Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Trendy v bývaní na rok 2023: krivky zostávajú, dopĺňajú ich textúry a zemité farby

Trendy v bývaní na rok 2023: krivky zostávajú, dopĺňajú ich textúry a zemité farby

27. 03. 2023, SCONTO Nábytok
Od hladkých plôch po drsné a hmatateľné, od oblých mäkkých pohoviek až po úložné priestory s krivkami. Súčasné interiérové trendy stále robia z domova príjemné útočisko, viac ho však otvárajú svetu a neboja sa ani výrazných solitérov a rôznych akcentov.

Dostatok svetla a transparentnosť

Svetlo ako trend? Veru áno, veď vlastne celá architektúra je formovaná s ohľadom na svetlo. Známy architekt Le Corbusier už pred viac ako 50 rokmi určil základné krédo architektúry, a to dať ľuďom slnko a svetlo. Najpríjemnejšie je, samozrejme, to prirodzené. Denné svetlo má význam pre náš organizmus aj zdravie.

A pretože ho v našich zemepisných šírkach nemáme vždy dosť, snažíme sa ho do interiéru priviesť viacerými spôsobmi. Svetlo v interiéri znásobia zrkadlá a leštené povrchy. Bude sa odrážať vo vitrínach a v obývačkových zostavách so sklenenými dvierkami. Vzdušnosť interiéru podporia transparentné materiály, ktorých návrat naznačila tento rok výstava Maison & Objet. Po mesiacoch strávených v interiéroch v dôsledku covidu majú byť pre nás akýmsi synonymom pohybu bez hraníc.

Brutalistický štýl v interiéri 

Páči sa vám štýl wabi-sabi, ktorý vyzdvihuje nedokonalosť? Potom vás určite osloví aj brutalizmus, ktorý je tento rok veľkým trendom. V spojení s architektúrou by sme mohli hovoriť o stúpajúcej popularite stavieb z čias socializmu. V interiéri ho definuje napríklad surový, neopracovaný alebo leštený betón, z ktorého sa stáva dekoratívny prvok.
 
Pomocou mikrocementov dosiahnete na podlahe hladké aj drsné povrchy s rôznymi kontrastnými odtieňmi sivej – záleží na metóde spracovania. V kúpeľni zase môžete namiesto tradičného obkladu aplikovať na stenu cementové stierky. Príliš prácne? Skúste interiér oživiť nábytkom s dekorom betónu.

Zaoblené skrinky

Trend organického dizajnu, ktorý tu máme už dlhšie, sa nedávno pretavil do zaoblených pohoviek, ktoré ponúkajú sedenie ako na obláčiku, ale aj do oválnych príručných stolíkov či váz v tvare lastúr. Teraz sa však rozšíril aj na úložné priestory. Skrine, komody a stolíky pod televízor majú zaoblené hrany, objavujú sa dokonca kuchynské linky s bočnicami s rádiusom. Dvierka zase ozvláštňuje frézovanie (najčastejšie horizontálnych drážok), prípadne imitácia lamiel. Takýto kúsok pokojne umiestnite v priestore ako solitér. 

Výrazný sklenený doplnok

Sklo v interiéri môže mať rôznu podobu. Ak sa vám páči a nemáte s ním problém vzhľadom na malé deti, odporúčame vám výraznú vázu na stôl. Alebo čo tak stôl so sklenenou tabuľou? Tá býva vyrobená z tvrdeného skla, takže sa nemusíte báť ani prípadného rozbitia. V hre sú opäť i výrazné lustre, napríklad aj z muránskeho skla. Tie si však vyžadujú vysoké stropy. Takýto glamour kúsok vynikne v kombinácii s jednoduchším nábytkom.

Ďalším spôsobom, ako dostať sklo do interiéru, sú dvere – či už zasúvacie, nadrozmerné dvojkrídlové, alebo posuvné do stavebného puzdra. Aktuálne sú v obľube v kombinácii s čiernym kovom a so svetlíkmi v hornej časti, prípadne ako sklenená deliaca stena v hliníkovom ráme v zlatej farbe.

Steny s akcentom

Akcentová stena vytvorí v miestnosti potrebnú dynamiku a oživí nudný priestor. Čo to vlastne je tá akcentová stena? Ide o časť izby, ktorá je vymaľovaná inak, aby sa odlišovala, alebo má inú povrchovú úpravu. Tou môže byť stierka, dekoratívny obklad z 3D panelov alebo tapeta, ktoré vnesú do priestoru hĺbku.
 
Ak si nechcete „zašpiniť ruky“, podobný efekt dosiahnete aj so sériou veľkých obrazov či fotiek v zaujímavých rámoch, ktoré usporiadate v rôznych zoskupeniach a vytvoríte si tak akúsi domácu galériu. Bežnou technikou je, že sa takáto stena používa ako pozadie pre kľúčový kus nábytku, napríklad pohovku alebo jedálenský stôl.

Rôzne textúry

Výrazné textúry sú súčasťou väčšieho trendu, ktorý zdôrazňuje prirodzenú kvalitu materiálov. Čo to v rámci interiérového dizajnu znamená? Napríklad na mramore si všimnete výraznejšie žilkovanie a textúry, podobne je to aj s drevom či kameňom.

Mimochodom, mramor, ktorý sa považuje za symbol luxusu a donedávna sa najviac používal v umiernenej bielej verzii druhu Calacatta, sa v realizáciách objavuje v novej podobe, a to s krásnymi výraznými odtieňmi modrej či zelenej a s nápadným žilkovaním. Trendový je stále aj čierny mramor.

Tóny zeme a nástup ružovej a červenej

Zemité farby, ktoré vytvárajú útulnú atmosféru, sú aj tento rok pretrvávajúcim trendom. Pantone Color Institute na ne nadväzuje pulzujúcim a neprehliadnuteľným odtieňom viva magenta, ktorý spája ružovú, fialovú a červenú. Pre zemitý odtieň s názvom redend point sa rozhodli v spoločnosti Sherwin-Williams, kde odborníci skombinovali béžovú s jemnou ružovou. Neutrálnu ružovkastú terra rosa, namiešanú z hnedej a bordovej, si zase určili za farbu roka 2023 v spoločnosti Dunn-Edwards.

Energiu vo vašom interiéri prebudí aj odtieň od spoločnosti Benjamin Moore raspberry blush, čo v doslovnom preklade znamená malinová lícenka. Na vyváženie týchto ružových a červených tónov môžete použiť napríklad machovú zelenú – konkrétne odtieň spanish moss sa stal farbou roka v spoločnosti Krylon. Alebo novinku od spoločnosti Dulux a zároveň jej farbu roka – veľmi príjemný svetlý zemitý odtieň s názvom wild wonder.

Ktoré trendy z roka 2022 s nami zostávajú aj tento rok?
 
  • Oblúky a krivky
  • Viacúčelové kusy nábytku
  • Drevo a prírodné materiály
  • Zelené pohovky
  • Živé rastliny v interiéri
V oblasti bytového designu sme presvedčení, že pravidlá niekedy slúžia aj ako výzva na ich inovatívne prekonanie. V našom ďalšom článku sme podrobne rozobrali, ako môžete prelomiť tradičné hranice designu a priniesť do vášho bývania jedinečný charakter.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…