Sedacie súpravy a pohovky: Z akých typov máme na výber?

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Sedacie súpravy a pohovky: Z akých typov máme na výber?
Publikováno: 17. 05. 2020
Pri kúpe sedacej súpravy treba zvážiť množstvo faktorov. A nejde len o veľkosť, farbu alebo materiál. Často je dobré myslieť aj na to, ako a kde budete svoju mekku domácej pohody využívať. Aby sme vám tento náročný proces uľahčili, pripravili sme niekoľko kontrolných otázok.

MÁTE MÁLO PRIESTORU V BYTE?

Potom vám, logicky, bude vyhovovať malá sedacia súprava. Nepozerajte však iba na jej šírku, ale aj na výšku, hĺbku či šírku samotných opierok. Sedačka s privysokými opierkami môže v limitovanom priestore aj napriek svojím malým rozmerom pôsobiť masívne. Hĺbka vypovedá o celkovej ergonómii, ktorú súprava poskytuje človeku. Pamätajte však, že veľká hĺbka nemusí znamenať väčšie pohodlie. Ak sa vám páčia sedacie súpravy s hlbokým sedením, zvoľte aspoň model, kde chrbtovú opierku možno polohovať smerom dopredu i dozadu. Sedačky s hlbokým sedením či širokými opierkami vám zákonite uberú aj z obytného priestoru.
Sedacia súprava TROPEA

HĽADÁTE NENÁROČNÉ SEDENIE?

Pohovka ARRAS
Pohovky sú ideálnym a prekvapivo flexibilným riešením pre rôzne druhy priestorov. Nájdu uplatnenie v detskej izbe, hosťovskej izbe, pracovni, ale aj v kuchyni, obývačke či veľkej spoločenskej miestnosti – ako doplnok hlavnej sedačky. Pohovky majú zvyčajne podobu dvojmiestnej sofy, leňošky alebo váľandy s chrbtovou opierkou, bočnými opierkami na ruky či veľkými vankúšmi. Môžu slúžiť ako bežná sedačka či oddychový chaise longue. Niekedy majú dokonca úložný priestor a dajú sa rozložiť na praktické lôžko, čím získate „posteľ“ navyše.

POTREBUJETE PRIESTOR NA PRÍLEŽITOSTNÉ SPANIE?

Separátna izba či aspoň samostatná posteľ pre hostí je v malom byte často luxusom, ktorý si nemôžeme dovoliť. Problém s príležitostným spaním však hravo vyrieši rozkladacia sedacia súprava alebo rozkladacia pohovka. Pri jej výbere sledujte dĺžku a šírku ložnej plochy. Takáto sedačka sa obyčajne nekupuje s cieľom využívať ju pravidelne, avšak existujú aj rozkladacie modely, kde možno bez obáv spávať každý deň. Myslite na vhodnú šírku ložnej plochy – dospelý človek potrebuje minimálnu ergonomickú šírku lôžka aspoň 80 cm.
Sedacia súprava LANDSHUT

HĽADÁTE SEDAČKU V KOMBINÁCII S LEŇOŠKOU?

Sedacia súprava BRAVEN
Leňošky alebo kreslá typu chaise longue boli kedysi výsadou majetných domov a majiteľom slúžili na krátky relax počas dňa. Udomácnili sa však aj v našich obytných priestoroch. V súčasnosti sú zakomponované aj do dizajnu sedacích súprav ako ich predĺžená časť. Môžu tak slúžiť na vyloženie nôh alebo ako ležadlo. Takúto „vychytávku“ často ponúkajú napríklad sedacie súpravy v tvare písmena L. Takmer všetci výrobcovia ich dodávajú v ľavom i pravom vyhotovení, resp. ako obojstranne zmontovateľné. Ak teda v predajni nájdete vystavený iba jeden typ, môžete predpokladať, že k dispozícii je aj kúsok s „opačným rohom“.

POTREBUJETE PRIESTOR PRE VEĽA ĽUDÍ?

Veľké rodiny, početné návštevy, ale ani bujaré oslavy sa nezaobídu bez veľkorysého sedenia. Sedacie súpravy v tvare písmena U umožňujú vytvoriť v obývacej izbe pomyselný „polkruh“, v ktorom môžu všetci vzájomne družne komunikovať. V prípade veľkej rodiny si zasa každý člen domácnosti nájde svoj obľúbený kútik na sedenie – jeden trebárs priamo oproti televízii, iný v polohe ležmo a tretí s počítačom na kolenách v druhom rohu.
Sedacia súprava LONDON

NASLEDUJETE AKTUÁLNE TRENDY?

Sedacia súprava ELLICA
Ak vám nevoňajú romantické vidiecke prvky, historizujúce či masívne rustikálne vyhotovenie, potom vás zrejme najviac oslovia moderné sedacie súpravy. Sú navrhnuté v duchu najnovších trendov, ponúkajú svieži dizajn s minimalistickými líniami a veľkú mieru komfortu. V interiéri prevezmú rolu dominantného solitéru, zvyšok nábytku preto vyberajte tak, aby pôsobil neutrálne.

MILUJETE PRÍRODNÉ MATERIÁLY?

Kožené sedacie súpravy, podobne ako drevo, nikdy nevyjdú z módy. Predstavujú nadčasový kúsok nábytku a investíciu na mnoho rokov – samozrejme, za predpokladu, že ste ochotní venovať sedačke náležitú starostlivosť. Koža si vyžaduje pravidelnú a precíznu údržbu, odvďačí sa vám však príjemným luxusným vzhľadom sedačky.
Sedacia súprava EC 38

POTRPÍTE SI NA KVALITU A ZAUJÍMAVÉ DETAILY?

Sedacia súprava EMPORIO
Potom sú pre vás ideálnou voľbou luxusné sedacie súpravy, vyrobené z prvotriednych materiálov a s cieľom poskytnúť užívateľom dokonalý komfort. Luxusné sedacie kúsky ponúkajú rozličné pridané funkcie, ako napríklad polohovateľné podrúčky, podhlavníky či chrbtové opierky, ktoré zvyšujú pohodlie pri sedení. Čalúnený a pekne vypracovaný poťah chrbta sedačky umožňuje situovať sedačku hocikde v priestore.
Publikováno: 17. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií