Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Zaobstarať si do jedálne obdĺžnikový, štvorcový alebo okrúhly stôl?

Zaobstarať si do jedálne obdĺžnikový, štvorcový alebo okrúhly stôl?

14. 07. 2023, SCONTO Nábytok
S rozhodovaním sa o tvare stola súvisí množstvo premenných. Kedy je lepšie siahnuť po okrúhlom a kedy po štvorcovom stole? Do úvahy vezmite veľkosť jedálne, počet stravníkov, ale aj to, akým činnostiam sa pri stole venujete. Nepíšete si tam napríklad domáce úlohy, nehráte sa spoločenské hry, nevenujete sa výtvarnému umeniu?

Nezabudnite na správne rozmery

Tvar jedálenského stola vo veľkej miere súvisí s dizajnom. Lenže načo vám bude perfektný vzhľad, keď sa za ním pohodlne neusadíte? Preto by ste mali vedieť, koľko osôb bude za jedálenským stolom pravidelne sedávať a koľko priestoru potrebujete na to, aby sa cítili pohodlne.
 
  • Priestor pre jednu osobu. Každý človek by mal mať k dispozícii aspoň 60 cm na šírku a 40 cm do hĺbky.
  • Výška stola. Štandardná výška stola sa pohybuje okolo 75 cm.
  • Priestor medzi sedadlom stoličky a stolovou doskou. Aby sa vám pri stole sedelo pohodlne, mali by ste mať medzi sedadlom stoličky a spodnou stranou stolovej dosky aspoň 25 – 30 cm voľného priestoru. Kolenami sa nesmiete dotýkať dosky stola.
  • Miesto na odsunutie stoličky. Aby ste sa mohli pohodlne posadiť alebo vstať od stola, malo by byť okolo neho aspoň 80 cm voľného miesta.
Ak počas roka sedíte pri stole napríklad len štyria, ale z času na čas usporiadate obed alebo večeru pre priateľov, siahnite po rozkladacom stole. Vďaka rozloženiu získate miesto minimálne pre ďalších dvoch sediacich. 

Ako zistíte, že stôl sa do miestnosti nezmestí?

Nielen pri nákupe platí pravidlo „dva razy meraj, raz strihaj“. Hoci ste si miestnosť perfektne zmerali a poznáte aj rozmery stola, radšej si jeho kompatibilitu s jedálňou či jedálenskou časťou overte i prakticky. Ako na to?

V priestore ho vyznačte. Na označenie vám bude stačiť papierová lepiaca páska, knihy, poháre alebo hoci aj špagát. Vyskúšať môžete aj prestieradlo zložené do rozmerov, ktoré zodpovedajú veľkosti stola. Takto si na milimeter presne dokážete predstaviť, koľko priestoru stôl skutočne zaberie. Navyše si môžete odmerať aj vzdialenosť od steny kvôli pohodlnému prechádzaniu okolo stola.

Všetko, čo potrebujete vedieť o okrúhlom a štvorcovom jedálenskom stole

Tvar jedálenského stola si vyberajte nielen podľa počtu stravníkov, ale aj podľa veľkosti jedálne. Stôl do menších priestorov by mal byť radšej okrúhly alebo štvorcový, do rozsiahlejších bez ostychu postavte obdĺžnikový.

Obdĺžnikové jedálenské stoly

Tvar obdĺžnika je v prípade jedálenských stolov najbežnejší. Je dlhý a úzky, takže je perfektnou voľbou pre väčšie domácnosti, ale aj do jedální, v ktorých nie je núdza o priestor.

Medzi jeho výhody patria jednoduché a moderné línie. Usadíte okolo neho väčší počet osôb. Ak si ho zaobstaráte do menšej jedálne, jeho kratšiu či dlhšiu časť môžete prisunúť k stene. Musíte však počítať s tým, že prídete o miesta na sedenie. Na druhej strane, v prípade potreby ho ľahko prenesiete do priestoru a využijete všetky miesta. Ak máte núdzu o priestor, doplňte obdĺžnikový jedálenský stôl lavicou, ktorú jednoducho zasuniete pod stôl, aby neprekážala.

