Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Tipy na zariadenie obývačky, ak radi meníte atmosféru izby

Ako zariadiť obývačku, ak radi a často meníte atmosféru izby

23. 11. 2023, SCONTO Nábytok
Aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú zmeny? Ani vás nadlho neuspokojí aktuálny vzhľad obývacej izby a po krátkom čase už rozmýšľate, čo upraviť? Pôsobivý redizajn nemusí stáť človeka veľa úsilia ani peňazí. Stačí vedieť, ako na to. Pozrite si naše tipy na zariadenie obývačky, ak radi často alebo príležitostne meníte jej atmosféru.
Základom obývačky, ktorá často mení svoj vzhľad, je neutrálny a ľahko kombinovateľný nábytok. Hravo možno zladiť napríklad jednoduchú obývačkovú stenu a pohovku alebo sedaciu súpravu s minimalistickým tvarom a menej výraznou farbou. K neutrálnym farbám sa zaraďujú biela, čierna a sivá, prípadne hnedá, smotanová a béžová. Tieto môžete bez obáv miešať s inými odtieňmi či vzormi. Pre nosné súčasti nábytkového zariadenia a steny sú preto najvhodnejšie. Stačí, keď si po inšpirácie na obývačku zájdete napríklad do Škandinávie, kde vedia nenápadný nábytok perfektne zvýrazniť doplnkami v rôznych farbách, vzoroch a textúrach.

Zariadenie obývačky nenápadnými materiálmi

Nábytok do obývačky by mal tvoriť nenápadné pozadie – a platí to aj v prípade dreveného dekoru. Dobrú službu vám urobí svetlé drevo s menej výraznou kresbou. Masívnejšie kúsky s rôznymi úpravami už pôsobia rustikálnejšie, takže môže byť o niečo zložitejšie skombinovať ich.
V prípade sedacích súprav sa vyhnite nápadnej textúre látok, viacfarebným poťahom či pestrým motívom. Atmosféru izby hravo zmeníte modulárnymi sedacími súpravami, ktoré môžu vytvárať rôzne konfigurácie v priestore, prípadne majú množstvo sklápacích prvkov, ako sú opierky.

Bytové textílie majú veľkú moc

Základným prvkom, s ktorým sa dajú robiť rýchle a finančne nenáročné zmeny v interiéri, sú všetky látkové doplnky. Platí to aj pri zariaďovaní obývačky. Stačí zvoliť iné závesy, záclony, vankúše, prikrývky či obrusy a razom sa ocitnete v „inej“ miestnosti. Ak sa vám napríklad zunuje modrá, môžete staviť na úplne iný odtieň a aranžovať miestnosť do zemitých tónov hnedej, medenej a oranžovej.

Nezabúdajte, že bytové textílie majú svoju textúru, s ktorou rovnako dokážete urobiť nemalé zázraky. Kým nahusto tkaná látka dáva interiéru mäkkosť a pocit hrejivosti, jemne tkané textílie, ako napríklad voálové záclony, zľahka filtrujú svetlo, takže miestnosť prežiaria a vytvoria snovú atmosféru. Ak ich skombinujete, dáte priestoru hĺbku.

Jedným zo zlatých pravidiel kreatívneho dekorovania interiéru je aj vrstvenie – materiálov, farieb, textúr i vzoriek. Jednoduché hladké vankúše doplňte pletenými, koženými či vyšívanými, ale takisto kožušinami, prípadne rozšafne prehodenými prikrývkami. Neutrálne textílie budú skvelo ladiť s nápadnými vzorkami, prípadne s motívmi v rozličnej mierke, napríklad drobné kvietky s výraznými kvetinovými vzormi či vzormi zelených listov a tráv.

Ako pracovať s farbami v obývačke

Aby ste dokázali vytvoriť harmonické kombinácie farieb, postačí vám jednoduchá pomôcka – koleso farieb. Ide o paletu, ktorá znázorňuje celé spektrum odtieňov a ich vzájomné pôsobenie, samozrejme, s výnimkou neutrálnych tónov. Oproti stojace farby pôsobia kontrastne, zatiaľ čo susediace farby vytvárajú súlad, ale aj jemné akcenty, vďaka ktorým dosiahnete príjemné monochromatické ladenie. O takýto efekt sa postarajú napríklad odtiene modrej farby s akcentom fialovej. Typickými opozitami sú potom napríklad žltá a modrá.

Koberce do obývačky rôznych veľkostí a vzorov

Zaraďujú sa síce k textíliám, ale predstavujú samostatnú kapitolu interiérových doplnkov, vytvárajú totiž pôdu pre nábytok aj ostatné bytové doplnky. Stačí si predstaviť rozdiel medzi veľkometrážnym kobercom, ktorý pokrýva celú podlahu, a kusovým kobercom s vysokým vlasom alebo so zaujímavým vzorom, ktorý je umiestnený v centrálnej časti obývačky. Kým prvý vytvára jednoliaty povrch, ten druhý nasmeruje pozornosť na dominantnú zónu obývacej izby, napríklad na sedenie alebo relaxačný kútik pred kozubom. Ak zvolíte menšie koberce v rôznych častiach miestnosti, môžete pomocou nich pomerne ľahko meniť aj samotnú atmosféru izby. Na zútulnenie či oživenie dobre poslúžia i kožušiny a koberčeky rôznych, napríklad okrúhlych tvarov.
 
Ak radi meníte zariadenie obývačky, pred veľkometrážnymi kobercami pokrývajúcimi celú podlahu uprednostnite menšie kusové koberce. Tie predsa len vymeníte ľahšie, keď sa vám zunujú.

