Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / 7 riešení do každej kuchyne

7 riešení do každej kuchyne

19. 04. 2021, SCONTO Nábytok
Krásna, funkčná, nadčasová, ľahko udržiavateľná, dobre zorganizovaná... Takéto prívlastky v súvislosti s vlastnou kuchyňou sa dobre počúvajú. Aktuálne trendy výrobcov kuchynského nábytku a vybavenia podporujú v tom, aby sa kuchyňa stala príjemným miestom na život bez ohľadu na to, ako často v nej varíte. Ktoré kuchynské riešenia posledných rokov nás zaujali najviac a inšpiráciu v nich nájde každý?

Zmazané hranice

Dlhoročný trend spojených priestorov kuchyne a obývačky sa podpísal aj na vzhľade kuchynskej linky. Výsledkom je fúzia varenia, stravovania a bežného domáceho života. S ohľadom na tento trend je dobrým riešením puristický dizajn kuchynskej linky s bezúchytovým systémom, úchytkami integrovanými do hrany dvierok alebo so zafrézovaným žliabkom, ktorý nenarúša líniu dvierok. Kuchynské ostrovčeky rozdeľujú priestor, vysoké kuchynské skrinky slúžia ako špajzy a vďaka premysleným úložným priestorom je všetko diskrétne schované. Veľké spotrebiče sú zapustené do linky a tie malé v prípade nepoužívania zmiznú za posuvnými dverami či roletkou. Priestor kuchyne je už na pohľad čistý a bez rušivých elementov. Trend ukrývania spotrebičov sa pretavuje do zoskupovania vysokých skríň do kompaktného bloku – tzv. room in room riešenie.

Na polici v hrnci...

Police sú overený úložný priestor, ktorý funguje v akomkoľvek type kuchyne. Kuchynské police a regály v rôznych farbách a rozmeroch pridajú úložný priestor, dodajú kuchynskej linke dynamiku a zároveň ju opticky odľahčia. Otvorené policové riešenia dokážu dokonca plnohodnotne nahradiť klasické horné skrinky. Otvorený policový priestor môžete do kuchyne dostať aj v podobe ukončenia kuchynskej zostavy. Takáto vysoká polica nasmerovaná do obývačky poslúži ako dekoratívna stena a spájací prvok medzi dvoma zónami.
Tip: Ekologická kuchyňa
Aj drobnosti vedia z vašej kuchyne spraviť miesto s jasným názorom. Vymeňte v kuchyni plastové potravinové nádoby za sklenené, bežné čistiace prostriedky nahraďte ich ekologickou alternatívou z mydlových orechov a hubky na riad už viac nekupujte. Namiesto nich vyskúšajte prírodnú lufu na riad, stopercentne recyklovateľnú špongiu z dužiny lufy valcovitovej. V ekologickej kuchyni sa osvedčí v tandeme s drevenou kefou na riad s vymeniteľnou hlavicou a so štetinami z agávy či iného ekomateriálu. Súčasťou takejto modernej kuchyne je, samozrejme, biokompostér.

Riešenia s ľahkou údržbou

V kuchyni sa ráta najmä odolnosť a praktickosť. Veľkým boomom v kuchyniach sú predovšetkým nanotechnológie, vďaka ktorým sa materiál dvierok ľahko udržiava a laminované dvierka sú na nerozoznanie od lakovaných. Neželané šmuhy a odtlačky sa stanú minulosťou aj vďaka inovatívnym povlakom proti odtlačkom prstov na predných plochách – vďaka technológii antifingerprint si môžete vybrať aj ultramatné dvierka, napríklad vo výraznej hrdzavočervenej farbe, a ich údržba vôbec nebude náročná.

