Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Nemusíte bývať v hoteli. Čo tak prenajať si dom alebo byt?

Nemusíte bývať v hoteli. Čo tak prenajať si dom alebo byt?

04. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Fenomén tzv. zdieľaného bývania, čiže prenájmu vlastnej nehnuteľnosti na krátkodobé pobyty cestujúcim alebo turistom, si po celom svete získava čoraz viac fanúšikov. Nocovanie počas svojich ciest či dovoleniek u lokálnych obyvateľov je cenovo dostupnejšie a zároveň oveľa autentickejšie než v prípade hotelov. A prináša aj inšpiráciu, ako si zariadiť vlastné bývanie.
V hoteli nikdy nezažijete to, čo v prenajatom byte v historickom centre mesta alebo v súkromnej vilke na pláži. Môžete spoznávať miestnu kultúru, ľudí, zvyklosti i jedlo – jednoducho, vychutnať si skutočnú atmosféru miesta. O tom, že tento trend neustále silnie, svedčia aj čísla. Prieskum spoločnosti VRM Intel napríklad ukázal, že už v roku 2018 sa počet prenajímaných privátnych nehnuteľností zvýšil až o 30 percent.
Nemusíte bývať v hoteli. Čo tak prenajať si dom alebo byt?

PREČO SI VYSKÚŠAŤ KRÁTKODOBÝ PRENÁJOM?

  • Ak si plánujete zariaďovať vlastné bývanie, ale neviete sa rozhodnúť, v akom štýle sa bude niesť, práve na cestách si môžete otestovať rôzne typy interiérov, napríklad industriálny, rustikálny, provensalský, škandinávsky alebo avantgardný.
  • Majitelia prenajímaných nehnuteľností sa predbiehajú v originálnych, často aj veľmi praktických riešeniach nábytku či zariadenia. Možno práve na takejto dovolenke zistíte, či je pre vás lepší koncept open space alebo samostatná kuchyňa oddelená od obývačky.
  • Nie ste si istí, či chcete bývať v dome alebo v byte? Na rušnej ulici v centre mesta alebo na vidieku? Toto všetko si ľahko overíte prostredníctvom krátkodobého pobytu.
  • Môžete načerpať inšpirácie v oblasti dekorácií, umenia, folklórnych či etnických doplnkov.
Nemusíte bývať v hoteli. Čo tak prenajať si dom alebo byt?

DOVOLENKOVÉ BÝVANIE AKO IMPULZ

Zaujímavé výsledky priniesol prieskum spoločnosti Booking.com, ktorý sa uskutočnil na úctyhodnej vzorke 19-tisíc ľudí pochádzajúcich z celého sveta. Viac ako polovica dovolenkárov (56 percent) priznala, že ubytovanie v konkrétnej destinácii dokázalo motivovať prerábku či redizajn ich vlastného domova. Potvrdilo to dokonca takmer 70 percent mileniálov, čo je populácia narodená medzi rokmi 1980 až 1995.

Vedeli jste, že...?Z hľadiska interiérového dizajnu patria v globálnom meradle k najinšpiratívnejším mestám fínske Helsinki, dánska Kodaň, holandský Eindhoven, rakúsky Graz či talianske Miláno (zdroj: Booking.com).

Samotný interiérový dizajn sa ukázal aj ako jeden z kľúčových faktorov pri výbere ubytovania; v prieskume Booking.com to priznali štyria z desiatich opýtaných. Čo je ešte prekvapujúcejšie, až 30 percent dovolenkárov si vďaka štýlovému ubytovaniu neplánovane predĺžilo svoj pobyt v konkrétnej nehnuteľnosti. Vo svojom „dočasnom“ domove sa totiž cítili natoľko dobre, že nemali chuť odísť. Až 47 percent ľudí si myslí, že je lepšie prenajať si prázdninový domček alebo byt než izbu v hoteli, ak chcete na vlastnej koži zažiť unikátne či nevšedné bývanie.
Nemusíte bývať v hoteli. Čo tak prenajať si dom alebo byt?

ZMEŇTE SVOJ DOMOV

Ak chcete na svojej dovolenke získať čo najviac inšpirácií, vyskúšajte sa držať nasledujúcich zásad:

  • Ak sa vám počas pobytu zapáčia nejaké lokálne interiérové kúsky, neváhajte si ich zaobstarať priamo v danej krajine. Takto môžete napríklad ručne pletený kôš premeniť na efektné tienidlo nad jedálenským stolom a vaša rodinná tabuľa hneď získa mediteránny nádych. Zakúpený tkaný koberec môžete využiť namiesto obrazu a zavesiť ho priamo nad posteľ.
  • Vytvárajte si fotografie všetkého, čo vás na vašich cestách zaujalo – predmety, farby, materiály, textúry, rozličné detaily ako rôznorodé kreatívne využitie mušieľ či kamienkov. Interiéru dávajú dušu práve detaily.
  • Pomôcť si môžete aj vôňou – skrývajú sa v nej spomienky. Aróma borovice vám pripomenie škandinávsky les, citrusy zasa pobrežie.
Nemusíte bývať v hoteli. Čo tak prenajať si dom alebo byt?

