Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Kuchynské kráľovstvo na pár metroch: 4 tipy pre kuchyne do malého bytu

Kuchynské kráľovstvo na pár metroch: 4 tipy pre kuchyne do malého bytu

14. 03. 2022, SCONTO Nábytok
Aj malá kuchyňa môže byť krásna a praktická. Ktoré funkčné riešenia nahrádzajú v kuchyni kvantitu a ako z minima priestoru vyťažiť čo najviac?
Kúpa nehnuteľnosti je pre každého z nás veľkou udalosťou. Prináša so sebou veľa radostí, ale aj starostí. Ak sa tešíte z nového obydlia, no neviete sa zbaviť nepríjemného pocitu, že malá kuchyňa v byte je problém, naše tipy vám pomôžu zahnať obavy.

Ako maximalizovať úložný priestor a urobiť malú kuchyňu efektívnou

Potreba úložného priestoru je individuálna záležitosť. Závisí od počtu členov domácnosti a od životného štýlu. Pre veľkú rodinu je nutné navrhnúť viac miesta na riady a hrnce. Ak pravidelne varíte, ale zároveň aj často nakupujete, nebudete potrebovať toľko miesta na zásoby potravín. Vo všeobecnosti sa však odporúča, aby ste sa ako majitelia malej kuchyne vyhli prílišnému zásobovaniu sa potravinami a aby ste radšej nakupovali podľa aktuálnej potreby.
 
Dôležité však je uvedomiť si, že aj malá kuchynská linka môže poskytovať dostatok úložného priestoru. V tomto prípade je však vhodnejšie dať si urobiť kuchyňu na mieru, ktorá dokáže využiť každý centimeter priestoru, a to veľmi efektívne.

Úložné priestory by mali ideálne siahať až po strop. Toto riešenie vizuálne odľahčíte kombináciou skriniek, regálov, otvorených políc a výplní dvierok z matného alebo číreho skla.
Potenciál úložného priestoru naplno využijete aj vďaka úzkym skrinkám, do ktorých umiestnite napríklad rôzne oleje alebo úzke nádoby.
Premýšľate nad tým, kam uložiť naberačky, koreniny alebo kuchynské utierky? Využite na maximum priestor zásteny medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami. Namontujte tyč, na ktorú zavesíte všetko bežne používané náradie. Doplniť ju môžete aj o rôzne držiaky či dokonca odkvapkávač na riad, čím ušetríte miesto na pracovnej doske aj v zásuvkách. Okrem toho pôsobí aj dekoračne.
Ak sa vám do malej kuchyne nezmestila umývačka riadu, snažte sa vybrať si čo najhlbší drez, do ktorého bez problémov ukryjete väčšie množstvo špinavého riadu. V prípade potreby môžete pracovnú plochu zväčšiť použitím krytu na drez či krytu na sporák. Dbajte aj na čo najefektívnejšie využitie priestoru pod drezom. Dva výsuvy – horný výsuv v tvare U a klasický vysoký výsuv zospodu – šetria priestor. Umiestnite do nich napríklad čistiace prostriedky, kuchynské utierky a nádoby na recyklovanie odpadu.

Úložný priestor môžete získať aj použitím štýlových košov či boxov. Najmä ak horné skrinky nesiahajú až po strop, horná plocha môže poslúžiť na odkladanie málo používaných predmetov, ale aj na skrášlenie kuchyne dekoráciami.

Viac poriadku, viac miesta

Obzvlášť v malých kuchyniach platí, že za kuchynskými dvierkami sa nesmie skrývať chaos. Rozdeľte si veci v skrinkách a zásuvkách na tie, ktoré používate v kuchyni stále, často a iba výnimočne. Uložte ich podľa toho do blízkosti rúk a výšky očí – predstavte si kuchyňu rozdelenú na tieto tri roviny. Po najmenej používané predmety sa môžete raz za čas zohnúť alebo načiahnuť. Najčastejšie používané kuchynské pomôcky by mali byť rýchlo a ľahko dostupné.

K dokonalému prehľadu vám pomôžu aj plnovýsuvy. Vďaka nim budete vidieť podľa potreby celý obsah zásuvky. Čím je kuchyňa menšia, tým je dôležitejšie jej premyslené vnútorné vybavenie. Nešetrite na vnútornom vybavení zásuviek a skriniek v podobe príborníkov, rozdeľovačov a organizérov.

Rohy v malej kuchyni

Ak chcete v malej kuchyni získať čo najviac úložného a pracovného priestoru, stavte na rohovú kuchyňu. Malá rohová kuchynská linka vám poskytne oboje. Jej výhodou je, že pri varení máte všetko poruke.
Ako inak sa dajú využiť rohy v kuchyni? Problematickú časť premení na aktívnu zónu rohový drez. V rovnej časti linky vám zostane veľkorysý pracovný priestor. Preto je vhodný práve pre menšie kuchyne. Do rohovej skrinky môžete osadiť aj samostatnú varnú dosku. Ak nie ste fanúšikmi týchto riešení, zamerajte sa len na vnútro. Rohové skrinky môžu mať klasické police, ktoré majú napriek horšej dostupnosti najviac úložného priestoru. Ďalším riešením je špeciálny pojazd – otočný systém s plnovýsuvom, vďaka ktorému budete mať ľahký prístup k celému obsahu skrinky.

Na čom nešetriť?

Určite nešetrite na spotrebičoch. Siahnite po modelových radoch vstavaných spotrebičov určených do malých priestorov. Kuchyňa bude pôsobiť uhladenejšie a vďaka menším rozmerom ušetríte centimetre. Štandardnú umývačku riadu so šírkou 60 centimetrov môžete nahradiť jej 45-centimetrovou verziou. Varné dosky so šírkou 30 centimetrov nájdete v indukčnej i plynovej verzii. Nezabudnite pritom na potrebný odstup od skriniek; pri plynových varných doskách je to najviac, čiže aspoň 20 centimetrov.

Vedeli ste, že?


Niektoré kompaktné typy spotrebičov v sebe združujú viacero funkcií, napríklad multifunkčná mikrovlnná rúra ponúka aj teplovzdušné pečenie horúcim vzduchom a varenie v pare.

Extra dizajnové rady do malej kuchyne

Hľadáte inšpirácie do malej kuchyne? Záleží vám aj na maličkostiach, ktoré ju opticky zväčšia alebo vkusne doladia? Pridávame ešte niekoľko dizajnových rád. Pokiaľ máte malú kuchyňu s minimom prirodzeného svetla, stavte na zrkadlá. Pre kuchyňu nie sú typické, ale ich umné rozmiestnenie pomôže otvoriť priestor a odrážať svetlo, čo miestnosť opticky zväčší.

Na pohľad pridáte miestnosti na veľkosti aj používaním svetlých odtieňov – môžu byť aplikované na stenách cez nábytok až po výbavu a doplnky. Ideálna je biela, pretože rozširuje a dobre odráža slnečné svetlo. Na celkové oživenie kuchyne môžete použiť vzorované kuchynské zásteny, koberček, ale aj výraznejší riad a doplnky uložené na otvorených policiach. Celkový štýl kuchyne a príjemné pôsobenie podčiarknu obrazy a zeleň.
Ak máte málo priestoru na jedálenský kút, vyberte si z pestrej ponuky okrúhlych jedálenských stolov. Zmestí sa za ne viac ľudí a vizuálne sú do malej kuchyne lepším riešením ako štvorcové či obdĺžnikové. Vhodnou voľbou môžu byť aj barové pulty so stoličkami.

Malá kuchyňa: praktická a štýlová zároveň

Vlastniť malú kuchyňu môže byť výhoda. V porovnaní s veľkým priestorom je útulnejšia, všetko máte na dosah ruky a pri dobrej organizácii úložného priestoru je v nej menej neporiadku. Hoci pri jej plánovaní musíte byť obzvlášť dôslední, vynaložené úsilie sa vám vráti v podobe praktického priestoru, ktorý navyše nemusí za veľkými kuchyňami nijako zaostávať ani po vizuálnej stránke. Ak máte obavy o výsledok, zverte plánovanie do rúk odborníkov a navštívte niektoré z kuchynských štúdií, kde vám pomôžu pri získaní vašej kuchyne snov.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…