Rozkladacie súpravy a pohovky sú veľmi praktické

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Rozkladacie súpravy a pohovky sú veľmi praktické
Publikováno: 09. 05. 2020
Potrebujete lôžko pre hostí, ktoré vám v dome nebude prekážať? Alebo máte v byte málo priestoru, a preto hľadáte multifunkčnú sedaciu súpravu, ktorá by zároveň slúžila ako posteľ? Rozkladacie pohovky dokážu vyriešiť veľa problémov s kapacitou domácnosti či nedostatkom miesta. Poradíme vám, ako si vybrať tú najvhodnejšiu.
V súčasnosti naozaj nie je núdza o rozkladacie sedacie súpravy. Veľká časť jednoduchých pohoviek a prakticky väčšina súprav v tvare písmena L alebo U sa dá v priebehu niekoľkých sekúnd premeniť na lôžko. Otázne však je, aký účel by mala takáto „posteľ“ plniť. To si treba zodpovedať ešte pred samotnou kúpou.

LEN VÝNIMOČNE ALEBO V PRÍPADE NÚDZE


Mnohé zo sedačiek možno využívať iba na občasné prespanie. S takýmto odporúčaním ich predávajú aj výrobcovia a nemali by ste ho ignorovať. Pohovky s príležitostným rozkladacím lôžkom sú totiž riešené jednoduchšie a neponúkajú takú ergonómiu a dostatok miesta ako skutočné postele s dobrým matracom. Ak by ste ich používali denne, riskovali by ste vznik zdravotných problémov a nekvalitný spánok. Takáto pohovka by sa zároveň veľmi rýchlo opotrebovala.
Sedacia súprava FLAME

AKÉ POHOVKY SÚ VHODNÉ NA STÁLE SPANIE?

Pohovka STEVE

V prvom rade si overte, či má sedacia súprava špeciálny rozkladací mechanizmus, ktorý vydrží neustále každodenné používanie. Model by si mal aj po mnohonásobnom rozkladaní zachovať pevnosť a stabilitu. Pohovky s plnohodnotným lôžkom sú vybavené dostatočne širokou plochou na ležanie (so šírkou aspoň 80 cm pre jednu dospelú osobu) a kvalitným, najčastejšie tvrdeným pružinovým matracom. Ten často obsahuje hustejšie typy pien, aby sa lôžko rýchlo nezdeformovalo.
Vopred si zistite aj nosnosť matraca. Je to dôležitý údaj najmä pre partnerov, pretože napovie, či matrac vydrží aj váhu mužskej polovičky. V opačnom prípade by sa mohla „posteľ“ na jednej strane opotrebovať oveľa rýchlejšie. A v neposlednom rade berte do úvahy aj typ rozkladania – vo všeobecnosti rozoznávame päť spôsobov:

Klik

Ide o najjednoduchší spôsob rozkladania, ktorý sa používa v lacnejších, a teda cenovo dostupných pohovkách. Na rozloženie stačia tri kroky: zdvihnúť sedaciu časť, zatlačiť ju o opierku chrbta, ktorá prejde do vodorovnej polohy a urobí „klik“, a nakoniec obidve časti zarovnať do plochy určenej na ležanie. Takéto modely sú však vhodné iba na príležitostné spanie.

Kluzák

Plocha na ležanie tu tvorí chrbtovú opierku a na prvý pohľad vyzerá skôr ako masívne čelo. Pri tomto type rozkladania sa najskôr sedacia časť kĺzavým pohybom vysunie dopredu a potom sa sklopí chrbtová opierka, takže spolu vytvoria vodorovnú plochu. Používa sa v klasických trojmiestnych pohovkách aj rohových sedačkách, a to obyčajne len na príležitostné spanie. Nevýhodou systému je potreba umiestniť sedačku ďalej od steny, prípadne ju pri rozkladaní posunúť dopredu, aby bol dostatok priestoru na sklopenie chrbtovej časti.
Pohovka LINCOLN

Automat

V princípe sa podobá klzáku, odlišuje sa len tým, že sedacia časť sa dopredu vysúva tak, že sa najprv vyzdvihne do výšky. Automat je taktiež náročnejší na priestor pri stene, má však zabudovaný matrac, takže ho možno využívať aj častejšie.

Vozík

Funguje tak, že konštrukcia náhradného lôžka sa vysunie spod sedacej časti a následne sa zdola nahor vysunie aj samotný matrac. Je to veľmi pohodlný spôsob rozkladania, s ktorým sa možno stretnúť predovšetkým pri kvalitných rohových sedačkách. Zvládne aj častejšie používanie, avšak po dlhšom čase môžu vzniknúť rozdiely vo výške medzi sedacou časťou a rozšíreným lôžkom.
Sedacia súprava CASILDA BIG L

Roller

Konštrukcia sa na rozdiel od predchádzajúcich – ako napovedá názov – postupne roluje zvnútra sedacej časti, ktorá má zabudovaný matrac. Spomedzi spomenutých typov je na každodenné spanie najvhodnejší.

V prípade, že si neviete s výberom vhodnej sedačky rady, pokojne zájdite do predajne, kde si všetky spôsoby rozkladania môžete vyskúšať.

Publikováno: 09. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií