Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Nevyhýbajte sa dekoráciám v kúpeľni

Nevyhýbajte sa dekoráciám v kúpeľni

17. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Kúpeľne už dávno nie sú „kobky“ v zastrčenom kúte domu alebo bytu, kam si chodíme narýchlo umyť zuby a osprchovať sa. Naopak, predstavujú plnohodnotnú miestnosť našej domácnosti, v ktorej chceme tráviť čoraz viac času. A taký priestor si logicky pýta oživenie.
Súčasná kúpeľňa sa stáva centrom nielen hygienickej, ale aj duševnej očisty – akýmsi súkromným wellnessom. Ak si tu chcete užívať relax, nevyhnutne potrebujete navodiť vhodnú atmosféru. Na úvod vám môžu pomôcť nasledujúce zásady:
  • Vaším jediným limitom je len veľkosť kúpeľne, rozmery a tvar sanitného zariadenia. Zvyšok je len na fantázii každého z nás.
  • Do kúpeľne dnes majú povolený vstup veci, ktorými sa radi obklopujete, či už sú to obrazy, fotografie v rámoch, kvety, alebo knihy.
  • Aj funkčným prvkom, ako sú koše na bielizeň či vešiaky, môžete dať originálny dizajnový punc.
  • Ak máte k dispozícii aspoň malé okno, ktorým môžu dovnútra prúdiť slnečné lúče, využite to a zariaďte kúpeľňu ako útulnú „izbu“.
  • Ak je to priestor bez okna, sústreďte sa v prvom rade na dokonalé umelé osvetlenie.

Dôležité svetlo

Určite viete, že kúpeľňa potrebuje minimálne také dobré osvetlenie ako kuchyňa. Popri funkčnosti však nezabudnite ani na náladové podsvietenie, ktoré pomôže dosiahnuť správnu wellnessovú atmosféru. Kahance, lucerny a sviečky sa postarajú o príjemný romantický či relaxačný tón, pohrať sa môžete aj so svetielkami, aké používate pri vianočných dekoráciách. Rozmiestnite ich po policiach, podlahe, vani či na doske umývadla.


Kúpeľňa Lux z programu Viac než kuchyňa
Tip dizajnéra
V kúpeľni môžete vytvoriť miesto aj na netradičnú stolovú alebo samostatne stojacu, či nástennú lampu, napríklad vo vintage alebo avantgardnom štýle. Takýto kúsok dodá strohému hygienickému zázemiu prekvapivý šarm. Samozrejme, lampu postavte tam, kde nedôjde k priamemu kontaktu s vodou.

Kúpeľňa Fashion z programu Viac než kuchyňa

Zamerajte pozornosť na steny

V kúpeľni ich zvyčajne pokrývajú obklady, ktoré samotné plnia funkciu „obrazu“ či esteticky stvárnenej plochy. Ak ste však zvolili minimalistický dizajn a jednoduché neutrálne farby, môžete aj v kúpeľni pouvažovať nad umiestnením obrazov alebo fotografií. Vyberajte si hlavne motívy, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné pocity, prebúdzajú vo vás obľúbené spomienky alebo vám evokujú známe miesta.


Kúpeľňa Flash z programu Viac než kuchyňa
Náš tip
Ak nechcete narušiť obklad, postavte rámy na dlážku, dosku umývadla, sokel vane alebo im urobte miesto na nástennej polici, ktorú máte v kúpeľni.

Kúpeľňa Flash z programu Viac než kuchyňa

Urobte dojem

Rýchlu, ale efektnú zmenu dosiahnete aj pomocou tapiet. Stačí nimi pokryť len jednu časť kúpeľne, napríklad oblasť okolo umývadiel či stenu sprchovacieho kúta. Používajte však výlučne vinylové tapety so špeciálnou úpravou, vďaka ktorej dokážu odolávať vlhkosti i stekajúcej vode. A nezabudnite pred ich aplikáciou všetky škáry dôkladne vyplniť stierkou a ošetriť penetráciou. 

Kúpeľňa Structura z programu Viac než kuchyňa

Netradičné úložné riešenia

Kúpeľňa je ostrovom fantázie, takže ju môžete zariadiť v akomkoľvek štýle. Obľúbené sú napríklad tropické námety, ktoré podčiarkne drobný nábytok z naplaveného či exotického dreva, ako bambus, ratanové doplnky či pletené koše na čisté uteráky alebo špinavú bielizeň. Voľnú ruku máte aj pri výbere vešiakov. Namiesto klasických závesných riešení môžete zvoliť rebrík opretý o stenu alebo originálny stojan.

Regál Bali, stojan na uteráky Silard a rebrík Stepp. Zdroj: Sconto

Kúpeľňa Touch z programu Viac než kuchyňa

Sedacie a relaxačné prvky

Zídu sa vám najmä v kúpeľni, ktorá bude naozaj slúžiť ako domáci wellness. Stolička alebo taburet vám poslúžia minimálne ako ďalší odkladací priestor, ak však máte dostatok miesta, môžete zvoliť aj lavicu, relaxačné kreslo či ležadlo. Vďaka sedaciemu nábytku si po kúpeli alebo sprche môžete dopriať pár minút oddychu pri sviečkach. 
Kúpeľňa Lux z programu Viac než kuchyňa
Kúpeľňa Flash z programu Viac než kuchyňa

Kúpeľňa Flash z programu Viac než kuchyňa
Náš tip
Arómoterapiu v kúpeľni môžete doplniť liečivými účinkami hudby – k obľúbeným doplnkom kúpeľní dnes nepochybne patria aj dizajnové reproduktory, ktoré sú odolné voči vode, takže si ich môžete zobrať aj priamo do sprchy.

