Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Prírodné odtiene v interiéri – neutrálne aj upokojujúce

Prírodné odtiene v interiéri – neutrálne aj upokojujúce

18. 01. 2022, SCONTO Nábytok
Prírodu do interiéru dostanete nielen materiálmi, tvarmi a štruktúrami, ale predovšetkým farbami. Inšpirujte sa farbou machu, ihličia, piesku, oblohy, kameňov či pôdy. Upokojujú a spravia váš domov dokonale nadčasovým.
Farby v interiéri majú moc nad našou náladou a vedia vytvoriť pokojnú či, naopak, dynamickú atmosféru. Ovplyvňujú to, ako vnímame priestory, a aj naše individuálne pocity. Vplyvom farieb na náš zmyslový aparát sa dokonca zaoberá aj pomerne nový vedecký odbor neuroestetika.

Farby a náš mozog

Tomuto odboru sa venuje aj Susan Magsamenová, americká vedkyňa a výkonná riaditeľka laboratória International Arts + Mind Lab, ktoré je súčasťou Brain Science Institute na Lekárskej fakulte Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore. Skúma, ako fungujú naše zmyslové, vnemové a motorické systémy, keď tvoríme alebo posudzujeme umenie, aj ich súvislosti s emóciami ako radosť či potešenie. V rámci svojej praxe sa zamerala na farby, ktoré sú podľa nej veľmi zaujímavou témou aj z evolučného hľadiska.

Ľudia totiž lepšie vidia žiarivé farby, ako sú červená, žltá a oranžová, na rozdiel od zelenej a modrej farby. Súvisí to s farbou plodov, ktorými sa živili zberači. Pochopenie odtieňa je podľa nej dôležité pri uvažovaní o farbe v interiéri, no rovnako je dôležitý aj celkový kontext. Naše vnímanie danej farby sa totiž mení vo vzťahu k iným farbám, ktoré ju obklopujú. Pre prírodné farby a zemité odtiene všeobecne platí, že na ľudí pôsobia príjemne a upokojujúco.

Návrat ku koreňom

Farby podlahy, stien, nábytku aj dekorácií by mali spolu ladiť a dotvárať miestnosť ako celok. Trendy sa v tejto oblasti neustále menia. V súčasnosti sa opäť vraciame k prírodným neutrálnym odtieňom. Ku koreňom. Prírodné odtiene machu, ihličia, piesku, oblohy, kameňov či pôdy budeme v nasledujúcom období v interiéroch vídať čoraz viac. Zemité farby, ako hnedá, béžová a zelená, sú zároveň dobrým neutrálnym základom pre nadčasové bývanie.

Ak začínate svoj interiér zariaďovať od nuly, skvelou inšpiráciou vám môžu byť obrázky výrobcov a predajcov nábytku, ale aj fotografie z Pinterestu či Instagramu. Paletu farieb si zostavte podľa toho, ako bude priestor využívaný. Napríklad modrá a zelená majú najviac upokojujúce účinky, a preto sa hodia do „nočných“ častí domu. K hlavnej farbe môžete pridať sekundárny kontrast na doplnkoch, ako sú vankúše, závesy a podobne.

Farby a ich ladenie

Farby k sebe môžeme ladiť dvomi spôsobmi. Analogické farby sú na farebnom kruhu umiestnené hneď vedľa seba. Dobre sa kombinujú, aj keď neposkytujú až taký kontrast. V praxi to znamená, že v interiéri sa vedľa seba vyskytnú napríklad béžová, piesková a rôzne odtiene hnedej. Druhým spôsobom je ladenie komplementárnych farieb – to sú tie, ktoré sa navzájom dopĺňajú a na farebnom kruhu sú umiestnené oproti sebe. Ich kombináciou dosiahnete kontrast a živosť. Skvelou pomôckou vám môžu byť aj online nástroje s farebným kruhom pre dizajnérov, ako sú Palleton alebo Adobe Color.

Ako na interiér v prírodných tónoch?

  • Farebná paleta, ktorú si pre svoj interiér zvolíte, by mala byť dostatočne univerzálna. Pekne bude ladiť napríklad kriedová s béžovou a svetlosivou.
  • Takéto spojenie rozjasní miestnosť a bude vhodným pozadím pre nábytok v rôznych štýloch.
  • Ak chcete siahnuť po farebnom akcente a zostať v tematike, zvoľte terakotovú, hrdzavohnedú či tmavozelenú. Miestnosť uzemnia a zároveň oživia základnú svetlú paletu.
  • Ak chcete interiér pozdvihnúť o úroveň vyššie, doplňte ho zlatými a mosadznými detailmi na rámoch, držiakoch, úchytkách či svietidlách.
  • Takto zariadenému bytu bude svedčať aj vrstvenie.

Rok 2022 vo farbe modrej oblohy a jemnej šalviovozelenej

Premietol sa trend prírodných farieb aj do farieb roka, ktoré každoročne vyhlasuje niekoľko výrobcov farieb a spoločností? Samozrejme! Farba oblohy – nebesky modrý odtieň bright skies – je farbou na rok 2022 podľa spoločnosti Dulux. Príjemný odtieň modrej má vyjadrovať nádej a optimizmus. Podobne ako ich minuloročný brave ground má hlboké prepojenie s prírodou, je však jasnejší a osviežujúcejší. Dá sa výborne kombinovať s rôznymi akcentmi, takže je alternatívou aj pre svetlosivú. Pretože prináša pokoj a vyrovnanosť, uprednostnite ho do spálne alebo pracovne.
Spoločnosť Benjamin Moore zase odporúča na rok 2022 jemnú šalviovozelenú, ktorú nazvala october mist. Má pripomínať kvetinovú stonku, ktorá sa hodí k lupeňom akejkoľvek farby. Jej jemný retro vzhľad a výborná možnosť kombinovania ju predurčuje na kuchynské linky, steny do spální, ale aj do vstupných priestorov. Pantone Colore Institute zase siahol po fialovej s názvom very peri, ktorú tentoraz namiešal nanovo, namiesto toho, aby siahol do existujúceho archívu. Jej pomenovanie peri je odvodené od názvu rastliny periwinkle. U nás ju poznáme ako zimozeleň menšiu a je charakteristická bledofialovými kvetmi.
Ak idete nanovo zariaďovať alebo čiastočne renovovať obývačku, spálňu, kuchyňu, predsieň či iné miestnosti, neváhajte a smelo zakomponujte prírodné odtiene do svojho bývania. V ich obklopení sa vám bude žiť príjemne a navyše určite len tak ľahko nevyjdú z módy. Alebo ako sa vraví, určite s nimi nespravíte krok vedľa.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc

Potrebuje váš byt zmenu a vy práve nemáte chuť maľovať? Tak oblečte steny do tapiet. Interiéru dodajú šmrnc, oživia ho a správne zvolené vzory sa dokážu dokonca opti…

Ako do moderného dizajnu obývačky včleniť čierny kov?

Pri navrhovaní interiéru obývačky sa ľudia čiernej farbe skôr vyhýbajú. Dôvodom sú neraz negatívne asociácie, ktoré sa s touto farbou spájajú. Viete však, že kovové …