Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Prírodné odtiene v interiéri – neutrálne aj upokojujúce

Prírodné odtiene v interiéri – neutrálne aj upokojujúce

18. 01. 2022, SCONTO Nábytok
Prírodu do interiéru dostanete nielen materiálmi, tvarmi a štruktúrami, ale predovšetkým farbami. Inšpirujte sa farbou machu, ihličia, piesku, oblohy, kameňov či pôdy. Upokojujú a spravia váš domov dokonale nadčasovým.
Farby v interiéri majú moc nad našou náladou a vedia vytvoriť pokojnú či, naopak, dynamickú atmosféru. Ovplyvňujú to, ako vnímame priestory, a aj naše individuálne pocity. Vplyvom farieb na náš zmyslový aparát sa dokonca zaoberá aj pomerne nový vedecký odbor neuroestetika.

Farby a náš mozog

Tomuto odboru sa venuje aj Susan Magsamenová, americká vedkyňa a výkonná riaditeľka laboratória International Arts + Mind Lab, ktoré je súčasťou Brain Science Institute na Lekárskej fakulte Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore. Skúma, ako fungujú naše zmyslové, vnemové a motorické systémy, keď tvoríme alebo posudzujeme umenie, aj ich súvislosti s emóciami ako radosť či potešenie. V rámci svojej praxe sa zamerala na farby, ktoré sú podľa nej veľmi zaujímavou témou aj z evolučného hľadiska.

Ľudia totiž lepšie vidia žiarivé farby, ako sú červená, žltá a oranžová, na rozdiel od zelenej a modrej farby. Súvisí to s farbou plodov, ktorými sa živili zberači. Pochopenie odtieňa je podľa nej dôležité pri uvažovaní o farbe v interiéri, no rovnako je dôležitý aj celkový kontext. Naše vnímanie danej farby sa totiž mení vo vzťahu k iným farbám, ktoré ju obklopujú. Pre prírodné farby a zemité odtiene všeobecne platí, že na ľudí pôsobia príjemne a upokojujúco.

Návrat ku koreňom

Farby podlahy, stien, nábytku aj dekorácií by mali spolu ladiť a dotvárať miestnosť ako celok. Trendy sa v tejto oblasti neustále menia. V súčasnosti sa opäť vraciame k prírodným neutrálnym odtieňom. Ku koreňom. Prírodné odtiene machu, ihličia, piesku, oblohy, kameňov či pôdy budeme v nasledujúcom období v interiéroch vídať čoraz viac. Zemité farby, ako hnedá, béžová a zelená, sú zároveň dobrým neutrálnym základom pre nadčasové bývanie.

Ak začínate svoj interiér zariaďovať od nuly, skvelou inšpiráciou vám môžu byť obrázky výrobcov a predajcov nábytku, ale aj fotografie z Pinterestu či Instagramu. Paletu farieb si zostavte podľa toho, ako bude priestor využívaný. Napríklad modrá a zelená majú najviac upokojujúce účinky, a preto sa hodia do „nočných“ častí domu. K hlavnej farbe môžete pridať sekundárny kontrast na doplnkoch, ako sú vankúše, závesy a podobne.

Farby a ich ladenie

Farby k sebe môžeme ladiť dvomi spôsobmi. Analogické farby sú na farebnom kruhu umiestnené hneď vedľa seba. Dobre sa kombinujú, aj keď neposkytujú až taký kontrast. V praxi to znamená, že v interiéri sa vedľa seba vyskytnú napríklad béžová, piesková a rôzne odtiene hnedej. Druhým spôsobom je ladenie komplementárnych farieb – to sú tie, ktoré sa navzájom dopĺňajú a na farebnom kruhu sú umiestnené oproti sebe. Ich kombináciou dosiahnete kontrast a živosť. Skvelou pomôckou vám môžu byť aj online nástroje s farebným kruhom pre dizajnérov, ako sú Palleton alebo Adobe Color.

Ako na interiér v prírodných tónoch?

  • Farebná paleta, ktorú si pre svoj interiér zvolíte, by mala byť dostatočne univerzálna. Pekne bude ladiť napríklad kriedová s béžovou a svetlosivou.
  • Takéto spojenie rozjasní miestnosť a bude vhodným pozadím pre nábytok v rôznych štýloch.
  • Ak chcete siahnuť po farebnom akcente a zostať v tematike, zvoľte terakotovú, hrdzavohnedú či tmavozelenú. Miestnosť uzemnia a zároveň oživia základnú svetlú paletu.
  • Ak chcete interiér pozdvihnúť o úroveň vyššie, doplňte ho zlatými a mosadznými detailmi na rámoch, držiakoch, úchytkách či svietidlách.
  • Takto zariadenému bytu bude svedčať aj vrstvenie.

Rok 2022 vo farbe modrej oblohy a jemnej šalviovozelenej

Premietol sa trend prírodných farieb aj do farieb roka, ktoré každoročne vyhlasuje niekoľko výrobcov farieb a spoločností? Samozrejme! Farba oblohy – nebesky modrý odtieň bright skies – je farbou na rok 2022 podľa spoločnosti Dulux. Príjemný odtieň modrej má vyjadrovať nádej a optimizmus. Podobne ako ich minuloročný brave ground má hlboké prepojenie s prírodou, je však jasnejší a osviežujúcejší. Dá sa výborne kombinovať s rôznymi akcentmi, takže je alternatívou aj pre svetlosivú. Pretože prináša pokoj a vyrovnanosť, uprednostnite ho do spálne alebo pracovne.
Spoločnosť Benjamin Moore zase odporúča na rok 2022 jemnú šalviovozelenú, ktorú nazvala october mist. Má pripomínať kvetinovú stonku, ktorá sa hodí k lupeňom akejkoľvek farby. Jej jemný retro vzhľad a výborná možnosť kombinovania ju predurčuje na kuchynské linky, steny do spální, ale aj do vstupných priestorov. Pantone Colore Institute zase siahol po fialovej s názvom very peri, ktorú tentoraz namiešal nanovo, namiesto toho, aby siahol do existujúceho archívu. Jej pomenovanie peri je odvodené od názvu rastliny periwinkle. U nás ju poznáme ako zimozeleň menšiu a je charakteristická bledofialovými kvetmi.
Ak idete nanovo zariaďovať alebo čiastočne renovovať obývačku, spálňu, kuchyňu, predsieň či iné miestnosti, neváhajte a smelo zakomponujte prírodné odtiene do svojho bývania. V ich obklopení sa vám bude žiť príjemne a navyše určite len tak ľahko nevyjdú z módy. Alebo ako sa vraví, určite s nimi nespravíte krok vedľa.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kvetinové vzory: nechajte izbu rozkvitnúť

Kvetinové vzory nikdy nevyjdú z módy a uplatnenie nájdu v každej miestnosti od spálne až po kúpeľňu. Nedajte sa pomýliť prvým dojmom, že sa hodia len do rustikálne l…

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …