Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

01. 03. 2021, SCONTO Nábytok
Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu sa o slovo hlási stojaca lampa.
Interiéroví dizajnéri sú presvedčení, že v domácnosti by mal mať zastúpenie každý typ svietidla. Jednak vám to poskytne viac možností svetelného režimu, napríklad podľa aktuálnej činnosti alebo chuti, jednak to podporí dizajnové riešenie samotnej miestnosti. Svetlo v rôznom rozsahu, rozličnej výške a kombinácii totiž vytvára celú škálu interiérových nálad. A stojaca lampa je toho dôkazom.

Príjemný i funkčný doplnok

Stojace lampy (niekedy označované aj ako podlahové) fungujú ako doplnkový zdroj svetla slúžiaci na zjemnenie celkovej osvetlenosti, spríjemnenie nálady, prehĺbenie intimity priestoru alebo na funkčné presvetlenie malej časti izby, napríklad kútika, v ktorom si radi čítate. Vďaka nim nemusíte zažíhať lustre – na určité činnosti vám jednoducho postačí menej svetla.

Vedeli ste, že...?
Prvé stojace lampy či skôr ich predchodcovia vznikli už koncom 17. storočia a nazývali sa torchère (čítaj toršér), čo v preklade znamená fakľa. V skutočnosti naozaj pripomínali pochodeň – mali vysokú podstavu z kovu alebo dreva a boli zakončené jednou sviecou, neskôr aj dvomi či tromi. Neskôr, po objavení elektriny, ich nahradili žiarovky, prezývka torchère im však zostala.

Vysoká alebo nízka?

Väčšina stojacich lámp má výšku nižšieho človeka, takže v interiéri ich rozhodne len tak neprehliadnete. Existujú však aj modely, ktoré nemajú ani meter a koncentrujú svetlo buď vo výške očí sediacej osoby, alebo pri podlahe. Veľkosť a tvar lampy sú dôležité aj vzhľadom na jej umiestnenie v priestore. Najvhodnejší je kút, priestor vedľa sedačky, voľná plocha vedľa obývacej steny, komody či stolíka pod televízor.
 
Môžu byť situované aj za sedačkou či za posteľou, ktoré stoja uprostred miestnosti. Ak vedľa samotnej pohovky nemáte voľné miesto na stolík so stolovou či nočnou lampou, ale žiada sa vám nejaké doplnkové osvetlenie, stojaca lampa je ideálna.
Sedačka Java
Sedačka Frido
Vedeli ste, že...?
Stojace lampy vám môžu pomôcť aj po zdravotnej stránke. V podvečerných hodinách im skúste dať prednosť pred jasným „denným“ svetlom lustra. Osvetlia totiž len nevyhnutné plochy a v miestnosti zachovajú príjemné prítmie. Ak v nich navyše použijete žiarivky s teplou farbou svetla, dáte svojmu telu šancu ľahšie sa „prepnúť“ do spánkového režimu.

Dizajn, ale aj funkčnosť

Pred výberom lampy si ujasnite, či má plniť iba dekoračnú funkciu niekde v málo využívanom kúte alebo potrebujete praktické osvietenie priestoru, napríklad pri manželskej posteli. Okrem dizajnu preto venujte pozornosť aj technickým stránkam, ako napríklad:
 • možnosť natáčania tela lampy, prípadne samotného svietidla alebo svietidiel;
 • možnosť meniť farbu svetla z chladnej na teplú (pri práci je lepšie mať studenšie svetlo, vo večerných hodinách sa však odporúča prepnúť ho do teplejšieho módu);
 • možnosť meniť intenzitu osvetlenia (stmievateľná stojaca lampa);
 • spôsob zapínania a vypínania – niektoré lampy majú spínač umiestnený na podstavci, takže naň stačí jemne zatlačiť nohou, iné na trupe, čo je výhodnejšie pre ručné ovládanie;
 • možnosť prepojiť lampu s inteligentným systémom riadenia domácnosti, vďaka čomu sa dá ovládať pohodlne aj diaľkovým ovládačom, prípadne cez tablet alebo mobil.
Výhodou stojacej lampy je, že (podobne ako stolová lampa) nie je fixná, môžete ju preto v interiéri ľahko presúvať. Samozrejme, máme na mysli menšie a ľahšie modely. Jej posun je závislý prakticky iba od dĺžky kábla či umiestnenia elektrickej zásuvky.
Výklopná posteľ Concept Pro
Spálňový program Nathan
Niektoré stojace lampy môžu mať, samozrejme, oveľa väčšie rozmery a náročnejšie tvary, preto si vyžadujú omnoho viac miesta v interiéri. K takým patria napríklad stojace svietidlá s robustnou podstavou a telom v tvare oblúka, ktoré môžu do istej miery plniť i rolu stropného svietidla. Takáto lampa sa často umiestňuje tak, aby tienidlo bolo nad sedacou súpravou alebo pracovným či jedálenským stolom. Je to skvelé, rýchle a čisté riešenie pre tých, ktorí by v súvislosti so stropným osvetlením museli riešiť náročné elektroinštalačné práce.
Veľká elegantná oblúková lampa pri sedačke Lazy
Čaro stojacej lampy spočíva v tom, že nezohráva iba úlohu svietidla, ale aj dekoračnej skulptúry. Na trhu dnes nájdete stovky nádherných dizajnových stojacich lámp, ktoré pripomínajú skôr umelecké diela než svietidlá. Môžu mať rozličnú podstavu, tvar tela, originálne tienidlá, napríklad vo forme žiarivých LED pásov, alebo aj väčší počet svietidiel. Bývajú robustné i subtílne, klasické, moderné či futuristické, takže sa ľahko prispôsobia každému interiérovému štýlu.

„Posvieťte si“ na materiál

Pri výbere stojacej lampy často rozhodne aj to, z čoho je vyrobené telo a podstava. Väčšina z nich je kovová, ale staviť môžete aj na originálne drevené stojace lampy. V prípade kovového nosného prvku je dôležité, či je jeho povrchová úprava matná alebo lesklá – vaša stojaca lampa by sa mala prispôsobiť ostatným povrchom v miestnosti.
 
V súčasnosti sú veľmi populárne lampy s trojnožkou, ktoré môžu v interiéri vytvárať dojem osvetleného vešiaka. Ak sú nožičky takéhoto svietidla drevené, je dobré zladiť ich s dreveným dekorom vášho nábytku. Niektoré modely využívajú na tienidlo prútený materiál, takže výplet vrhá po miestnosti zaujímavé tiene. Pozor však, ak sa chystáte kúpiť si stojacu lampu s papierovým tienidlom – mala by byť naozaj kvalitná a spĺňať potrebné protipožiarne štandardy.
Stolík pod televízor Bianco 1

Pár tipov na záver

 • Svietidlami, najmä tými doplnkovými, šetriť nemusíte. Fígeľ je v tom, že pokiaľ ich nerozsvietite, fungujú čisto ako dekorácia.
 • Stojaca lampa dokáže vytvoriť skvelý tandem so stropnou, ale aj so stolovou lampou. Napríklad keď na jednu stranu pohovky postavíte stolík s malou lampou, druhú stranu môžete vyvážiť efektnou stojacou lampou.
 • Skvelú dvojicu môžu vytvoriť aj dve stojace lampy s rôznou výškou, napríklad trojnožka spolu s drobným prúteným svietidlom pri zemi.
 • Pokiaľ si nie ste istí, ako svietidlá kombinovať, u predajcov nájdete stojace lampy, ktoré vytvárajú kolekciu so stropnými svietidlami či stolovými lampami.
 • Stojaca lampa s výraznými nohami alebo lampa navrhnutá ako svietiaca „socha“ si zaslúžia byť viditeľné celé, nesnažte sa ich preto zastrčiť kamsi do kúta.
 • Do čitateľského kútika sa hodia najmä modely, ktoré majú hlavné vrchné svietidlo aj bočný zdroj svetla, ktorý možno natáčať podľa potreby.

Stojaca lampa zladená so závesnými svietidlami
Stojaca lampa zladená so závesnými svietidlami. Zdroj: Sconto/posteľ Saga

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

Dekorácie v byte sú ako módne doplnky, ktoré nielenže zrkadlia vašu osobnosť a vkus, ale aj podčiarkujú charakter bytu. Dnes sa pozrieme na závesné dekorácie, ktoré …

Ozvláštnite stôl jednoduchou a efektnou dekoráciou. Ako ju vyrobiť?

Príde návšteva alebo organizujete rodinný obed či večeru? Ozvláštnite si stôl originálnymi dekoráciami na utierky či ozdobné servítky a príbor. Tieto jednoduché dopl…