Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

28. 12. 2023, SCONTO Nábytok
Stojaca lampa Course
Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu sa o slovo hlási stojaca lampa.
Interiéroví dizajnéri sú presvedčení, že v domácnosti by mal mať zastúpenie každý typ svietidla. Jednak vám to poskytne viac možností svetelného režimu, napríklad podľa aktuálnej činnosti alebo chuti, jednak to podporí dizajnové riešenie samotnej miestnosti. Svetlo v rôznom rozsahu, výške a v rozličných kombináciách totiž vytvára celú škálu interiérových nálad.

Príjemný aj funkčný doplnok

Stojace lampy (niekedy označované aj ako podlahové lampy) fungujú ako doplnkový zdroj svetla slúžiaci na zjemnenie celkovej osvetlenosti, spríjemnenie nálady, prehĺbenie intimity priestoru alebo na funkčné presvetlenie malej časti izby, napríklad kútika, v ktorom si radi čítate. Vďaka nim nemusíte zažíhať lustre – na určité činnosti vám jednoducho postačí menej svetla. Voľne stojaca lampa dobre vyplní aj prázdne rohy miestností, kde cez deň poslúži ako dekorácia.
Vedeli ste, že…?
Prvé stojace lampy či skôr ich predchodcovia vznikli už koncom 17. storočia a nazývali sa torchère (čítaj toršér), čo v preklade znamená fakľa. V skutočnosti naozaj pripomínali pochodeň – mali vysokú podstavu z kovu alebo dreva a boli zakončené jednou sviecou, časom aj dvomi či tromi. Neskôr, po objavení elektriny, ich nahradili žiarovky, prezývka torchère im však zostala.

Vysoká či nízka stojaca lampa?

Väčšina stojacich lámp má výšku nižšieho človeka, takže v interiéri ich rozhodne len tak neprehliadnete. Existujú však aj modely, ktoré nemajú ani meter a koncentrujú svetlo buď vo výške očí sediacej osoby, alebo pri podlahe. Výber vyššieho či nižšieho modelu závisí od účelu použitia. Veľkosť a tvar lampy sú dôležité aj vzhľadom na jej umiestnenie v priestore. Najvhodnejší je kút, priestor vedľa sedačky, voľná plocha vedľa obývačkovej steny, komody či stolíka pod televízor.

Tieto lampy môžu byť situované aj za sedačkou či posteľou, ktoré stoja uprostred miestnosti. Ak vedľa samotnej pohovky nemáte voľné miesto na stolík so stolnou či nočnou lampou, ale žiada sa vám nejaké doplnkové osvetlenie, stojaca lampa je ideálna.
Vedeli ste, že…?
Stojace lampy vám môžu pomôcť aj po zdravotnej stránke. V podvečerných hodinách im skúste dať prednosť pred jasným „denným“ svetlom lustra. Osvetlia totiž len nevyhnutné plochy a v miestnosti zachovajú príjemné prítmie. Navyše ak do nich dáte žiarivky s teplou farbou svetla, umožníte svojmu telu ľahšie „prepnutie“ do spánkového režimu.

Dizajn, ale aj funkčnosť podlahovej lampy

Pred výberom lampy si ujasnite, či má plniť iba dekoračnú funkciu niekde v málo využívanom kúte alebo potrebujete praktické osvietenie priestoru, napríklad pri manželskej posteli. Okrem dizajnu preto venujte pozornosť aj technickej stránke, ako napríklad:
 
 • možnosť natáčania tela lampy, prípadne samotného svietidla alebo svietidiel,
 • možnosť meniť farbu svetla z chladnej na teplú (pri práci je lepšie mať studenšie svetlo, vo večerných hodinách sa však odporúča prepnúť ho do teplejšieho módu),
 • možnosť meniť intenzitu osvetlenia (stojaca lampa so stmievačom),
 • spôsob zapínania a vypínania (niektoré lampy majú spínač umiestnený na podstavci, takže naň stačí jemne zatlačiť nohou, iné ho majú na trupe či kábli, čo je vhodnejšie na ručné ovládanie),
 • možnosť prepojiť lampu s inteligentným systémom riadenia domácnosti, vďaka čomu sa dá ovládať pohodlne aj diaľkovým ovládačom, prípadne cez tablet alebo mobil.
Výhodou podlahovej lampy je, že podobne ako stolná lampa nie je fixná, a tak ju môžete v interiéri ľahko presúvať. Samozrejme, máme na mysli menšie a ľahšie modely. Jej posun je závislý prakticky iba od dĺžky kábla či umiestnenia elektrickej zásuvky.
Niektoré dizajnové stojace lampy môžu mať, prirodzene, oveľa väčšie rozmery a náročnejšie tvary, preto si vyžadujú omnoho viac miesta v interiéri. K takým patria napríklad stojace svietidlá s robustnou podstavou a telom v tvare oblúka, ktoré môžu do istej miery plniť i rolu stropného svietidla. Takáto lampa sa často umiestňuje tak, aby tienidlo bolo nad sedacou súpravou alebo pracovným či jedálenským stolom. Je to skvelá, rýchla a čistá voľba pre tých, ktorí by v súvislosti so stropným osvetlením museli riešiť náročné elektroinštalačné práce.

