Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Sklápacie postele – šetria priestor už vyše sto rokov

Sklápacie postele – šetria priestor už vyše sto rokov

01. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Výklopné postele nie sú v našich zemepisných šírkach príliš zaužívané, v zahraničí sa však tešia veľkej obľube. Povedali by ste, že tento vynález oslávil už sté narodeniny?
Dokážu šetriť priestor, vytvoriť skvelé nábytkové mimikry a bez problémov poslúžia svojmu hlavnému účelu – spánku. Výklopné postele oceníte najmä v malých priestoroch, ktoré počas dňa menia svoju funkciu, napríklad z obývacej na spánkovú. Kým cez deň môže zostať posteľ bezpečne ukrytá v stene, resp. v skrini alebo komode, večer ponúka pohodlný priestor na dokonalú regeneráciu. Na rozdiel od multifunkčného nábytku, ako sú rozkladacie sedačky, tieto modely pôsobia nenápadnejšie – vaša návšteva ani nemusí vedieť, že pekná biela skriňa ukrýva šikovnú posteľ.

Ak sa chcete cítiť bezpečne a mať posteľ vhodnú na každodenné spanie, overte si, či má potrebný certifikát. Výklopné postele majú praktické popruhy, do ktorých možno uchytiť prikrývku a vankúš tak, že pri manipulácií sa vyklopia alebo skryjú spolu s celou posteľou. Netreba si teda robiť starosti s dodatočným úložným priestorom. V ponuke sklápacích postelí existujú aj modely s takým vyvážením, vďaka ktorému sa pri otváraní alebo zatváraní zastavia v podstate v akejkoľvek polohe. Úplne je tak eliminované riziko pádu postele a prípadného nepríjemného úrazu. Navyše, podperná noha takýchto modelov sa tiež vysúva automaticky.
Sklápacie postele – šetria priestor už vyše sto rokov

BEZPEČNOSŤ NA PRVOM MIESTE

Sklápacie postele – šetria priestor už vyše sto rokov

Sklápacia posteľ sa na stenu pripevňuje pomocou držiakov. Tie zabezpečia, že sa nábytok pri manipulácii nevyklopí ani neprevrhne. Postele sa otvárajú aj zatvárajú bez väčšej námahy, hravo si preto s nimi poradí aj slabšia osoba. Všetko funguje vďaka pružinovému mechanizmu v kombinácii s pevnými relingovými úchytkami z kovu. Postele sú zhotovené tak, aby vydržali mnohonásobné každodenné vyklápanie. Ich súčasťou je okrem toho aj bezpečnostný mechanizmus, ktorý zabraňuje tomu, aby sa posteľ kedykoľvek samovoľne vyklopila.

Vedeli ste, že...? 

Výklopné postele naposledy slávili svoj veľký návrat na nábytkovú scénu po poslednej ekonomickej kríze okolo roku 2010. Mnohí mladí ľudia sa totiž pre nedostatok peňazí vrátili bývať späť k svojim rodičom, alebo sa presťahovali do menších bytov, kde je sklápacia posteľ nevyhnutnosťou.

PREČO SÚ VÝKLOPNÉ POSTELE VÝHODNÉ?

 
  • Šetria priestor v čase, keď posteľ nepotrebujete (napríklad cez deň, počas návštevy). 
  • Umožňujú jednoduchú a bezpečnú manipuláciu
  • Dodávajú sa v rôznych rozmeroch, hodia sa teda do akéhokoľvek priestoru. 
  • Môžu sa vyklápať po výške aj dĺžke, záleží len na tom, aký model vám viac vyhovuje. 
  • Na rozdiel od rozkladacích pohoviek sú zdravšie – poskytujú miesto na dlhodobé spanie, môžete totiž zvoliť rošt aj matrac podľa svojich individuálnych potrieb. Obmedzuje vás jedine výška roštu aj matraca, ktorú musíte dodržať, aby sa posteľ pri skladaní bez problémov zmestila do úložného priestoru. 
  • Môžete ich zladiť so zvyškom nábytkového zariadenia, takže vytvoria naozaj nenápadné „mimikry“.
Výklopná posteľ CONCEPT PRO CP-01

ALTERNATÍVA V PODOBE VÝSUVNEJ POSTELE

Posteľ s výsuvným lôžkom SENTIA

Postele sa nemusia iba vyklápať. Skvelým riešením pre doplnkové spanie sú jednolôžkové postele s výsuvným lôžkom, ktoré sa spravidla nachádza v spodnej zásuvke. Vysúvanie uľahčujú praktické kolieska. V prípade potreby sa zásuvka so zabudovaným matracom jednoducho vytiahne a vy získate miesto pre ďalšieho nocľažníka.

CHERCHEZ LA FEMME – ZA VŠETKÝM HĽADAJ ŽENU

Sklápaciu posteľ vymyslel na prelome 19. a 20. storočia Američan William Lawrence Murphy. Bola to však skôr z núdze cnosť ako skutočný zámer. Mladý muž totiž obýval malinký apartmán, ktorého stredobodom bola práve posteľ. V tom čase dvoril krásnej opernej speváčke, no pozvať k sebe ju nemohol, pretože bontón dámam zakazoval vstupovať s mužmi do miestnosti s posteľou osamote. Murphy sa však vynašiel a zo šatníkovej skrine si vyrobil vlastnú výklopnú posteľ. Nápad si dal neskôr patentovať pod názvom „miznúca posteľ“. Vďaka nemu Američania dodnes prezývajú sklápaciu posteľ „Murphy bed“.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako zariadiť byt lacno alebo 4 kroky, ako neminúť viac než treba

Plánujete sa osamostatniť, čaká vás prerábka, staviate či kupujete nový byt? Pri všetkých týchto životných momentoch vzniká otázka, ako zariadiť nové bývanie. Ceny n…

Riešenie do malých kuchýň: barové pulty a stoličky

Kuchyne s barovým pultom sú nielen trendom, ale aj praktickým riešením nejednej domácnosti. Pult dokáže v prípade spojenia kuchyne s obývačkou jednotlivé miestnosti …