Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Ako na voňavú domácnosť?

Ako na voňavú domácnosť?

22. 12. 2021, SCONTO Nábytok
Keď prídeme k niekomu na návštevu, privíta nás špecifická vôňa domácnosti. Každá má tú svoju – inak to vonia u starkej, inak u kamarátky. Mať domov bez nepríjemných pachov je niekedy neľahká úloha. Poradíme vám, ako sa ich zbaviť a vytvoriť voňavú domácnosť.

Vlhkosť ako pôvodca zápachu

Všade, kde sa tvorí alebo dlhodobo drží vlhkosť, vzniká raj pre plesne, baktérie a zápach. Zatuchnutú vôňu máme spojenú s mokrými uterákmi, hubkou na riad alebo so starými domami, ktoré majú problémy s vlhkými stenami. Najdôležitejšia je prevencia. Vďaka nej sa vyhnete vlhkosti i plesniam, ktoré nie sú len nosu nepríjemné, ale spôsobujú aj rôzne alergie a zdravotné problémy.
Ako bojovať proti nadmernej vlhkosti a zatuchnutému vzduchu?
 • Pravidelne vetrajte v kratších časových intervaloch a vytvárajte prievan, aby sa vzduch v miestnosti vymenil za čerstvý.
 • Oblečenie či uteráky nesušte na teplých radiátoroch.
 • V kuchyni používajte pri varení digestor alebo otvárajte okno.
 • Vymieňajte každý druhý deň uteráky na ruky. Osušky po použití nechajte vysušiť (najlepšie v miestnosti s vetraním).
 • Skráťte čas sprchovania horúcou vodou v nevetrateľných kúpeľniach.
 • Používajte odvlhčovač vzduchu.

Pachy v chladničke a zo smetného koša

Tieto dva objekty v našich kuchyniach tvoria najväčší zápach. Čo so zápachom v chladničke a v koši, ktorý sa šíri pri každom ich otvorení?
Ako vyčistiť chladničku
Občas zostane pootvorený hrniec s kapustnicou alebo v šuplíku zhnije kúsok zeleniny. Umyte chladničku horúcou vodou s octom. Ten pachy neutralizuje a zároveň dezinfikuje povrchy. V chladničke skladujete potraviny, a preto by ste v nej nemali používať chemické čistiace prípravky. Nezabudnite vyčistiť aj tesnenie, v ktorom sa tiež zachytávajú nečistoty. 
Ako vyčistiť kôš
Odpadkový kôš by ste mali pravidelne čistiť aspoň raz do týždňa. Na jeho dezinfekciu môžete použiť aj agresívnejšie čistiace prostriedky, pachy viete neutralizovať spomínaným octom s teplou vodou. V obchodoch už dnes zoženiete aj voňavé vrecká na odpad.

Menej je niekedy viac

Poznáte pocit, keď k niekomu prídete a do nosa vám udrie výrazná štipľavá vôňa, z ktorej vás automaticky začne bolieť hlava? Výrazné, agresívne vône môžu nielen vám, ale aj hosťom spôsobiť nepríjemný zážitok z návštevy. A to predsa nechcete. Vyberte si jednu jemnú vôňu a využívajte ju v celom interiéri.
Aké vône voliť?
 • Decentné sladké vône vanilky alebo kokosu
 • Exotické tóny citrusov
 • Čisté, svieže vône pripomínajúce opranú bielizeň – vôňa bavlny alebo teplého kašmíru
 • Jemné kvetové a ovocné vône – fialka, malina, pivónia
 • Prírodné vône eukalyptu, levandule, medovky alebo citrusovej trávy
Pomocou difuzérov, sviečok a arómolámp dostanete do vášho príbytku vôňu rýchlo a elegantne. Niektoré difuzéry sú dnes navyše dizajnovými kúskami, ktoré do interiéru zapadnú ako praktická dekorácia. So sviečkou zas vytvoríte okrem vône aj hrejivú atmosféru.

Ako rozvoňať dom inak ako sviečkou či esenciálnym olejom?

Rôzne sviece a difuzéry sú rýchlou a jednoduchou cestou na dosiahnutie želanej vône, určite však nie jedinou. O príjemnú vôňu sa môžu postarať napríklad aj:
 • Kvety – či už sezónne vo váze, alebo črepníkové celoročne. Okrem vône aj prečisťujú vzduch v interiéri.
 • Sušené bylinky. Zaveste si v kuchyni zväzok sušených bylín, dodajú jemnú prírodnú vôňu. Dobrou voľbou je napríklad rozmarín či medovka.
 • Šupky z citrusov. Nevyhadzujte ich, ale vyvarte ich vo vode. Krásne vám rozvoňajú byt.
 • Častejšia výmena posteľnej bielizne. Ideálne raz za týždeň.
 • Sóda bikarbóna. Lacná a účinná pomocníčka v domácnosti. Absorbuje zápach. Využiť ju môžete na posypanie kobercov, ktoré po pár hodinách pôsobenia sódy (najlepšie v noci) povysávate. Použiť ju môžete aj v kuchyni. Umiestnite ju do malej misky niekde v rohu a pravidelne vymieňajte. Absorbuje kuchynské pachy.
 • Pečenie. Čo vonia lepšie ako čerstvo upečené sušienky alebo koláč? Rozvoňajte svoj byt pečením. Bonusom bude sladká odmena.
 • Osviežovače textilu. Vankúše, obliečky, koberce, závesy – textil absorbuje každý zápach v domácnosti. Na osvieženie textílií môžete použiť osviežovače textilu z obchodu alebo si môžete vyrobiť vlastné pomocou prírodných esenciálnych olejov či byliniek, ktoré vyvaríte vo vode a nalejete do nádoby s rozprašovačom. Obľúbené sú aj vrecúška naplnené sušenými bylinkami, ktoré prevoňajú šatníky či iné úložné priestory, ale aj celkovo priestory domu.
Váš domov môže voňať sviežo a čisto, stačí tomu venovať pár minút denne. Udržujte domácnosť čistú, pravidelne vetrajte a doprajte jej vôňu pomocou aromatických doplnkov či už vyrobených doma, alebo kúpených. Nezabúdajte však, že jedna aróma stačí – miešanie rôznych vôní môže viesť v konečnom dôsledku k tomu, čomu sa ich používaním snažíte vyhnúť.
Inšpirujte sa aj v článku, ktorý sa zameriava na zlozvyky v domácnosti, ktorým by ste sa mali vyvarovať. Objavte užitočné rady a tipy, ktoré vám pomôžu vytvoriť zdravé a pohodlné prostredie vo vašom dome.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Svetloplachý hmyz milujúci vlhké prostredie? To je švehla

Švehla nehryzie a nie je pre človeka nebezpečná. Je však signálom, že máte doma vyššiu vlhkosť. A vlhkosť ide ruka v ruke s tvorbou plesní, čo znamená ohrozenie vášh…

Ako usušiť kvety a naaranžovať ich do kytíc?

Kvety sú dekorácia, ktorá si nájde miesto v každej domácnosti. Ich krásu si môžete užívať celoročne, stačí sa naučiť, ako kvety správne sušiť a aranžovať do vázy. Mô…