Čaro stojacej lampy však nespočíva len v tom, že dodáva potrebné svetlo, ale plní aj úlohu dekoračnej skulptúry. Na trhu dnes nájdete stovky nádherných dizajnových stojacich lámp, ktoré pripomínajú skôr umelecké diela než svietidlá. Môžu mať rozličnú podstavu, tvar tela, originálne tienidlá, napríklad vo forme žiarivých LED pásov, alebo aj väčší počet svietidiel. Bývajú robustné i subtílne, klasické, moderné či futuristické, takže sa ľahko prispôsobia každému interiérovému štýlu.

Posvieťte si na materiál

Pri výbere stojacej lampy často rozhodne aj to, z čoho je vyrobené telo a podstava. Väčšina z nich je kovová, ale staviť môžete aj na originálne drevené stojace lampy. V prípade kovového nosného prvku je dôležité, či je jeho povrchová úprava matná alebo lesklá – vaša stojaca lampa by sa mala prispôsobiť ostatným povrchom v miestnosti. Výber materiálu do veľkej miery závisí od štýlu interiéru. Čierny kov napríklad dobre pasuje do industriálne ladených domácností, strieborné vyhotovenia zasa do moderných a glamour bytov, drevené stojace lampy zapadnú do škandinávskeho štýlu atď.
 
V súčasnosti sú veľmi populárne lampy s trojnožkou, ktoré môžu v interiéri vytvárať dojem osvetleného vešiaka. Ak sú nožičky takéhoto svietidla drevené, je dobré zladiť ich s dreveným dekorom vášho nábytku. To platí, samozrejme, aj o iných typoch lámp s drevenými prvkami. Niektoré modely lámp využívajú na tienidlo prútený (či inak perforovaný) materiál, takže výplet vrhá po miestnosti zaujímavé tiene. Pozor! Ak sa chystáte kúpiť si stojacu lampu s papierovým tienidlom, mala by byť naozaj kvalitná a mala by spĺňať potrebné protipožiarne štandardy. Zaujímavé dizajnové a zároveň praktické riešenie predstavujú lampy s podnožou v tvare regála či v podobe odkladacieho stolíka.

Pár tipov na záver

 • Svietidlami, najmä tými doplnkovými, šetriť nemusíte. Fígeľ je v tom, že pokiaľ ich nerozsvietite, fungujú čisto ako dekorácia.
 • Stojaca lampa dokáže vytvoriť skvelý tandem so stropnou, ale aj so stolnou lampou. Napríklad keď na jednu stranu pohovky postavíte stolík s malou lampou, druhú stranu môžete vyvážiť efektnou stojacou lampou.
 • Skvelú dvojicu môžu vytvoriť aj dve stojace lampy s rôznou výškou, napríklad trojnožka spolu s drobným prúteným svietidlom pri zemi.
 • Pokiaľ si nie ste istí, ako svietidlá kombinovať, u predajcov nájdete stojace lampy, ktoré vytvárajú kolekciu so stropnými svietidlami či stolnými lampami.
 • Stojaca lampa s výraznými nohami alebo lampa navrhnutá ako svietiaca „socha“ si zaslúžia byť viditeľné celé, nesnažte sa ich preto zastrčiť kamsi do kúta.
 • Ak hľadáte stojacu lampu na čítanie, pamätajte si, že do čitateľského kútika sa hodia najmä modely majúce hlavné vrchné svietidlo aj bočný zdroj svetla, ktorý možno natáčať podľa potreby.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné a stojanové vešiaky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes sa zameriame na užitočných, ale často opomínaných pomocníkov v domácnosti – na nástenné a stojanové vešiaky. Vítané sú na viacerých miestach v domácnosti, niele…

Zútulnite terasu stromami, ktorým sa darí aj v kvetináčoch

Hádam niet človeka, ktorý by si v teplých mesiacoch s radosťou neposedel na terase. V súčasnosti sa tomuto priestoru venuje veľa pozornosti. Stáva sa akousi obývačko…