Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Sklápacie postele – šetria priestor už vyše sto rokov

Sklápacie postele šetria priestor už vyše sto rokov

25. 07. 2022, SCONTO Nábytok
Vyklapacia posteľ (tzv. murphy postel') nie je v našich zemepisných šírkach príliš zaužívaná, v zahraničí sa však teší veľkej obľube. Povedali by ste, že tento vynález oslávil už sté narodeniny?
Dokážu šetriť priestor, vytvoriť skvelé nábytkové mimikry a bez problémov poslúžia svojmu hlavnému účelu – spánku. Sklápacie postele oceníte najmä v malých priestoroch, ktoré počas dňa menia svoju funkciu, napríklad z obývacej na spánkovú. Kým cez deň môže zostať posteľ bezpečne ukrytá v stene, resp. v skrini alebo komode, večer ponúka pohodlný priestor na dokonalú regeneráciu. Na rozdiel od multifunkčného nábytku, ako sú rozkladacie sedačky, tieto modely pôsobia nenápadnejšie – vaša návšteva ani nemusí vedieť, že pekná biela skriňa ukrýva šikovnú posteľ.

Bezpečnosť na prvom mieste

Táto “postel v skrini” býva riešená tak, aby sa eliminovalo riziko jej pádu, a tak nemusíte mať obavy z prípadného úrazu. Na stenu sa pripevňuje pomocou držiakov. Tie zabezpečia, že nábytok sa pri manipulácii nevyklopí ani neprevrhne. Postele sa otvárajú aj zatvárajú bez väčšej námahy, a tak si s nimi hravo poradí aj slabšia osoba. Všetko funguje vďaka pružinovému mechanizmu v kombinácii s pevnými relingovými úchytkami z kovu. Postele sú zhotovené tak, aby vydržali mnohonásobné každodenné vyklápanie. Ich súčasťou je okrem toho aj bezpečnostný mechanizmus, ktorý zabraňuje tomu, aby sa posteľ kedykoľvek samovoľne vyklopila.
Vedeli ste, že…?
Výklopné postele naposledy slávili svoj veľký návrat na nábytkovú scénu po poslednej ekonomickej kríze okolo roku 2010. Mnohí mladí ľudia sa totiž pre nedostatok peňazí vrátili bývať k svojim rodičom alebo sa presťahovali do menších bytov, kde bola sklápacia posteľ nevyhnutnosťou.

S matracom a roštom alebo bez nich?

Sklápacie postele nájdete na trhu v mnohých vyhotoveniach a veľkostiach. Jednotlivé modely sa od seba odlišujú nielen použitým materiálom, ale aj tým, čo k nim pri kúpe dostanete. Vo väčšine prípadov si pri výklopných posteliach nemusíte lámať hlavu s roštom, ten nájdete v balení. Na základe toho, o aký typ ide (napríklad lamelový alebo pevný), si vyberáte matrac. Občas sa stretnete aj s produktom 3 v 1, čiže posteľ, rošt aj matrac predávané spolu, no ide skôr o výnimku.

Výhodou samostatného nákupu matraca je, že si môžete vybrať model, ktorý vám skutočne vyhovuje. Každý z nás má iné potreby a zdravotné problémy. Niektorí potrebujú tvrdší model, iní zas mäkší. Pozor si treba dávať na rozmery vrátane výšky matraca, aby nebol na prekážku pri „zatvárení“ postele. Informáciu o maximálnej výške výrobca uvádza v opise výrobku, takže nemusíte nič merať.

Kam s posteľnou bielizňou?

Tí, ktorí nemajú žiadne skúsenosti so sklápacími posteľami, sa často pýtajú, kam dať posteľnú bielizeň. Je potrebné upratať ju pred každým sklápaním do nejakého úložného priestoru alebo perináka? Odpoveď je nie. Vankúše, paplóny a plachty môžete nechať pokojne na posteli. Pred jej sklopením využijete špeciálne popruhy, ktorými jednotlivé veci prichytíte, aby sa nezošmykli a nezavadzali pri zatváraní. Ak teda plánujete používať posteľ pravidelne, no po každom spánku ju chcete zatvoriť, nemusíte sa báť žiadnej veľkej práce navyše.