Závesné dekorácie

Zapamätajte si: ak nemôžete doplnky poukladať alebo umiestniť do priestoru, zaveste ich. Strop kúpeľne je stále voľný, môžete ho teda využiť na visiace prvky, trebárs závesné police alebo rôzne dekorácie, ako sú lapače snov, makramé, aranžmány v sklených pohároch a pod.

K súčasným trendom kúpeľne patria aj visiace lampy, ktoré môžu zostať voľne spustené zo stropu vedľa zrkadiel. Keďže rozptyľujú svetlo rôznymi smermi, vytvoria príjemnú hru tieňov. Ak patríte k milovníkom luxusu, nebojte sa zavesiť si do kúpeľne i trblietavý krištáľový luster.

Oživte kúpeľňu zeleňou

Vašej oáze dodá exotický nádych pralesa, vyberajte si však vlhkomilné rastlinky, ako sú rôzne paprade, dracény, kalatey či farebné orchidey. Samozrejme, väčšina z nich vyžaduje aspoň mierne prirodzené svetlo. Ak však v kúpeľni okno nemáte, môžete to vyriešiť stonkami rezaného eukalyptu vo váze, ktorý miestnosť krásne rozvonia, alebo napríklad aj vetvičkami bambusu šťastia a podobne. V kúpeľni bez svetla vám dobrú službu môžu spraviť aj umelé rastliny, ktoré už dnes bývajú na nerozoznanie od tých živých.

Kúpeľňa Cascada z programu Viac než kuchyňa
Kúpeľňa Stoneart z programu Viac než kuchyňa

Dajte nový šmrnc podlahe

Nejeden zaujímavý koberec už rozžiaril aj tú najobyčajnejšiu kúpeľňu. Navyše vám príde vhod stúpať bosými nohami po jeho príjemnom mäkučkom povrchu. Ani tu sa nemusíte obmedzovať a kvôli pocitu väčšej útulnosti si môžete pokojne vybrať ručne tkané koberce či doplnky s vysokým vlasom. Do kúpeľní sa hodia aj starodávne behúne, perzské koberce či pokrovce s grafickými motívmi alebo koberce v štýle boho so strapcami.

Kúpeľňa Lux z programu Viac než kuchyňa
Kúpeľňa Riva z programu Viac než kuchyňa
Náš tip
V prípade huňatých kobercov treba predísť tomu, aby boli neustále mokré. Použite preto hotelový trik a vyčleňte si pár dobre sajúcich uterákov, ktoré položíte na dlážku, resp. priamo na koberec pred tým, než vyjdete zo sprchy.

Hygiena ako módna záležitosť

Aj zladené hygienické doplnky, ako stojan na zubné kefky, dávkovač mydla či nádobka na odličovacie tampóny, môžu zmeniť celkový ráz kúpeľne a zároveň vytvoriť poriadok. Súčasné trendy nahrávajú najmä doplnkom z dreva, ale aj hygienickým pomôckam vo farbách kovov, ako zlato, chróm či meď, mramorovým, kameninovým či terrazzovým prvkom.

Kúpeľňa Touch z programu Viac než kuchyňa
Vedeli ste, že...?
Aj uteráky môžu do veľkej miery ovplyvniť charakter kúpeľne. Rozvešané osušky v rôznych farbách vytvárajú v priestore chaos. Skúste preto uteráky jednotlivých členov rodiny ladiť do odtieňov, vzorov a motívov, ktoré pristanú vašej kúpeľni.

Kúpeľňa Touch z programu Viac než kuchyňa

3 must-have doplnky na záver

Aj vy sa radi zatvoríte do kúpeľne, aby ste si dopriali výdatný relax v horúcej vani? Ak patríte k pôžitkárom, potom nezabudnite ani na tieto doplnky:
  • Stojan na časopisy patrí k povinnej kúpeľňovej výbave milovníkov magazínov. Pobyt v teplej vode je pre mnohých jediný čas, keď si ich môžu v pokoji prelistovať.
  • Pri dlhších kúpeľoch si zadovážte aj podnos na vaňu, ktorého súčasťou bývajú praktické držiaky na poháre či knihy.
  • Dámy, ktoré sa rady venujú svojmu skrášľovaniu, si môžu v kúpeľni vytvoriť vlastný kútik s kozmetickým stolíkom, a to nielen na líčenie, ale aj na dlhšie pleťové procedúry.

Kúpeľňa Easytouch z programu Viac než kuchyňa

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné a stojanové vešiaky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes sa zameriame na užitočných, ale často opomínaných pomocníkov v domácnosti – na nástenné a stojanové vešiaky. Vítané sú na viacerých miestach v domácnosti, niele…

Zútulnite terasu stromami, ktorým sa darí aj v kvetináčoch

Hádam niet človeka, ktorý by si v teplých mesiacoch s radosťou neposedel na terase. V súčasnosti sa tomuto priestoru venuje veľa pozornosti. Stáva sa akousi obývačko…