Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Rozkladacie súpravy a pohovky sú veľmi praktické

Rozkladacie súpravy a pohovky sú veľmi praktické

25. 04. 2022, SCONTO Nábytok
Často prijímate návštevy, ale nemáte hosťovskú izbu? Vlastníte garsónku či jednoizbový byt a potrebujete užitočne využiť každý centimeter? Práve rozkladacie sedacie súpravy a pohovky dokážu vyriešiť problémy s nedostatkom miesta. Z akých máte na výber?

Varianty vyhotovenia

Ponuka rozkladacích pohoviek a sedacích súprav je pestrá. Môžete si vybrať klasickú pohovku s niekoľkými miestami na sedenie, rohové sedačky v tvare L alebo U a tiež sedacie zostavy, ktorých súčasťou je napríklad taburet alebo kreslo.

Výber sedačky by sa mal odvíjať od priestorových možností, žiaduceho počtu miest na sedenie, požiadaviek na úložný priestor, vlastných preferencií týkajúcich sa dizajnu či farby a od intenzity využívania lôžka. Nie je totiž jedno, či budete sedačku využívať na každodenný spánok alebo len príležitostne.

Každý deň alebo len občas

Väčšinu sedačiek možno využívať iba na občasné prespanie. S takýmto odporúčaním sa predávajú a určite by ste ho nemali ignorovať. Rozkladacie pohovky na príležitostné spanie sú riešené jednoduchšie, neponúkajú takú ergonómiu a dostatok miesta ako skutočné postele s kvalitným matracom. Ak ich používate denne, riskujete nekvalitný spánok a vznik zdravotných ťažkostí. Samozrejme, takáto sedačka sa v prípade častého používania aj rýchlo opotrebuje
Pokiaľ teda chcete využívať sedačku na každodenný spánok, je potrebné siahnuť po modeli, ktorý je na to určený. Tieto bývajú vybavené špeciálnym rozkladacím mechanizmom, ktorý bez problémov zvládne intenzívne používanie a aj s pribúdajúcim časom si zachová pevnosť a stabilitu. Rozkladacie sedačky s plnohodnotným lôžkom sú vybavené dostatočne širokou plochou na ležanie (so šírkou aspoň 80 cm pre jednu dospelú osobu) a kvalitným matracom. Informácia o šírke plochy na ležanie je dôležitá obzvlášť v prípade, že lôžko budú využívať dve osoby.

Typ rozkladania sedačky

Bez ohľadu na intenzitu využívania sedačky ako lôžka je potrebné pri výbere zvážiť aj spôsob rozkladania. Prirodzene, čím častejšie, tým viac by vám malo záležať na jednoduchej, rýchlej a praktickej manipulácii. Existujú viaceré systémy rozkladania, pričom medzi najpoužívanejšie patria nasledujúce:

Klik-klak

Predstavuje jednoduchý systém rozkladania. Obvykle stačí zdvihnúť sedaciu časť, zatlačiť ju o opierku chrbta, ktorá prejde do vodorovnej polohy, a nakoniec obidve časti zarovnať do plochy určenej na ležanie, alebo stačí len zatlačiť chrbtovú opierku smerom dozadu, pričom v samotnej opierke sa obyčajne ukrývajú nožičky na jej podopretie. Pokiaľ nemáte sedačku umiestnenú v priestore, za nevýhodu možno považovať nutnosť odsunutia sedačky od steny vždy, keď ju chcete rozložiť. Treba teda rátať aj s určitou fyzickou silou na posun celej sedačky dopredu a s dostatočným priestorom pred ňou.

Klzák

Rozkladacia sedačka s „klzákom“ sa rozloží tak, že najskôr sa sedacia časť kĺzavým pohybom vysunie dopredu a potom sa sklopí chrbtová opierka, čiže spolu vytvoria vodorovnú plochu. Tento mechanizmus sa používa v klasických trojmiestnych pohovkách a rozkladacích rohových sedacích súpravách, a to obyčajne len na príležitostné spanie.

Vozík

Rozkladací gauč fungujúci na princípe vozíka spočíva vo vysunutí lôžka spod sedacej časti a následne sa zdola nahor vysunie aj samotný matrac. Ide o veľmi pohodlný spôsob rozkladania, s ktorým sa možno stretnúť predovšetkým pri kvalitných rohových sedačkách. Zvládne aj častejšie používanie a sedačku nie je nutné posúvať ďalej od steny, čo je veľké plus najmä pri ťažších modeloch.

Roller

Rozkladacia sedačka s rollerom má konštrukciu, ktorá sa postupne roluje zvnútra sedacej časti so zabudovaným matracom. Tomuto systému rozkladania sa hovorí aj belgický typ a rozkladacie sedačky s týmto mechanizmom bývajú určené aj na každodenné spanie.

Iné systémy

Okrem vyššie zmienených existujú, samozrejme, aj ďalšie. Spomenúť môžeme napríklad jednoduchú premenu sedačky na lôžko tým, že z nej snímete vankúše slúžiace ako opierka chrbta, prípadne sklopíte aj opierku rúk. V študentských izbách sú obľúbené sedačky, ktorých sedaciu časť tvorí sendvičovo zložený matrac, ktorý sa v prípade potreby lôžka rozvinie na zem. K moderným a veľmi pohodlným riešeniam patrí zas elektrické vysúvanie sedacej časti.

Rozkladacia pohovka: ktorá je naj?

Skôr ako sa pustíte do výberu tej pravej rozkladacej sedačky pre vás, určte si priority. Ak má byť sedacia súprava určená na pravidelné spanie, stanovte si toto kritérium ako prvé, resp. spolu s celkovými rozmermi sedačky ako najdôležitejšie. Pravdou je, že modelov na každodenné spanie je na trhu menej ako tých na príležitostné spanie. Pokiaľ je lôžko len doplnkové pre špeciálne prípady (napríklad pre občasné návštevy), sústreďte sa predovšetkým na ostatné podstatné parametre sedačky vrátane požiadavky na úložné miesto.
Tip na záver:
Ak sa nechcete vzdať ani sedačky, ani postele, no máte problém s obmedzeným miestom, riešením môže byť aj sklápacia posteľ. Vhodná je na občasné používanie pre návštevy, ale aj na každodenný spánok. Cez deň môže byť lôžko aj s perinou a vankúšom ukryté v skrini (či v komode), čím máte počas dňa dostatok dispozičného priestoru na iné aktivity, prípadne na posedenie s návštevou bez toho, že by vám videla až „do spálne“.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Posedenie vonku – aký je ideálny nábytok na terasy či do záhrad?

Časy, keď sme záhradný či terasový nábytok vnímali iba ako sezónny doplnok vonkajších priestorov, sú dávno preč. V súčasnosti sa „exteriérovej obývačke“ venuje rovna…

Je chybou zariaďovať ako prvé miestnosti, ktoré je vidieť. Prečo je to vo feng šuej naopak?

Feng šuej vnáša harmóniu do priestoru, ktorý obývame. Hoci jeho základy boli položené už pred tisíckami rokov, tieto princípy využívame v interiéroch i dnes. O tom, …