Ľahko presúvateľný drobný nábytok

Patria sem rôzne príručné a konzolové stolíky, konferenčné stolíky, servírovacie vozíky na kolieskach, subtílne regály či taburety. Zariadenie obývacej izby takýmto menším nábytkom má rozhodne svoje výhody. Vďaka malej veľkosti i hmotnosti ich môžete v miestnosti kedykoľvek presúvať a vytvárať z nich rozličné zoskupenia. Je vhodné, ak majú takéto bytové doplnky odlišnú výšku, prípadne aj farbu či materiál, v skupine potom vytvárajú nápaditú stupňovitú kompozíciu. Keď ich, naopak, rozdelíte, môžete ich využiť v rôznych častiach izby samostatne ako stojany na lampu a kvetinové aranžmány či ako príručné stolíky k sedacej súprave alebo ku kreslu.
Tip pre vás: Nápadný solitér

Ak sa vám zdá interiér zariadený neutrálnym nábytkom nudný, práve menšie kusy nábytku ho môžu vhodne oživiť. Stačí si vybrať taburet, kreslo, stolík alebo aj niečo iné v zaujímavom dizajne či vo výraznej farbe a o oživenie miestnosti máte postarané.

Moderné svietidlá do obývačky – stavte nielen na tie stropné

Nič neovplyvní atmosféru miestnosti tak ako svetlo. Skúsení interiéroví dizajnéri vám preto budú oprávnene tvrdiť, že osvetlenie by ste mali riešiť ako prvé. Svetelný systém by sa mal kreovať ideálne už počas projektovania domu či prerábky bytu, resp. ešte pred tým, než začnete zariaďovať. Už vtedy treba rozmýšľať nad tým, ktoré zóny majú byť osvetlené, ako intenzívne a akou farbou svetla. Studené svetlo pôsobí intenzívnejšie, teplé svetlo zas vytvorí v izbe hrejivý nádych a zároveň priaznivejšie vplýva na organizmus vo večerných hodinách pred spánkom.

Nespoliehajte sa len na závesné a stropné svietidlá, vhodnejšie je rozložiť silu svetla v miestnosti nástennými, stojacimistolnými variantmi – jedno svetlo sa môže vynímať nad hlavnou sedacou časťou, lampa zas pri čitateľskom kútiku, komode a aj tesne vedľa sedačky. Takto budete mať zakaždým niekoľko možností, ako pomocou svetla vyčarovať rozličnú atmosféru. Využite i lustre, ktoré umožňujú jednotlivé svietidlá nasmerovať na rôzne časti miestnosti. Ak si želáte dotiahnuť svetelný koncept do dokonalosti, pýtajte sa v predajni na svietidlá, ktoré sa dajú stlmiť, takže jedno svietidlo vám poskytne rozličné intenzity osvetlenia.

Jednotlivé druhy svietidiel si môžete vyberať zo série, aby vám dokonale ladili, no nemusíte sa báť ani kombinácie rôznych typov. Všetko závisí len od efektu, ktorý chcete dosiahnuť, od štýlu bývania a ostatného zariadenia obývačky.

Svetlo, ktoré lieči dušu

Osobité miesto v interiéri majú sviečky, svietniky a lampáše. Plápolajúci plameň sviec – či už voľne vystavených na stolíkoch, policiach a okenných parapetoch, alebo uložených vo svietnikoch a v sklených lampášoch – pôsobí upokojujúco a obývačke dodá domácku, hrejivú atmosféru.

Atmosféru dotvoria obrazy do obývačky

Obrazy na stenách dodávajú obývačke galerijný charakter. Z prázdnych stien vytvoria priestor rôznych príbehov. Ich výhodou je, že ich po čase ľahko vymeníte alebo premiestnite, čím môžete veľmi jednoducho zmeniť celkovú atmosféru priestoru. V súčasnosti sa v ráme nemusí skvieť iba zátišie či avantgardná maľba, populárne sú aj fotografie vytlačené na plátne či motivačné citáty, ktoré vyplývajú zo životného postoja majiteľov. Populárne sú dokonca aj prázdne rámiky. Všetky obrazy pritom nemusíte vešať na steny. Dnes sa často uplatňuje riešenie, keď sú postavené na komodách, policiach či dokonca na podlahe a len voľne opreté o stenu. Tie možno veru veľmi rýchlo vymeniť za iné vždy, keď vás začnú nudiť.

Izbové rastliny – doplnok pre oči i dušu

Staviť na silu kvetín je vždy dobrý nápad. Rastliny vnesú do každej miestnosti závan živej prírody, na človeka pôsobia prirodzene a vyvolávajú v ňom pocity pokoja a vnútornej harmónie.

Aj s izbovými rastlinami a kvetmi sa môžete pekne pohrať – je možné dopĺňať existujúce exponáty o nové rastlinky, kombinovať veľkolisté s drobnými, kvitnúce s nekvitnúcimi. Verte, že aj obyčajná kytica poľných kvetov vo váze zmení v miestnosti atmosféru. Svoje dizajnové kreácie preto zakaždým zavŕšte zelenými prvkami a hneď sa v obývačke budete cítiť lepšie.
 
Na čo pamätať

Aj kvetináče či nádoby a stojany na kvety sú vlastne doplnky, ktoré možno meniť podľa nálady donekonečna. Na výber máte z množstva farieb, dizajnov, povrchov, materiálov, takže nimi dokážete ovplyvniť celkovú atmosféru obývačky.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…