Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Vitríny – poklady ukryté za sklom

Vitríny – poklady ukryté za sklom

18. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Skrinky so sklenými dvierkami sa v domácnostiach vyskytovali takmer vždy. V podstate sú moderným pozostatkom takzvaných „kabinetov kuriozít“, čiže súkromných zbierok zámožných ľudí, ktorí radi zhromažďovali rôzne zaujímavé veci – či už umelecké diela, alebo predmety hodnotné z vedeckého hľadiska. Akú funkciu plnia vitríny dnes?

ČO JE CENNÉ, TREBA CHRÁNIŤ

Každý z nás sa obklopuje peknými vecami, ktorými sa rád pokochá alebo ich vystaví na obdiv návštevám. Ak však zbierku cenností uložíte do sklenej vitríny, získa úplne iný, priam galerijný rozmer – takto totiž bude pripomínať exponáty v múzeách. Samozrejme, tieto kúsky nábytku majú aj ďalšiu, oproti policiam či otvoreným skrinkám oveľa praktickejšiu funkciu – chránia predmety pred prachom. Môžete ich mať teda na očiach bez toho, aby ste ich museli každú chvíľu čistiť. Navyše, takýmto opatrením predĺžite aj životnosť domácich pokladov, ktoré sú citlivé na prach, napríklad kníh.

Vedeli ste, že...?

Súkromné zbierky ukryté vo vitrínach, ktoré v minulosti neraz zaberali celé miestnosti, vznikli v období renesancie a vrchol popularity dosiahli vo viktoriánskej ére. To sa už začali objavovať inštitúcie ako galérie a múzeá, ktoré zhromažďovali artefakty dostupné pre širokú verejnosť. Neskôr si sklené skrinky, hoci solitérne, začala zaobstarávať aj stredná trieda. Vitríny s osobnými cennosťami tak už prestali byť výsadou bohatých.

KAM VITRÍNU UMIESTNIŤ?

Najčastejšou miestnosťou býva obývacia izba, kde si takáto skrinka „kuriozít“ zaslúži čestné a dobre viditeľné miesto. V súčasnosti sa však opäť vraciame k tradícii sekretárov a kredencov, ktoré kedysi nechýbali v žiadnej kuchyni. Vitrína – pokojne aj v odlišnom dizajne – môže robiť spoločnosť kuchynskej linke. V jedálni hravo zastúpi úlohu príborníka, v ktorom bude uložený celý porcelánový servis, obedové súpravy, servírovací riad, príbory, hrnčeky aj poháre. Ak máte v dome pracovňu alebo pracovný kútik, neváhajte umiestniť vitrínu aj sem. Postará sa o všetky knihy, časopisy alebo zakladače. Skrinka so sklenými dvierkami sa bude rovnako dobre vynímať aj vo väčšej hale.
Vitrína FUTURA 06
Vitrína JAMBO T1

ČO TREBA VEDIEŤ PRI VÝBERE VITRÍNY

  • Vitríny môžu byť súčasťou obývacej steny alebo celej nábytkovej zostavy. V tom prípade vám odpadne starosť, ako zladiť skrinku so zvyškom zariadenia.
  • V miestnosti môžete použiť aj niekoľko vitrín, prípadne skriniek s vitrínami. Moderné sú dokonca vysoké vitríny, ktoré sú zhora nadol kompletne zasklené.
  • Niektoré vitríny sú vybavené osvetlením, napríklad úspornou LED žiarivkou. Svetlo sústredí pozornosť na predmety vo vitríne a dodá im oveľa väčšiu vážnosť.
  • Atmosféru však ovplyvní aj teplota svetla, preverte si teda, či ide o žiarivky s teplým alebo studeným svetlom.
  • Sklené vitríny vyzerajú veľmi efektne aj vtedy, ak majú sklené police či zrkadlo zabudované v zadnej stene.
  • Ak chcete, aby vaše poklady pôsobili skutočne muzeálne, vyberte si vitríny, ktoré sú zasklené aj z bočných strán.
  • Hoci predmety vo vitríne sú chránené pred prachom, sklené dvierka budú náporu nečistôt a dotykom prstov čeliť neustále – ak teda neradi upratujete, vyberte si model s menším podielom zasklených políc.
  • Na čistenie si zaobstarajte saponát na sklené povrchy a kvalitnú handru z mikrovlákna, ktorá nezanecháva chlpy a povrch skla pekne vyleští.
Vitríny vynikajúco zapadnú do provensalského, vidieckeho či koloniálneho štýlu, najmä kúsky z masívneho dreva, ktoré bývajú dokonca zdobené rôznymi ornamentmi. Ak však inklinujete k modernému nábytku, nemusíte sa báť, aj tu nájdete množstvo elegantných minimalistických kúskov.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…