Vitríny – poklady ukryté za sklom

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Vitríny – poklady ukryté za sklom
Publikováno: 18. 05. 2020
Skrinky so sklenými dvierkami sa v domácnostiach vyskytovali takmer vždy. V podstate sú moderným pozostatkom takzvaných „kabinetov kuriozít“, čiže súkromných zbierok zámožných ľudí, ktorí radi zhromažďovali rôzne zaujímavé veci – či už umelecké diela, alebo predmety hodnotné z vedeckého hľadiska. Akú funkciu plnia vitríny dnes?

ČO JE CENNÉ, TREBA CHRÁNIŤ

Každý z nás sa obklopuje peknými vecami, ktorými sa rád pokochá alebo ich vystaví na obdiv návštevám. Ak však zbierku cenností uložíte do sklenej vitríny, získa úplne iný, priam galerijný rozmer – takto totiž bude pripomínať exponáty v múzeách. Samozrejme, tieto kúsky nábytku majú aj ďalšiu, oproti policiam či otvoreným skrinkám oveľa praktickejšiu funkciu – chránia predmety pred prachom. Môžete ich mať teda na očiach bez toho, aby ste ich museli každú chvíľu čistiť. Navyše, takýmto opatrením predĺžite aj životnosť domácich pokladov, ktoré sú citlivé na prach, napríklad kníh.
Vitrína ALEXANDRIA 521
Vitríny – poklady ukryté za sklom

Vedeli ste, že...?

Súkromné zbierky ukryté vo vitrínach, ktoré v minulosti neraz zaberali celé miestnosti, vznikli v období renesancie a vrchol popularity dosiahli vo viktoriánskej ére. To sa už začali objavovať inštitúcie ako galérie a múzeá, ktoré zhromažďovali artefakty dostupné pre širokú verejnosť. Neskôr si sklené skrinky, hoci solitérne, začala zaobstarávať aj stredná trieda. Vitríny s osobnými cennosťami tak už prestali byť výsadou bohatých.

Vitrína CARVING

KAM VITRÍNU UMIESTNIŤ?

Najčastejšou miestnosťou býva obývacia izba, kde si takáto skrinka „kuriozít“ zaslúži čestné a dobre viditeľné miesto. V súčasnosti sa však opäť vraciame k tradícii sekretárov a kredencov, ktoré kedysi nechýbali v žiadnej kuchyni. Vitrína – pokojne aj v odlišnom dizajne – môže robiť spoločnosť kuchynskej linke. V jedálni hravo zastúpi úlohu príborníka, v ktorom bude uložený celý porcelánový servis, obedové súpravy, servírovací riad, príbory, hrnčeky aj poháre. Ak máte v dome pracovňu alebo pracovný kútik, neváhajte umiestniť vitrínu aj sem. Postará sa o všetky knihy, časopisy alebo zakladače. Skrinka so sklenými dvierkami sa bude rovnako dobre vynímať aj vo väčšej hale.

 

Vitrína FUTURA 06
Vitrína JAMBO T1

ČO TREBA VEDIEŤ PRI VÝBERE VITRÍNY

  • Vitríny môžu byť súčasťou obývacej steny alebo celej nábytkovej zostavy. V tom prípade vám odpadne starosť, ako zladiť skrinku so zvyškom zariadenia.
  • V miestnosti môžete použiť aj niekoľko vitrín, prípadne skriniek s vitrínami. Moderné sú dokonca vysoké vitríny, ktoré sú zhora nadol kompletne zasklené.
  • Niektoré vitríny sú vybavené osvetlením, napríklad úspornou LED žiarivkou. Svetlo sústredí pozornosť na predmety vo vitríne a dodá im oveľa väčšiu vážnosť.
  • Atmosféru však ovplyvní aj teplota svetla, preverte si teda, či ide o žiarivky s teplým alebo studeným svetlom.
  • Sklené vitríny vyzerajú veľmi efektne aj vtedy, ak majú sklené police či zrkadlo zabudované v zadnej stene.
  • Ak chcete, aby vaše poklady pôsobili skutočne muzeálne, vyberte si vitríny, ktoré sú zasklené aj z bočných strán.
  • Hoci predmety vo vitríne sú chránené pred prachom, sklené dvierka budú náporu nečistôt a dotykom prstov čeliť neustále – ak teda neradi upratujete, vyberte si model s menším podielom zasklených políc.
  • Na čistenie si zaobstarajte saponát na sklené povrchy a kvalitnú handru z mikrovlákna, ktorá nezanecháva chlpy a povrch skla pekne vyleští.
  • Vitríny vynikajúco zapadnú do provensalského, vidieckeho či koloniálneho štýlu, najmä kúsky z masívneho dreva, ktoré bývajú dokonca zdobené rôznymi ornamentmi. Ak však inklinujete k modernému nábytku, nemusíte sa báť, aj tu nájdete množstvo elegantných minimalistických kúskov.
Vitríny Bora
Vitrína NELSON
Vitrína BONANZA
Publikováno: 18. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií