Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Jedálenský kút v obývačke

Jedálenský kút v obývačke

25. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Je radosť deliť sa o dobré jedlo s rodinou či so známymi. Čo však robiť, ak vám priestor nedovoľuje vytvoriť samostatnú jedáleň? Jedným z riešení je jedálenský kút v obývačke. Ako ho zariadiť, aby bolo stolovanie pohodlné, bezpečné a aby priestor nestratil harmóniu?

Pohodlné stolovanie

Pri zariaďovaní jedálenského kúta je dobré držať sa rád týkajúcich sa ergonómie a odporúčaných rozmerov. Tak ako pre iný interiérový nábytok, aj pre jedálenský kút platia určité zásady. Veľkosť jedálenského stola sa odvíja od počtu stravníkov – funkčná plocha pre jedného človeka by mala mať minimálne 60 x 40 cm, pre úplný komfort sa odporúča šírka až 70 cm. Veľkosť tohto priestoru na manipuláciu s jedálenským servisom sa v jednotlivých krajinách môže líšiť s ohľadom na typ používaného servisu. Okrem neho by malo byť na stole miesto aj na iné príslušenstvo, ako je polievková misa, soľničky, prípadne váza s kvetmi. Príležitostné stolovanie na pomedzí kuchyne a obývačky môžete riešiť napríklad sklápacími stolíkmi upevnenými do steny či barovými pultmi.
Jedálenský stôl Sonata

Bezpečná jedáleň

Jedálenský stôl musí mať potrebnú pevnosť a stabilitu (čím hrubšie nohy, tým väčšia stabilita), aby pri náraze nedošlo k rozliatiu tekutín na stole. Jednoducho povedané, musí uniesť aj človeka, ktorý si naň sadne. Samozrejmosťou je úplne rovná doska bez škár, aby sa pri vyliatí horúcej tekutiny zamedzilo zraneniu stolujúcich. Ak máte málo miesta v obývačke, oceníte jedálenský stôl vybavený systémom na zväčšenie plochy. Rozkladací a sklápací stôl musí byť skonštruovaný tak, aby rozkladanie bolo jednoduché, a systém musí zabezpečiť dostatočnú tuhosť stola. Na pohodlnú manipuláciu a ľahké odsunutie od stola sa odporúča jedálenská stolička s hmotnosťou do 7 kilogramov bez koliesok a bočných opierok rúk, na ktorých by sa mohol zachytiť odev. 

Rozkladací stôl z nábytkového programu New York
Rozkladací stôl z nábytkového programu New York. Zdroj: Sconto
Vedeli ste, že?
Vzpriamené sedenie na jedálenskej stoličke má svoj význam – umožňuje správny prechod stravy do žalúdka.

Aby obývačka a jedálenský kút ladili

Ak už máte zodpovedané otázky vo veci priestorových možností interiéru či počtu miest na sedenie, prichádza na rad otázka dizajnu. Dobrým riešením je lavica namiesto stoličiek na jednej strane stola, ktorá opticky prepojí priestor a zároveň sa na nej usadí viac hostí. Z materiálového hľadiska je stále obľúbené masívne drevo, cenovo dostupnejšími variantmi sú laminované drevné materiály. Populárna je aj kombinácia dreva či drevného materiálu na stolovej doske a kovových nožičiek. Druh alebo dekor dreva si vyberajte tak, aby ladil napríklad s dekorom skriniek v obývačke, prípadne s konferenčným stolíkom. Spojovacím prvkom v rámci dizajnu interiéru môže byť aj tvar a materiál podnože stola a, samozrejme, štýl jedálenských stoličiek. Kúpí jedálenské zostavy so stolom a stoličkami ušetríte čas nad premýšľaním, ladením a výberom. Jedálenský kút v obývačke môže zároveň slúžiť ako príležitostný pracovný stôl či priestor, kde sa robia domáce úlohy.
Lavica a jedálenský stôl z nábytkového programu Lima
Stôl City kombinovaný z materiálov drevo, kov a sklo
Z nábytkového programu
Mnoho nábytkových programov určených pre obývacie izby má v ponuke aj jedálenské stoly a stoličky. Nie je teda problém vytvoriť jedálenský kút presne zodpovedajúci štýlu danej miestnosti.

Jedálenský stôl z nábytkového programu Futura
Jedálenský stôl z nábytkového programu Futura. Zdroj: Sconto

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kupujeme pre bábätká: detská postieľka a prebaľovací pult

Čakáte prírastok a chcete svojej ratolesti pripraviť útulnú a zároveň funkčnú detskú izbičku? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom,…

Tipy na zariadenie obývačky, ak radi meníte atmosféru izby

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú zmeny? Ani vás nadlho neuspokojí aktuálny vzhľad obývacej izby a po krátkom čase už rozmýšľate, čo upraviť? Pôsobivý redizajn nem…