. Začnime materiálmi.
 
  • Lamino. Komody z lamina sú najobľúbenejšie, pretože dobre kombinujú príjemnú cenu a široký výber dizajnov. Lamino dokáže verne imitovať pravé drevo, ale aj kameň či betónový povrch. Samozrejme, nechýba ani pestrá paleta farieb.
  • MDF. Ide o drevovláknité dosky, ktorých povrch sa upravuje lakovaním, laminovaním alebo potiahnutím PVC aj fóliou. Tak ako pri lamine platí, že ponuka spracovania je skutočne široká.
  • Masív. Pravé drevo je večné a nikdy nevyjde z módy. Je hypoalergénne a pýši sa dlhou životnosťou. Na druhej strane musíte počítať s náročnejšou starostlivosťou zahŕňajúcou napríklad olejovanie. Komody z masívu sa najčastejšie vyrábajú z palisandra, mangovníka, akácie, borovice atď.
Obľúbené sú i kombinácie materiálov. Masív, lamino aj MDF sa zvyčajne spájajú s kovom. Kovové môžu byť úchytky, ale i nožičky. Nechýba ani spojenie so sklom, s ratanom a ďalšími materiálmi.

Dizajnové spracovanie komody si vyberte podľa štýlu svojej spálne. Úplnou klasikou, ktorá si rozumie so všetkými štýlmi bývania, sú biele komody.
K obľúbeným patria aj nasledujúce:
 
  • Moderné komody. Obvykle majú len jednu farbu, povrchovú úpravu vo vysokom lesku alebo v mate, nemajú rúčky. Sú spracované minimalisticky.
  • Rustikálne komody. Najčastejšie sa vyrábajú z masívu a sú zdobené frézovaním.
  • Industriálne komody. Vyznačujú sa kombináciou materiálov. Obyčajne ide o spojenie kovových prvkov s drevom alebo dreveným materiálom, so sklom a s kameňom.
  • Škandinávske komody. Vyrábajú sa vo svetlých farebných tónoch alebo v drevených dekoroch. Stoja na vyšších nožičkách, aby miestnosti dodávali vzdušnosť. 
Správne vybraná komoda do spálne poskytne dostatok úložného priestoru a bude lahodiť vašim očiam. Oceníte ju v malej i veľkej spálni, pričom môže byť dokonale zladená s ostatným zariadením, alebo ju pojmite ako solitér, ktorý ozvláštni izbu. S jej výberom sa určite neunáhlite, nech plní všetko, čo potrebujete.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…