Pre jedného aj pre dvoch

Výklopné postele mnohí berú ako skvelé riešenie pre jedného človeka žijúceho v malom byte. Pravdou však je, že takýto kúsok výborne poslúži aj páru alebo osobe, ktorá potrebuje viac miesta na spanie. Dvojlôžkové sklápacie postele nájdete v horizontálnom aj vertikálnom vyhotovení, pričom ich používanie je rovnako jednoduché a rýchle ako používanie jednolôžkových typov. Všetko uľahčuje prepracovaný sklápací mechanizmus s pneumatickými zdvihákmi. Ten sa stará aj o to, aby sa posteľ náhodou sama počas dňa neotvorila alebo neprevrátila.

Tajné lôžko, ktoré nikto nespozoruje

Sklápacie postele vyzerajú v zloženom stave ako nižšie a dlhšie komody, prípadne ako vyššie a užšie skrine. Vyššie modely možno doplniť po bokoch o skrine, regály či umiestniť popri nich police, čím vytvoríte peknú dizajnovú stenu. Na druhej strane, keď posteľ vyklápate po dĺžke, v sklopenom stave získate nižšiu komodu, na ktorú môžete položiť dekorácie a vytvoriť tak pekné zátišie. To, že ide skutočne o posteľ a nie o ďalšiu skrinku, nespozoruje žiadny hosť.

Praktické doplnky

Vedeli ste, že výklopné postele môžu mať aj praktické doplnky? Veľký úložný priestor vám síce neposkytnú, no to neznamená, že si v rámci nich nemôžete nič uložiť. Moderné a masívnejšie modely disponujú poličkami nachádzajúcimi sa vnútri. Využiť sa dajú na odloženie maličkostí, ako sú napríklad budík, mobil či kniha. Ak by bola posteľ dlhšie vyklopená, respektíve nemienite ju sklápať každý deň, na poličky položte dekorácie, ktoré skrášlia celý interiér. Nadčasový dizajn podporí aj LED osvetlenie vo forme pásikov a menších nočných lámp.

Prečo sú výklopné postele výhodné?

  • Šetria priestor v čase, keď posteľ nepotrebujete (napríklad cez deň, počas návštevy). Prečítajte si naše ďalšie tipy, ako ušetriť miesto v jednoizbovom byte.
  • Umožňujú jednoduchú a bezpečnú manipuláciu.
  • Dodávajú sa v rôznych rozmeroch, hodia sa teda do akéhokoľvek priestoru.
  • Môžu sa vyklápať po výške aj dĺžke, záleží len na tom, aký model vám viac vyhovuje.
  • Na rozdiel od rozkladacích pohoviek sú zdravšie – poskytujú miesto na dlhodobé spanie, môžete totiž zvoliť matrac podľa svojich individuálnych potrieb. Obmedzujú vás jedine rozmery matraca, ktoré musíte dodržať, aby sa posteľ pri skladaní bez problémov zmestila do úložného priestoru.
  • Môžete ich zladiť so zvyškom nábytkového zariadenia, takže vytvoria naozaj nenápadné „mimikry“.
Tip: Alternatíva v podobe výsuvnej postele
Postele sa nemusia iba vyklápať. Skvelým riešením na doplnkové spanie sú jednolôžkové postele s výsuvným lôžkom, ktoré sa spravidla nachádza v spodnej zásuvke. Vysúvanie často uľahčujú praktické kolieska. V prípade potreby sa zásuvka so zabudovaným matracom jednoducho vytiahne a vy získate miesto pre ďalšieho nocľažníka.

Cherchez la femme – za všetkým hľadaj ženu

Sklápaciu posteľ vymyslel na prelome 19. a 20. storočia Američan William Lawrence Murphy. Bola to však skôr z núdze cnosť než skutočný zámer. Mladý muž totiž obýval malinký apartmán, ktorého stredobodom bola práve posteľ. V tom čase dvoril krásnej opernej speváčke, no pozvať k sebe ju nemohol, pretože bontón dámam zakazoval vstupovať s mužmi do miestnosti s posteľou osamote. Murphy sa však vynašiel a zo šatníkovej skrine si vyrobil vlastnú výklopnú posteľ. Nápad si dal neskôr patentovať pod názvom „miznúca posteľ“. Vďaka nemu Američania dodnes prezývajú sklápaciu posteľ „Murphy bed“.
Tip na záver:
Ak chcete lepšiu predstavu o používaní výklopných postelí, môžete si pozrieť aj krátke video.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…