Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Čierna farba spálni pristane

Očami dizajnéra: Čierna farba spálni pristane

22. 12. 2023, SCONTO Nábytok
Ako zariadiť spálňu
Nadčasová a sofistikovaná – taká je čierna farba a všetky jej odtiene. Hodí sa do každého štýlu bývania, dôležitá je len miera, v akej ju použijete. Interiéru dodáva dramatický nádych, zároveň však môže pôsobiť nesmierne elegantne. Ak patríte k odvážlivcom, ktorí sa neboja vybočiť z radu bielej, sivej či béžovej klasiky, práve čierna farba môže byť pre vás skvelou voľbou. Pripravili sme pre vás ukážku, ako ňou zariadiť spálňu.
Hneď na úvod treba povedať, že čierna farba a tmavé odtiene sú vhodné najmä do spální s dostatkom prirodzeného svetla. Ak priestor nedisponuje veľkým oknom, svetlosť miestnosti treba zabezpečiť primeraným umelým osvetlením. V našej ukážke sme preto okrem elegantného skleneného centrálneho svietidla použili aj čierne visiace lampy vedľa postele, ktoré pekne rozptýlia svetlo na stene.

Do izby sme zakomponovali aj sadrokartónovú rampu s LED podsvietením, ktorá prechádza od steny za posteľou cez strop až po protiľahlú stenu. To vytvorí v spálni správnu svetelnú atmosféru a pridá jej na intimite.

Základný nábytok

K nosným prvkom spální sa radí posteľšatníková skriňa. Ide o veľké kusy nábytku, ktoré sú v miestnosti dominantné, preto je dobré začať pri zariaďovaní izby práve od nich.
 
Do našej ukážky sme vybrali čalúnenú prešívanú posteľ v zamatovej čiernej úprave. Ide o elegantný model, ktorý vyvoláva pocit luxusu. Keďže tmavé odtiene môžu spálňu napohľad zmenšovať, do miestnosti je vhodné zakomponovať napríklad zrkadlo. Preto sme do danej spálne navrhli veľkú skriňu so zrkadlovou aplikáciou na dverách. Toto riešenie nielen opticky zväčšuje, ale zároveň aj odľahčuje navrhnutý priestor. Navyše je doplnená o LED osvetlenie, čo nám v danom tmavom priestore len a len vyhovuje. Skriňa má minimalistický dizajn, aby vynikla zvolená posteľ.

Kombinovanie čiernej s inými odtieňmi

Na dotváranie priestoru s dominanciou čiernej farby je vhodné voliť sklenené alebo kovové materiály v zlatej, striebornej či medenej úprave. Odrážajú totiž svetlo, ktoré pôsobí hravo a zároveň hrejivo. Rovnako aj tapeta so zlatistými odtieňmi použitá za posteľou navodzuje v miestnosti dojem väčšej otvorenosti a vzdušnosti.
 
Na zjemnenie tmavého interiéru je vhodné aj kombinovanie s prírodnými materiálmi, ako je napríklad drevo. Do miestnosti sme vniesli drevený dekor prostredníctvom komody a lamelového obkladu po celej šírke steny.

Bytové textílie a ďalšie doplnky

Správnym výberom a použitím textílií sa docieli vytúžený a teplý dojem z priestoru. Závesy na oknách majú jednak zatemňovaciu funkciu pred vonkajším svetlom, jednak dekoračnú. Ich vzor sa opakuje aj na posteľných obliečkach. Vzory a textúry upriamia na seba pozornosť a dodajú priestoru ten správny rozmer a oživenie, aby spálňa nepôsobila nudne. Na zemi vedľa postele sú namiesto koberca mäkké kožušiny. Ich aplikovaním sa vytvoril teplý puffy dojem.
 
Ostatný nábytok a doplnky dotvárajú celkovú intimitu, ako aj funkčnosť spálne. Patrí k nim kožené kreslo s miernym retro nádychom, pričom sme ho doplnili o teplú bledú kožušinu, ktorá ho opticky zjemní. K posteli sme postavili čierne kovové odkladacie stolíky, ktorých konštrukcia ladí so svietidlami. Celkové oživenie, ako aj zútulnenie vnášajú do spálne izbové rastliny. Tie menšie sme vložili do stojanových kvetináčov. Kvety zdvihnú od zeme, čím lepšie vyniknú, a zároveň dodávajú priestoru vzdušnosť.
Čo dodať na záver? Tmavá farba spálni určite pristane. Netreba sa báť jej použitia, je však nevyhnutné zohľadňovať jej špecifiká a zariaďovať ňou rozvážne. Ide o neutrálny tón, ktorý možno zladiť s akoukoľvek inou farbou, preto atmosféru izby poľahky zmeníte vždy, keď sa vám zažiada.

Ak ste sa inšpirovali našou ukážkou, ponúkame vám aj prehľad vybraných nábytkov a doplnkov, ktoré sme použili v návrhu:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Nadčasová bielo-sivá kuchyňa

Kombinácia bielej a sivej patrí medzi najobľúbenejšie v interiéri. A nie div. Tieto farby sa navzájom pekne dopĺňajú, ľahko sa ladia s inými odtieňmi a hravo zapadnú…

Očami dizajnéra: Študentská izba pre chlapca

Každý dospievajúci chlapec túži mať izbu zariadenú podľa svojich predstáv a požiadaviek. Priestor by mal odrážať osobnosť tínedžera, no zároveň treba myslieť na to, …