Vážení zákazníci, v dňoch 31.10. a 1.11. budú naše obchodné domy zatvorené. Pre váš nákup neváhajte využiť náš e-shop.

Kuchynské kráľovstvo na pár metroch: 4 tipy pre kuchyne do malého bytu

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Kuchynské kráľovstvo na pár metroch: 4 tipy pre kuchyne do malého bytu
Krásna a praktická kuchyňa a malý priestor? Tieto dve veci sa nevylučujú. Pri zariaďovaní alebo rekonštrukcii kuchyne v paneláku môžu prvotnú radosť nahradiť nepríjemné obavy – čo keď bude chýbať pár centimetrov, čo keď bude toto riešenie nepraktické... Hoďte ich za hlavu a poďte sa pozrieť na to, ktoré funkčné riešenia nahrádzajú v kuchyni kvantitu.

ÚLOŽNÉ PRIESTORY V MALEJ KUCHYNI

Potreba úložného priestoru je individuálna a závisí od veľkosti rodiny a životného štýlu. Pre veľkú rodinu treba navrhnúť viac miesta na riady a hrnce. Ak často varíte, ale zároveň aj často nakupujete, nebudete potrebovať toľko miesta na zásoby potravín. Ako majitelia malej kuchyne, by ste sa mali vyhýbať „škrečkovaniu“ potravín. Úložné priestory by mali siahať až po strop – toto riešenie vizuálne odľahčíte kombináciou skriniek, otvorených políc a výplní dvierok z matného alebo číreho skla. Potenciál úložného priestoru naplno využijete vďaka úzkym skrinkám, do ktorých umiestnite rôzne oleje alebo úzke nádoby. Modulové kuchyne dnes držia krok s kuchyňami na mieru, a preto v nich nechýbajú ani takéto šikovné riešenia.

Kuchynské kráľovstvo na pár metroch: 4 tipy pre kuchyne do malého bytu
 
 

Náš tip


Priestor pod drezom môžete využiť efektívne vďaka dvom výsuvom – hornému výsuvu v tvare U a klasickému vysokému výsuvu zospodu. Umiestnite do nich napríklad čistiace potreby, kuchynské utierky a nádoby na recyklovanie odpadu.

VIAC PORIADKU, VIAC MIESTA

Za dvierkami kuchyne sa nesmie skrývať chaos. Rozdeľte si veci v skrinkách a zásuvkách na tie, ktoré používate v kuchyni stále, často a výnimočne. Uložte ich podľa toho do blízkosti rúk a výšky očí – predstavte si kuchyňu rozdelenú na tieto tri roviny. Po najmenej používané predmety sa môžete raz za čas zohnúť alebo načiahnuť, najčastejšie používané kuchynské pomôcky by mali byť rýchlo a ľahko dostupné. K dokonalému prehľadu vám pomôžu aj plnovýsuvy, vďaka nim budete vidieť celý obsah zásuvky. Čím je kuchyňa menšia, tým je dôležitejšie jej premyslené vnútorné vybavenie. Nešetrite na vnútornom vybavení zásuviek a skriniek v podobe príborníkov, rozdeľovačov a organizérov.
Kuchynské kráľovstvo na pár metroch: 4 tipy pre kuchyne do malého bytu

Náš tip


Zásuvky, kde na prvý pohľad nájdete, čo potrebujete, sú snom nejednej gazdinky. Vďaka flexibilným systémom vnútorného členenia zásuviek budú vaše kuchynské pomôcky na svojom mieste a pri otváraní vás nebude rušiť otravné hrkotanie.

 

MALÁ KUCHYŇA A ROH

Čo s rohom v kuchyni? Problematickú časť premení na aktívnu zónu rohový drez. V rovnej časti linky vám zostane veľkorysý pracovný priestor. Preto je vhodný práve pre menšie kuchyne. Do 45° rohovej skrinky môžete osadiť aj samostatnú varnú dosku, čím nestratíte úložný priestor pod ňou.

Ak nie ste fanúšikom tohto riešenia, zamerajte sa len na vnútro. Rohové skrinky môžu mať klasické police, ktoré síce majú najhoršiu dostupnosť, ale zároveň ponúkajú najviac úložného priestoru. Ďalším riešením je karusel – drôtený otočný systém, vďaka ktorému budete mať ľahký prístup k celému obsahu skrinky.

Kuchynské kráľovstvo na pár metroch: 4 tipy pre kuchyne do malého bytu

Náš tip


Pokiaľ máte všetky spodné skrinky zásuvkové a chcete tieto línie zachovať aj v rohovej skrinke, riešením je špeciálny pojazd – rohový plnovýsuv. Ponúka ergonomický prístup v rohu bez nutnosti zohýbať sa do zadného kúta.

 

NA ČOM (NE)ŠETRIŤ?

Láka vás predstava malého drezu, vďaka ktorému získate viac pracovnej plochy? Zvoľte radšej klasický drez, do ktorého sa vám zmestia riady a kúpte si k nemu vhodný kryt na drez. Nešetrite ani na spotrebičoch a siahnite po modelových radách vstavaných spotrebičov určených do malých priestorov. Kuchyňa bude pôsobiť uhladenejšie a vďaka menším rozmerom ušetríte centimetre. Štandardnú umývačku riadu so šírkou 60 cm môžete nahradiť jej 45 cm verziou. Varné dosky so šírkou 30 cm nájdete vo verzii od indukčných po plynové. Nezabudnite pri tom na potrebný odstup od skriniek, pri plynových varných doskách je to najviac, aspoň 20 cm.
Kuchynské kráľovstvo na pár metroch: 4 tipy pre kuchyne do malého bytu

Náš tip


Niektoré kompaktné typy spotrebičov v sebe združujú viacero funkcií, napríklad multifunkčná mikrovlnná rúra ponúka aj teplovzdušné pečenie horúcim vzduchom a varenie v pare.

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Vyberáme si jednolôžkovú posteľ

Vyberáme si jednolôžkovú posteľ

Jednolôžkové postele sú zvyčajne súčasťou detských a študentských izieb, využitie však nájdu aj v hosťovských izbách, pracovniach či menších bytoch, ktoré obývajú sl…
Čítať ďalej
Oživte izbu geometrickými tvarmi

Oživte izbu geometrickými tvarmi

Geometrické tvary sú v interiérovom dizajne veľmi obľúbené. Kruhy, štvorce, obdĺžniky, trojuholníky, rôzne krivky a ich kombinácie v nespočetnom množstve farieb využ…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií