Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Sedacie súpravy a pohovky: Z akých typov máme na výber?

Sedacie súpravy a pohovky: Z akých typov máme na výber?

10. 03. 2022, SCONTO Nábytok
Sedacia súprava je základom každej obývačky. Predstavuje dominantný prvok, ktorý si po vstupe do miestnosti všimne každý ako prvý. S celkom musí pekne ladiť, dopĺňať ho a tvoriť určitú súhru. Okrem toho musí spĺňať funkčné požiadavky a vyhovovať našim potrebám. Z akých typov sedačiek máte na výber, o tom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Máte v byte málo priestoru?

Potom vám, logicky, bude vyhovovať malá sedacia súprava. Nepozerajte však iba na jej šírku, ale aj na výšku, hĺbku či šírku samotných opierok. Sedačka s privysokými opierkami môže v limitovanom priestore aj napriek svojim malým rozmerom pôsobiť masívne. Hĺbka vypovedá o celkovej ergonómii, ktorú súprava poskytuje človeku.

Pamätajte však, že veľká hĺbka nemusí znamenať väčšie pohodlie. Ak sa vám páčia sedacie súpravy s hlbokým sedením, zvoľte radšej model, kde chrbtovú opierku možno polohovať smerom dopredu i dozadu. Sedačky s hlbokým sedením či so širokými opierkami vám zákonite uberú aj z obytného priestoru. Funkciu polohovateľnej chrbtovej opierky môžu na seba vziať prípadne aj dekoračné vankúše.

Dobrou správou je, že aj čo sa týka malých sedačiek, máte na výber z viacerých modelov. Vybrať si môžete z klasických pohoviek, ale aj z rohových sedacích súprav v tvare L. Tie umiestnením do rohu šetria miesto, navyše poskytujú dostatok miesta na sedenie.
Náš tip:
Do malých priestorov voľte sedacie súpravy subtílnejších tvarov a na nožičkách. Priestoru dodajú vzdušnejší ráz. Dobrou voľbou najmä v priestoroch bez dostatočného prirodzeného svetla sú sedačky s čalúnením v bledších odtieňoch.

Hľadáte nenáročné sedenie?

Pohovky sú ideálnym a prekvapivo flexibilným riešením pre rôzne druhy priestorov. Nájdu uplatnenie v detskej izbe, hosťovskej izbe, pracovni, ale aj v kuchyni, obývačke či vo veľkej spoločenskej miestnosti.

Zvyčajne majú podobu dvoj- alebo trojmiestnej sofy, leňošky alebo váľandy s chrbtovou opierkou, s bočnými opierkami na ruky, prípadne aj s veľkými vankúšmi. Môžu slúžiť ako bežná sedačka či oddychový chaise longue. Nezriedka majú dokonca úložný priestor a dajú sa rozložiť na praktické lôžko, čím získate „posteľ“ navyše.

Do minimalistickej domácnosti si zvoľte jednofarebnú sedačku v neutrálnej farbe. Vyzerá dobre a ľahko sa kombinuje s ďalšími doplnkami. Na druhej strane, ak má pohovka oživiť priestor, vhodné môžu byť výrazné farby, ktoré z pohovky robia neprehliadnuteľný solitér.
Náš tip:
Ak sa vám páči jednoduchosť pohoviek, no potrebujete viac miesta na sedenie, pokojne si zadovážte dve rovnaké pohovky a dajte ich oproti sebe či do tvaru L. Moderná je aj kombinácia pohoviek s dizajnovo a farebne odlišnými kreslami, taburetmi alebo pufmi.

Potrebujete priestor na príležitostné či každodenné spanie?

Separátna izba či aspoň samostatná posteľ pre hostí sú v malom byte často luxusom, ktorý si nemôžeme dovoliť. Problém s príležitostným spaním však hravo vyrieši rozkladacia sedacia súprava alebo rozkladacia pohovka.

Takáto sedačka sa obyčajne nekupuje s cieľom využívať ju pravidelne, avšak existujú aj rozkladacie modely, na ktorých možno bez obáv spávať každý deň. Myslite na vhodnú šírku plochy na ležanie – dospelý človek potrebuje minimálnu ergonomickú šírku lôžka aspoň 80 cm. Existujú pritom sedačky, ktoré poskytujú dostatočnú plochu na ležanie aj pre dve osoby.
Plus nezabúdajte ani na systém rozkladania. Využíva sa viacero spôsobov, pričom k najčastejším patrí vysúvanie s rozkladom, sklopenie chrbtovej opierky a mechanizmus klik-klak. Stretnúť sa však môžete aj s ďalšími, ako je napríklad elektrické vysúvanie či belgický typ rozkladania. Každému môže vyhovovať niečo iné. Čo je však dôležité, to sú požiadavky na priestor sedačky v rozloženom stave.
Pamätajte si:
Ak plánujete mať sedačku pri stene, potom si treba uvedomiť, že pri sklápaní chrbtovej opierky či systéme klik-klak bude potrebné sedačku posunúť najprv od steny do priestoru. Pri výsuvných mechanizmoch a belgickom type môže sedačka zostať na svojom mieste. Stačí, ak spred nej odstránite konferenčný stolík, prípadne ďalšie predmety, ktoré sa pred ňou nachádzajú.

Chcete sedačku aj leňošku?

Leňošky alebo kreslá typu chaise longue boli kedysi výsadou majetných domov a majiteľom slúžili na krátky relax počas dňa. Udomácnili sa však aj v našich obytných priestoroch. V súčasnosti sú zakomponované aj do dizajnu sedacích súprav ako ich predĺžená časť. Môžu teda slúžiť na vyloženie nôh alebo ako ležadlo.

Takúto vychytávku často ponúkajú napríklad sedacie súpravy v tvare písmena L. Takmer všetci výrobcovia ich dodávajú v ľavom i pravom vyhotovení, resp. ako obojstranne zmontovateľné. Sedačka s leňoškou je skvelým kompromisom v prípade, že hľadáte miesto na ležanie aj sedenie.
Tip:
Vhodnou alternatívou vo veľkých bytových dispozíciách môžu byť aj rohové sedacie súpravy v tvare U. Tie bývajú často riešené ako sedenie s dvomi leňoškami.

Potrebujete miesto na sedenie pre mnoho osôb?

Či už je vás doma viac, alebo k vám pravidelne chodia početnejšie návštevy, v domácnosti sa v týchto prípadoch zrejme nezaobídete bez veľkej sedačky. Skvelým riešením sú sedacie súpravy v tvare písmena U, ktoré usadia každého hosťa. Navyše vytvárajú akýsi pomyselný „polkruh“, v ktorom môžu všetci vzájomne dobre komunikovať.

Zvyknú byť riešené najmä ako klasické pohovky s dvomi časťami leňoškového typu alebo na jednej strane býva leňoška, na opačnej chrbtová opierka. Buď ide o univerzálne vyhotovenia, pri ktorých si sami zvolíte, na ktorej strane čo bude, alebo ide o modely, kde je pevne dané, na ktorej strane sa čo nachádza (teda či ide o pravé alebo ľavé vyhotovenie).

Veľké rohové sedacie súpravy však preferujú aj domácnosti s malým počtom členov. Často totiž poskytujú priestor na pohodlné vylihovanie aj dvom osobám súčasne.
Vedeli ste, že…
… väčšina veľkých sedačiek má aj úložný priestor? To isté platí aj o možnosti rozkladania na lôžko. Ich kúpou teda získate praktický multifunkčný nábytok.

Nasledujete aktuálne trendy?

Ak vám nevoňajú romantické vidiecke prvky, historizujúce či masívne rustikálne vyhotovenie, potom vás zrejme najviac oslovia moderné sedacie súpravy. Sú navrhnuté v duchu najnovších trendov, ponúkajú svieži dizajn s minimalistickými líniami a veľkú mieru komfortu. V interiéri prevezmú rolu dominantného solitéru, zvyšok nábytku si preto vyberajte tak, aby pôsobil neutrálne.
Tip: 
Sledujte aj nožičky sedačiek. Ich materiál a farba vám môžu byť nápomocné pri výbere dekorácií a ďalších doplnkov miestnosti. Veď práve detaily robia rozdiely medzi priemerným a dokonalým.

Milujete prírodné materiály?

Kožené sedacie súpravy, podobne ako drevo, nikdy nevyjdú z módy. Predstavujú nadčasový kus nábytku a investíciu na mnoho rokov – samozrejme, za predpokladu, že ste ochotní venovať sedačke náležitú starostlivosť. Koža si vyžaduje pravidelnú a precíznu údržbu, odvďačí sa vám však príjemným luxusným vzhľadom a dlhou životnosťou.
Náš tip:
Kožená sedačka je dobrým riešením aj pre rodiny s deťmi. Ak ju vaše ratolesti zašpinia, nečistôt sa zbavíte ľahko – stačí sedačku utrieť navlhčenou handričkou. Vhodná je aj pre alergikov, keďže koža neprepúšťa prach a tekutiny ako textília a vo výplni pod ňou sa teda netvoria podmienky na množenie roztočov.

Potrpíte si na kvalitu a zaujímavé detaily?

Potom sú pre vás ideálnou voľbou luxusné sedacie súpravy vyrobené z prvotriednych materiálov a s cieľom poskytnúť používateľom dokonalý komfort. Luxusné sedacie kúsky ponúkajú rozličné pridané funkcie, ako napríklad polohovateľné podrúčky, podhlavníky či chrbtové opierky, ktoré zvyšujú pohodlie pri sedení. Čalúnený a dômyselne vypracovaný poťah chrbta sedačky umožňuje situovať sedačku hocikde v priestore.

Luxusné sedačky sa robia v malých aj veľkých rozmeroch, v rôznych tvarových aj farebných vyhotoveniach, a tak nie je problém nájsť takú, ktorá bude vyhovovať vášmu štýlu bývania – či už milujete vidiecky, škandinávsky, priemyselný, minimalistický, alebo nejaký iný.

Sedačka ako základný prvok

Sedačka je neodmysliteľnou súčasťou obývačky a mali by ste si ju vyberať ako prvú. Odvíja sa od nej to, ako celá miestnosť bude pôsobiť, aj ladenie ostatného nábytku a doplnkov. Nezabúdajte však, že hoci je výrazným estetickým prvkom obývačky, spĺňať musí hlavne vaše nároky na komfortné sedenie a prípadne aj ďalšie praktické využitie. Vyberajte si uvážlivo a dôkladne si premyslite, čo od tohto kúska nábytku očakávate po funkčnej aj vizuálnej stránke.

Typy sedačiek v skratke:

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať písací stôl

Pracovný stôl je dôležitý kus nábytku, ktorý ovplyvňuje vašu prácu. Pred kúpou je nutné premyslieť si, na čo presne ho potrebujete, aké pomôcky musíte mať poruke, al…

Prečo a ako si vybrať polohovateľný rošt do postele?

Polohovacie rošty ponúkajú maximálny komfort, keďže umožňujú nastavenie sklonu v oblasti hlavy i nôh. Ich výhody ocenia nielen seniori alebo ľudia so zhoršenou pohyb…