Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Aký typ skrine si vybrať do pracovne?

Aký typ skrine si vybrať do pracovne?

17. 07. 2023, SCONTO Nábytok
Práca s notebookom na kolenách na gauči či kuchynskom stole je častou náhradou improvizovanej domácej kancelárie. Keď sa však začnú ozývať vaše preťažené trapézy či seknutý chrbát a na konferenčnom stolíku sa budú hromadiť kôpky vašich papierov a poznámok, príde čas, keď začnete uvažovať nielen nad ergonomickým pracoviskom, ale aj nad úložnými priestormi pre svoj home office. Z akých typov si môžete vyberať?
Hoci štúdia Univerzity v Minnesote prišla so zistením, že chaoticky rozložené papiere a neporiadok na pracovnom stole sú znakom vysokej inteligencie, úložné priestory by mala mať každá pracovňa. Len tak zabránite hromadiacim sa kôpkam dokumentov, čiže neprehľadnosti a chaosu. Na výber máte z rôznych druhov úložných skriniek, kontajnerov, políc a hotových zostáv, a tak si bez problémov vyskladáte domácu kanceláriu, ktorá bude praktická aj štýlová.
 
Skôr ako sa pozrieme na jednotlivé typy skriniek, zhrňme si ešte štyri základné kroky vedúce k dobrému pracovnému kútiku, ktorý vám zabezpečí produktivitu.

Aký typ úložných skriniek do pracovne si vybrať, ak…

... máte deti? 

V tomto prípade voľte jednoznačne skriňu na spisy a zatváracie skrinky s dvierkami alebo so zásuvkami. Takéto zatvorené úložné priestory majú niekoľko výhod. Nepráši sa do nich, dokumenty sú skryté pred deťmi, takže si z nich nespravia podklad na svoje maliarske výtvory, a vybrané modely môžete dokonca uzamknúť a tak uchrániť pred úplne všetkými naokolo. O „neporiadku“ narýchlo schovanom za dvierka skrinky azda ani netreba hovoriť.

... máte radi systém?

Siahnite po praktickom regáli alebo polici, na ktorých vyniknú usporiadané boxy a zakladače, najlepšie zoradené podľa farby, dôležitosti, intenzity používania či iného systému, ktorý vám bude vyhovovať. Jemne sa usádzajúci prach v otvorených skrinkách môžete z času na čas oprašovať v rámci oddychu od monitora či čakania na tvorivú inšpiráciu. Otvorené skrinky môžu byť kombinované s uzatvorenými skrinkami či so zásuvkami, do ktorých uschováte rôzne drobnosti, dokumenty alebo kancelárske predmety, ktoré potrebujete len príležitostne, prípadne by mohli pôsobiť na otvorených policiach rušivo.

... nemáte radi stereotyp?

Existujú ľudia, ktorí nemajú radi stereotyp, a to ani v interiéri. S obľubou pravidelne presúvajú nábytok a menia dekorácie podľa nálady. Ak patríte medzi nich, oceníte kancelársky nábytok na nožičkách, prípadne subtílnejšie kusy nábytku, ktoré sú jednoduchšie na presun. Pojazdné vozíky a zásuvkové kontajnery majú mnohostranné individuálne využitie. Raz ich schováte pod písací stôl, inokedy vytiahnete a použijete ako ďalšiu odkladaciu plochu, napríklad na malé občerstvenie. V prípade, že kontajnery nie sú dostačujúce na všetko, čo pri práci potrebujete, doplňte ich menšími regálmi, ktoré poskytnú odkladací priestor navyše a zároveň nebude ťažké presunúť ich v prípade potreby na iné miesto.

Všímajte si

Skrine a ďalší úložný nábytok si treba vyberať aj s ohľadom na to, čo tam budete ukladať. Sledujte nielen šírku a výšku nábytku, ale aj hĺbku, ktorá môže byť rozhodujúca. Napríklad zakladače sa na užšie modely regálov či knižníc nemusia zmestiť.
 
 

... nemáte samostatnú miestnosť na prácu?

Luxus vlastnej pracovne ako samostatnej miestnosti v dome alebo byte nie je veru dopriaty každému. Ak ste nútení pracovať v rôznych častiach obývačky alebo kuchyne, skriňu do pracovne nahraďte regálovým dielom alebo knižnicou. Takýto univerzálny kúsok bude súčasťou obývačkovej zostavy, individuálne kombinovateľný a umiestniteľný aj v priestore ako oddeľovací prvok. Ak takýto regál doplníte niekoľkými uzatvorenými boxmi, získate elegantné riešenie, ako skryť dokumenty, ale aj rôzne pracovné pomôcky. Podobne môže poslúžiť aj komoda. Tento nábytok pritom nemusí byť nevyhnutne kancelársky, pokojne si vyberajte kúsky z nábytkových programov do obývacích izieb či spální (v závislosti od toho, kde sa váš pracovný kútik bude nachádzať).

 

... máte obmedzený priestor na zariadenie?

Malý priestor si vyžaduje praktické riešenia. Takýmto môže byť kúpa pracovného stola so zabudovanými regálmi či skrinkami. Vďaka jednému kusu nábytku potom získate komplexné zariadenie kancelárskeho kútika. Výhodou je, že všetko dôležité budete mať poruke, pracovný stôl bude dokonale ladiť s regálmi a ušetríte miesto. Ak sú regály umiestnené po boku stola, kapacitu úložného miesta môžete zvýšiť aj nástennými policami zavesenými nad stolom.

Tip pre vás

Ak bojujete s nedostatkom miesta, ideálny pre vás môže byť stôl so zabudovaným regálom, ktorý sa poľahky premení na komodu, keď ho nepotrebujete. Vďaka nemu získate dostatočné pracovné miesto a zároveň praktický kúsok, ktorý dobre zapadne do akejkoľvek miestnosti.

 

... ste si na prácu vyčlenili nejakú miestnosť?

V tom prípade nemusíte robiť žiadne kompromisy. Môžete kombinovať rôzne druhy skriniek a regálov, ktoré zohľadňujú vaše potreby aj vkus. Najjednoduchšie je vyberať si z kancelárskych programov, vďaka ktorým zariadite svoju pracovňu jednoducho a rýchlo. Všetko bude vzájomne dokonale ladiť, pričom ak sa vám bude žiadať nejaké oživenie priestoru, nábytok možno doplniť výraznejšími solitérmi, ako napríklad kreslom.

Tip na záver

Osviežte pracovňu dekoráciami, ktoré v priestore vytvoria pozitívnu energiu. Môže to byť izbová rastlina v kvetináči na polici, váza s kvetmi na komode, dizajnový plagát na stene, fotografia na stole či iná drobnosť, ktorá vo vás vyvolá príjemné pocity alebo bude pôsobiť inšpiratívne či motivačne. O útulnosť sa postarajú aj textílie, ako kusový koberec, dekoračné vankúše či závesy.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a z…

Moderný nočný stolík: aký je pre vás ten pravý?

Moderný nočný stolík predstavuje pekný, no najmä praktický doplnok postele. Slúži totiž na odloženie vecí, ktoré máme pred spánkom alebo krátko po zobudení radi poru…