Kuchyňa ako z budúcnosti

Na významnom kolínskom veľtrhu LivingKitchen, ktorý každý druhý rok predstavuje najnovšie kuchynské trendy, počas ostatného ročníka výrobcovia ukázali futuristické riešenia, ako hlasové ovládanie osvetlenia kuchyne a kuchynských dvierok. Aplikácie ponúkajú kontrolu zatvárania dvierok či odpadkového koša. Pomocou kamery si môžete na diaľku skontrolovať stav zásob v chladničke či potravinovej skrinke. Aj keď takéto riešenia zatiaľ nie sú súčasťou každej kuchyne, už teraz môžete vašu kuchyňu urobiť „smart“ vďaka inteligentným spotrebičom, ako chladnička, rúra na pečenie, mikrovlnná rúra, umývačka riadu, odsávač pár či kávovar, ktoré sú ovládateľné prostredníctvom smartfónu.

Element dreva

V kurze je nielen masívne drevo, ale aj dyha a cenovo dostupnejšie materiály imitujúce štruktúru dreva s jemnou i výraznou kresbou. Čím kvalitnejší je materiál, tým intenzívnejší je aj zážitok z neho, a to nielen čo sa týka vzhľadu, ale aj na dotyk. Drevo bez problémov zapadne do rôznych dizajnových štýlov a vynikne v kombinácii so sivými farbami, ktoré sú tiež trendom posledných rokov. Pri drevodekore sa dizajnéri vedia pohrať s jeho kresbou a so smerom letokruhov. Dá sa kombinovať v horizontálnom aj vertikálnom smere. Ako dodať do kuchyne drevený dekor bez toho, aby ste museli vymieňať celú linku? Napríklad v podobe zásteny, drevených doplnkov a dreveného riadu.

Dizajnová zástena

Kuchynská zástena je v kuchyni nenahraditeľná. Stálicou spomedzi riešení je originálny keramický obklad, či už ručne maľované obkladačky v kuchyni v provensalskom štýle, alebo jednofarebná mozaika, ktorá sa hodí prakticky ku každému interiérovému štýlu. Trendovo pôsobí aj obklad z pravej tehly a zo skla s grafickým dekorom. Vyhľadávaným (a najmä praktickým) riešením, ktoré je v posledných rokoch obľúbené, sa stala zástena z laminátu, z ktorého sa vyrábajú kuchynské pracovné dosky. Jej výhodou je aj dobrá odolnosť, dlhá životnosť a to, že umožňuje riešenie v jednej línii. Ak však chcete vo svojej kuchyni niečo naozaj špeciálne, luxusne bude vyzerať zástena z prírodného kameňa.

Dvojdrez alebo hlboký drez pre veľkú rodinu

Máte veľkú rodinu a často varíte pre hostí? Neváhajte a zakomponujte do kuchynskej linky dvojdrez. Toto riešenie sa hodí do väčších priestorov. Nebojte sa ani hlbokého drezu, pri ktorom nehrozí voda prskajúca mimo vaničky a vhodný je aj do menších kuchýň. Jednotlivé materiály a riešenia majú svoje výhody: nerezový drez je vnímaný ako nadčasová klasika s vysokou odolnosťou, granitový drez očarí moderným dizajnom, do vidiecky ladenej kuchyne je najvhodnejší keramický drez a vďaka svojej stopercentnej recyklovateľnosti je zaujímavým riešením do modernej kuchyne aj kompozitný drez.
Tip: Bylinky v kuchyni
Väčšina kuchárov chce mať doma poruke čerstvé bylinky a listovú zeleninu. A to po celý rok. Vedia to aj výrobcovia kuchýň, preto sa priestory na pestovanie byliniek a korenín objavujú aj priamo v kuchynskej linke či integrované do kuchynského ostrova alebo jedálenského stola. Ďalším riešením je inteligentná mikrozáhradka na pestovanie drobnej listovej zeleniny a byliniek hydroponickým spôsobom, ktorá sa zmestí na kuchynskú linku, stôl či parapet okna. S minimom námahy (a skúseností) si bylinky môžete vypestovať aj v inteligentnom kvetináči s výškovo nastaviteľným LED osvetlením na urýchlenie rastu a so samozavlažovacím systémom, ktorý sa vám pripomenie približne po troch týždňoch, keď bude potrebovať doplniť vodu do zásobníka.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…