Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Tipy do jednoizbového bytu

Tipy do jednoizbového bytu

18. 07. 2022, SCONTO Nábytok
Jednoizbový byt je ideálny ako bývanie pre tých, ktorí sú single, alebo ako štartovacie bývanie pre mladé páry. Život na ploche 30 či 40 štvorcových metrov však nemusí byť stiesňujúci. Základom je prakticky zariadený a multifunkčný priestor. Aké sú naše tipy a odporúčania do malého bytu?

Nábytok do jednoizbového bytu

Ideálnym nábytkom do malého bytu je ten vstavaný. Nie vždy to však časové či finančné možnosti dovoľujú riešiť práve týmto spôsobom. Vtedy voľte multifunkčné kúsky, ktoré vám pomôžu ušetriť miesto. Patrí sem napríklad pohovka, z ktorej sa po rozložení stane ďalšie lôžko, posteľ s úložným priestorom či skladací matrac s kompaktnými rozmermi určený pre hostí.
 
Ak bojujete o každý centimeter, dobrým riešením na odkladanie oblečenia bude skriňa s policami a zároveň aj so závesnou tyčou. Skvelým odkladacím priestorom sa môžu stať i steny. V chodbe umiestnite poličku nad dvere, v obývačke si zase z políc a nízkych skriniek z nábytkových programov vyskladajte subtílnu obývačkovú stenu. Pozor však, aby pri množstve otvorených políc nepôsobil interiér chaoticky a neupratane. Ideálne môže byť aj vyberanie si z programov, ktoré obsahujú nábytok do rôznych miestností – nebudete tak mať problém zladiť obývačkové, spálňové a predsieňové kúsky nábytku.
Náš tip

Skvelým riešením do malého bytu je sklápacia posteľ, ktorá vám poskytne maximálnu úsporu miesta. Výklopné lôžko bude cez deň vo vertikálnej polohe, večer ho zase ľahko sklopíte vďaka pružinovému mechanizmu a relingovým rúčkam. Rovnako si môžete zadovážiť aj praktický písací stôl, ktorý sa ukrýva v komode, pokiaľ ho nepotrebujete.

Ako dizajnovať malý byt?

Najskôr si určite stredobod pozornosti v danej miestnosti, teda centrálny bod. Môže ním byť napríklad televízor či pekná trojmiestna pohovka. Okolo tohto objektu sústreďte zvyšné zariadenie. Ako prvé do bytu nakúpte väčšie kusy nábytku typu sedačka alebo posteľ. Im sa prispôsobí umiestnenie ostatných, menších prvkov. V dráhe pohybu medzi dvomi dverami by vám nemali stáť žiadne prekážky a priechod pomedzi jednotlivé kusy nábytku ponechajte široký aspoň meter.

Nábytok nemusíte tlačiť čo najbližšie k stenám, radšej ho odsuňte o pár centimetrov, aby vo vás takéto rozloženie nevyvolávalo pocit stiesnenosti. V menšom priestore kreatívne využite rohy, napríklad rohovými skriňami, rohovými poličkami, rohovými písacími stolmi alebo rohovými skriňovými nadstavcami.

Optické klamy a presvetlený priestor

Šikovne umiestnené zrkadlo odrazí svetlo a opticky zväčší priestor, vzory zvislých pruhov ho zase dokážu vizuálne predĺžiť. Transparentné materiály, ako napríklad priehľadné plastové stoličky z polykarbonátu, miestnosť odľahčia a budú pôsobiť nenápadnejšie. V prípade nábytku sú dobrým optickým klamom aj modely na nožičkách, ktoré ho pozdvihnú a nebude pôsobiť „zarazený“ do zeme. 
Trik, ako opticky zväčšiť malé priestory, sa skrýva i v presvetlenom interiéri a bledých farbách, ktoré odrážajú dostatok svetla. Tmavé farby síce pôsobia luxusne, ale v jednoizbovom byte voľte radšej biele steny a jemné pastelové odtiene doplnkov. Zároveň udržujte priestor pred oknom voľný, aby ste nezamedzili prieniku denného svetla do interiéru.

Striedmosť dekorácií a vzorov

Menej je viac – a platí to aj v tomto prípade. Voľte radšej menej väčších kúskov, napríklad peknú vázu či veľký obraz, ktoré sa pokojne môžu stať dominantou priestoru. Namiesto zapratania priestoru zbytočnými dekoráciami skúste radšej vrstvenie, ktorým vytvoríte útulný dojem domova.
 
Zabudnite aj na príliš veľa dekorov dreva. Hoci odborníci odporúčajú kombinovať maximálne tri typy drevín či odtieňov dreva, v malom jednoizbovom byte bohato postačí jeden dekor, ktorý priestor pekne prepojí. Jednotným dizajnom podporíte jednotu priestoru. Opäť stavte na svetlé drevo duba, buka, brezy, jaseňa či jelše. Pozor aj na priveľkú pestrosť vzorov textílií a iných doplnkov, interiér by zbytočne rozbili. 
Vedeli ste, že?
Garsónka je tvorená jednou miestnosťou, v ktorej je situovaný aj kuchynský kút. Patrí k nej aj chodba a kúpeľňa s toaletou. Rozdiel medzi ňou a jednoizbovým bytom je, že byt má väčšiu úžitkovú plochu a jednu miestnosť stavebne oddelenú od zvyšku bytu. Developeri však v posledných rokoch z marketingového hľadiska často označujú garsónky ako jednoizbové byty z dôvodu lepšieho predaja.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…