Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Nábytok pre milovníkov škandinávskeho štýlu – tipy pre každú miestnosť

Nábytok pre milovníkov škandinávskeho štýlu – tipy pre každú miestnosť

20. 06. 2022, SCONTO Nábytok
O škandinávskom štýle bývania sa už toho popísalo mnoho. V čase svojho vzniku v polovici minulého storočia zaujal tým, že bol v protiklade s opulentným štýlom vtedajšej Európy. A neprestáva fascinovať dodnes.
Jeho ľahko aplikovateľná filozofia je založená na čistých líniách, funkčnosti a inšpirácii prírodou. Tieto prvky sú sympatické dokonca aj tým, ktorí toho o interiérovom dizajne nevedia veľa. Vedia však zhodnotiť, že v takto zariadenom interiéri sa cítia príjemne.

1. Škandinávsky štýl v obývačke

Obývačka v tomto štýle využíva prirodzené svetlo a neutrálne farby. Najväčšie zastúpenie tu má biela doplnená o svetlé odtiene dreva. Skvelým základom teda budú biele steny a dubová podlaha, prípadne iné materiály imitujúce bledé drevo. V súvislosti s nábytkom voľte jednoduchý nadčasový dizajn. Kľúčovým elementom v škandinávskej obývačke je pohovka. Nič nepokazíte sivou sedačkou. Pokojne však vyskúšajte aj odtiene hnedej alebo horčicovú. Pohovka môže mať nožičky, ktoré sú pre tento štýl typické.

Ak máte miesto, sedaciu súpravu doplňte pohodlnou leňoškou alebo ušiakom. Pri zariaďovaní obývačky býva často tvrdým orieškom úložný priestor. Skrinka pod televízor či komoda môžu mať bielu farbu, prípadne si vyberte dekor dreva, ktorý podčiarkne prírodný charakter tohto štýlu. O pohodlie a pocit tepla sa postará koberec, vankúše a deky.

2. Škandinávia pri varení

Škandinávsky štýl v kuchyni nemá len jednu jedinú tvár. Jeho výhodou je, že rozjasní aj menšiu kuchyňu, do ktorej slnko často nezablúdi. Pri výbere farby stavte na bielu, krémovú alebo bledosivú. Svetlý nábytok opticky zväčší interiér. Pri čelných plochách voľte hladké plochy alebo nenápadné úchytky.
 
Na vyváženie použite čiernu v podobe podnoží stoličiek a závesných lámp. Kuchynské stoličky môžu byť z dreva, zaujímavý bude mix viacerých druhov a odtieňov, pričom môžete použiť aj tmavšie farby. Okrem dreva sú neoddeliteľnou súčasťou tohto štýlu kovy – nebojte sa medených líšt, technicky pôsobiaceho digestora či hliníkových doplnkov.

3. Spálňa v škandinávskom štýle

Jednoduchosť a účelnosť typická pre severský dizajn je viditeľná aj v spálni. Drevenú alebo čalúnenú posteľ jednoduchých tvarov, často s čelom, dopĺňa praktický nábytok. Tradičnejšia verzia tohto štýlu dovoľuje aj kúsky s vintage nádychom, napríklad v podobe nočných stolíkov k posteli. Ak chcete umocniť pocit hygge, nezabudnite na zaujímavé doplnkové osvetlenie, teplý koberec či kožušinku a pléd cez posteľ.

Aj v tejto miestnosti môžete zvoliť kombinácie typické pre škandinávsky štýl (a to čalúnený nábytok s drevom), ktoré najčastejšie vidíme na nožičkách nábytku. Nohy môže mať nielen posteľ, ale aj taburet a nočný stolík.

4. Severský štýl v predsieni

Neexistuje iný štýl, ktorý by sa tak hodil do chodieb a predsiení ako práve tento. A to aj z toho dôvodu, že majitelia bytov pri nich často bojujú s nedostatkom miesta. Biela farba kombinovaná s pieskovou, sivou, svetlozelenou alebo s pastelovými farbami chodbu prevzdušní a oživí. Na stenu môžete použiť aj zaujímavú tapetu a chýbať nesmie veľké zrkadlo.

Pri výbere predsieňového nábytku sa môžete opäť držať osvedčenej farebnej palety alebo kombinácie týchto farieb na korpuse a čelných plochách. Nemožno zabudnúť na praktické vešiaky, háčiky a vešiakové steny, miesto na sedenie a odkladanie topánok. Veci nemusíte skrývať do skriniek, pozor však na neporiadok. Od toho môžu odpútať aj dekorácie v podobe obrazov a zarámovaných fotiek na stene.

5. Wellness podľa severanov

Ako vyzerá kúpeľňa podľa severanov? Všetko v nej má svoje miesto. Opäť sa tu uplatnia neutrálne farby doplnené prírodnými materiálmi, ale aj odtieňmi petrolejovej. V tejto miestnosti môžete uplatniť aj mix s vintage štýlom v podobe patchworkovej dlažby na zemi. Základom je biela sanita a strieborné batérie.

Jednoduchý kúpeľňový nábytok má, ako inak, svetlé odtiene. Ak si netrúfate na masív, krásnu kresbu dreva do miestnosti dostanete vďaka MDF doskám. Namiesto otvorených políc voľte radšej vysoké kúpeľňové skrinky a skrinky pod umývadlo, kam schováte všetko potrebné. Priestor opticky zväčší veľké okrúhle zrkadlo – či už s rámom, alebo bez neho.

6. Štýlová detská izba

Mnohí razia teóriu, že k deťom patria veselé farby, a detskú izbu v škandinávskom štýle si predstavujú ako strohú čierno-bielu. Nie je to tak. Farby si nájdu uplatnenie aj tu, a to v príjemných pastelových odtieňoch. Pre dievčatko môžete zvoliť staroružovú, pre chlapca svetlomodrú, neutrálne budú mentolová a žltá. Ideálne je ich použitie na detailoch.
 
Keďže ani tu nesmie chýbať drevo, vyberte posteľ z masívu alebo imitáciu dreva. Aj ostatný nábytok môže mať drevený dekor. Ak sa vám zdá, že dreva je príliš, stavte na biely nábytok na drevených nožičkách a pár ratanových alebo prútených doplnkov. Na stenu vedľa postele umiestnite tapetu s pekným detským vzorom – jednak zabránite jej zašpineniu a jednak dodáte detskej izbe ďalší rozmer a oživenie.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…