AKO ZARIADIŤ BYT, KTORÝ CHCETE PRENAJÍMAŤ?

Ponúkať cudzincom na prenájom vlastný byt alebo časť domu môžete prakticky kdekoľvek. Podľa viacerých cestovateľských portálov sa už teraz ukazuje, že ľudia budú v blízkej budúcnosti vyhľadávať destinácie, ktoré nie sú preplnené turistami, objavovať neobjavené kúty jednotlivých krajín, takže predmetom záujmu sa pokojne môže stať aj vaša vlastná domácnosť a prostredie vášho domova. Potom je na mieste otázka, ako to urobiť, aby vaše bývanie turistov naozaj oslovilo.

Stavte na minimalizmusNa začiatku nebuďte príliš premotivovaní. Je pravda, že drobné kúsky robia z miestnosti domov, ale netreba hneď v úvode uletieť a prekročiť plánovaný rozpočet. Navyše, príliš veľa vecí v miestnosti môže, naopak, pôsobiť chaoticky a tento zdanlivý neporiadok sa určite nebude vynímať ani na vašich prezentačných fotografiách. Konajte rozumne. Interiérom, ktorý pôsobí čisto a vzdušne, nikdy nič nepokazíte. Dokáže dokonca urobiť veľmi dobrý prvý dojem. Aj pri výbere dekorácií sa miernite – zvoľte radšej menej kúskov, ale zato peknýchMinimalizmus totiž do bytu vnáša eleganciu a navyše vás nestojí zbytočne veľa peňazí.
Nemusíte bývať v hoteli. Čo tak prenajať si dom alebo byt?

Hrajte sa s textúramiVrstvenie motívov a štruktúr je kľúčom k úspechu viacerých interiérových dizajnérov. Verte či neverte, práve textúry dokážu vaše oči a podvedomie upútať najviac a takisto vám napovedia, ako na vás miestnosť pôsobí na prvý pohľad. Využívajte rôzne materiály ako drevo, kovy, textílie alebo kožu. Aj jednoduchá sedačka sa zmení na luxusný hygge kútik, ak ju vyzdobíte vankúšmi v rôznych povrchových úpravách, ako sú kožušina či pleteniny.

Vytvorte ilúziu väčšej miestnostiPriestor je určite dobré zakaždým opticky trošku nafúknuť, hostia sa potom budú cítiť luxusnejšie a príjemnejšie. Pomôcť si pri tom môžete malými trikmi, napríklad zrkadlami či reflexnými plochami, ktoré dobre odrážajú slnečné lúče. Okná príliš nezastierajte, ale snažte sa vpustiť dovnútra čo najviac svetla.

Nemusíte bývať v hoteli. Čo tak prenajať si dom alebo byt?

Podporujte miestnych remeslníkov a umelcov


 

Vystavovaním lokálneho umenia vo svojom byte alebo dome môžete pomôcť zviditeľniť miestnu kultúru a zároveň svoju prenajímanú nehnuteľnosť oživíte niečím naozaj jedinečným a originálnym, čo bude inšpiratívne aj pre ostatných. Skúste zapojiť folklórne motívy, trebárs maľovanú keramiku, hlinené alebo prútené doplnky.

Doprajte hosťom luxus domova


 

Postarajte sa o to, aby vašim návštevníkom počas pobytu nič nechýbalo. Dobrú službu vám urobia biele utierky, osušky a uteráky v kúpeľni, ktoré oceňuje väčšina opýtaných cestovateľov, ale aj drobnosti, ako sú sviečky, vonné tyčinky či malé osvieženie čakajúce v chladničke po príchode hostí.

Svietidlá a ešte raz svietidlá


 

Možno sa vám to na prvý pohľad nezdá, ale dostatok svetla v dome veľmi rýchlo rozhodne o tom, či vaša prenajímaná nehnuteľnosť bude vôbec stáť záujemcom za pokus. Okrem dostatku prirodzeného svetla sa postarajte o to, aby boli kvalitne osvetlené hlavné spoločenské zóny domu, jedálenské stoly, pracovné plochy, ako napríklad kuchynská linka, vstupné časti, chodby aj kúpeľne. Nezabudnite ani na náladové osvetlenie, ktoré hosťom vyčarí príjemnú atmosféru.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Regál do domácnosti: funkčný doplnok, ktorý poslúži v každej miestnosti

Regál patrí k multifunkčným kusom nábytku. Existuje v najrozmanitejších podobách, takže ho možno využiť v malých aj veľkých priestoroch, a to v interiéroch každého š…

Ako skladovať chlieb a pečivo: ideálny je chlebník, ale…

Chlieb ani iné druhy pečiva nepatria do chladničky alebo nepriedušného plastového vrecka. Nemali by ste ich nechávať voľne položené vonku ani v chlebníku. Ako teda s…