Jedálenský stôl obdĺžnikového tvaru si vyberajte podľa počtu osôb:
 
  • 4 osoby – minimálne rozmery 120 × 80 cm, komfortné rozmery 160 × 90 cm,
  • 6 osôb – ak budú štyri osoby sedieť oproti sebe a dve na čele, ideálny rozmer je aspoň 140 × 90 cm. V prípade, že stravníci nesedia na čele, ale len oproti sebe, minimálna veľkosť stola je 160 × 90 cm.

Štvorcové jedálenské stoly

Jedálenský stôl v tvare štvorca je ako stvorený do malých jedální alebo pre menší počet stravníkov. Najlepšie si rozumie s miestnosťou so štvorcovým pôdorysom.

Rovnako ako obdĺžnikové, aj štvorcové stoly majú jednoduché a čisté línie, ale pôsobia intímnejším dojmom. Sú ideálne pre dvoch až štyroch stravníkov. Ak nevyužijete všetky miesta a potrebujete ušetriť priestor, jednoducho ho prisuňte k stene. Pre dve osoby je ideálny štvorcový stôl s rozmermi 80 × 80 cm.

Okrúhly jedálenský stôl

Okrúhly stôl je rovnako ako ten štvorcový skvelým riešením do malej jedálne. Skvelo sa bude vynímať aj v izbe so štvorcovým pôdorysom. Hodí sa najmä pre menší počet ľudí.

Okrúhly tvar nenútene vytvára pocit intimity. Navyše všetkých povzbudzuje do konverzácie. Vďaka jeho tvaru sa ľudia za stolom rozprávajú ako jedna skupina, teda konverzáciu neudržiavate len s tým, koho máte po pravej a ľavej ruke či oproti. Výhodou je, že za okrúhlym stolom sú si všetci rovní, pretože nik nesedí na čele. Oblé hrany sú bezpečné, a tak sa okrúhle stoly tešia obľube v rodinách s malými deťmi.

Ak chcete udržať útulnejšiu atmosféru, doprajte si okrúhly stôl pre štyri až šesť osôb. Pokiaľ si zaobstaráte veľký okrúhly stôl pre väčší počet ľudí, vytratí sa komornejšia atmosféra a hrozí, že sa neporozprávate s osobami sediacimi oproti.
 
  • Rozmery okrúhleho jedálenského stola pre 4 až 6 osôb – minimálny rozmer je 120 cm, komfortný 150 cm.
  • Rozmery okrúhleho jedálenského stola pre 6 až 8 osôb – minimálny rozmer je 150 cm a komfortný zhruba 180 cm.
Z hľadiska pohodlia sa odporúča siahnuť po okrúhlom stole so stredovou podnožou. Každý zo sediacich bude mať dostatok priestoru na nohy.

Stoly s okrúhlou doskou ocenia rodiny, ktoré rady hrajú stolové hry. Každý z hráčov má totiž rovnako ďaleko do stredu, takže všetci dočiahnu. Za zmienku stojí i dojem, ktorý okrúhly stôl vyvoláva. Je neformálny. Neexistuje pri ňom žiadna osoba za vrchstolom, a tak máte väčší pocit rovnosti.

 

Oválny jedálenský stôl

Je dobrým kompromisom medzi obdĺžnikovým a okrúhlym stolom. Spája to najlepšie z oboch. Vďaka pretiahnutému tvaru zaberá menej miesta, čo je prednosť obdĺžnikového stola. Zaoblenými hranami vnáša do miestnosti pocit intimity a útulnosti, čo je doména okrúhleho stola. Stôl oválneho tvaru dokáže rozbiť hranaté línie a zjemniť geometrickú schému jednoduchých moderných miestností. 
Pri výbere tvaru stola nepremýšľajte len nad dizajnom, ale aj nad praktickosťou. Nezabudnite zohľadniť, koľko stravníkov bude pri stole sedieť a veľkosť vašej jedálne.

Zhrnutie: Orientačné rozmery jedálenských stolov pre 4 až 10 osôb

Či už ste sa rozhodli pre stôl štvorcový, oválny, alebo kulatý, v ďalšom článku sme pre Vás pripravili tipy, ako si môžete prestrieť stôl vo slávnostných chvíľach i vo všedných dňoch.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Moderný nočný stolík: aký je pre vás ten pravý?

Moderný nočný stolík predstavuje pekný, no najmä praktický doplnok postele. Slúži totiž na odloženie vecí, ktoré máme pred spánkom alebo krátko po zobudení radi poru…

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je j…