Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Rozmýšľate nad kúpou sedacej súpravy v tvare U?

Rozmýšľate nad kúpou sedacej súpravy v tvare U?

21. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Ak vám hlavou víria podobné úvahy, zrejme patríte k šťastlivcom, ktorí majú vo svojom interiéri dostatok priestoru na takéto riešenie. Pamätajte však, že aj za dobrých dispozičných podmienok treba pri výbere sedacej súpravy v tvare U zvážiť niekoľko dôležitých aspektov.
S nástupom modulárnych pohoviek nastala revolúcia v dizajne sedacieho nábytku, predovšetkým z hľadiska veľkostí, tvarov a celej plejády možností, ako vylepšiť celkový komfort sedenia. Sedačky v tvare písmena U (v zahraničí sa niekedy spomínajú aj ako pohovky v tvare C) patria k solitérom, ktoré v interiéri nemáte šancu prehliadnuť. Na dĺžku merajú minimálne tri metre. Ich veľkosť však môže predstavovať hlavný nedostatok. Ak si totiž nevyberiete správne, pohovka miestnosť zaplní a priestor bude, paradoxne, pôsobiť stiesnenejšie. 

5 základných rád pri výbere

  • Sedacie súpravy v tvare U je dobré situovať do naozaj veľkých priestorov, ideálne s vyvýšenými stropmi alebo dobre presvetlenou dispozíciou.
  • Nemali by ste ich umiestňovať do rohu, hoci sa môže zdať, že je to optimálne. Ponechajte na obidvoch stranách kúsok voľného miesta, v opačnom prípade vytvoríte v kúte uzavretú „hradbu“.
  • Pri kúpe veľkorozmerných sedačiek si obzvlášť veľký pozor treba dávať na riešenie rohov; väčšina modelov je dostupná v pravej aj ľavej verzii, niektoré sú však univerzálne. Otoman by mal vždy smerovať do stredu dispozície.
  • Sedačky s vysokými opierkami chrbta sú síce pohodlnejšie, tie s nižšími opierkami však priestor opticky odľahčujú – určite im dajte prednosť najmä v otvorených dispozíciách, kde sedačka predstavuje hranicu medzi obývačkou a kuchyňou. Prípadne siahnite po sedačkách s vysokými, no polohovateľnými opierkami chrbta, kde polohovaním opierok môžete dosiahnuť podobne ako v prípade sedačiek s nízkymi opierkami odľahčený vzhľad a zároveň zachováte maximálne pohodlie pri sedení.
  • Myslite na to, že sedačky v tvare U budú významným spôsobom limitovať a usmerňovať váš pohyb v priestore.

Na čo ešte pamätať?

Keďže zvyčajne ide o drahšiu investíciu – najmä v porovnaní s klasickými alebo jednoduchými rohovými pohovkami –, môžu sedačky v tvare U zvádzať k presvedčeniu, že sú trvácnejšie. Treba si však uvedomiť, že sú zvyčajne zložené z troch častí, ktoré sa pri montáži spájajú. Práve miesta spojov sú kritické a po určitom čase môžu predstavovať problém, a to najmä pri dlhodobej a neprimeranej záťaži, keď môže dôjsť k ich uvoľneniu. Nezanedbávajte preto pravidelnú údržbu a používajte pohovku len na taký účel, na aký bola vyrobená. Občasné skákanie najmenších síce pohovke neublíži, dávajte však pozor na to, aby sa to nestalo pravidlom.

Sedacia súprava Borgo a Avenue 96. Zdroj: Sconto
Náš tip
Sedačka v tvare U sa stane centrálnym prvkom každej miestnosti, preto je potrebné vyvážiť jej dominanciu tak, že pozornosť nasmerujete na stenu – ideálne vo výške očí –, a to napríklad nejakým výrazným obrazom, zrkadlom alebo veľkým oknom.

Obmedzenie takýchto sedačiek spočíva čiastočne aj v tom, že nemáte také veľké možnosti pri výbere konferenčných stolíkov. Paradoxne tak nastáva problém pri pohostení početnej návštevy. Čo je však pre niekoho limitujúce, pre iného môže byť výzvou a dôvodom hľadať neopozerané, inovatívne riešenia. Na väčšie modely stolíkov radšej zabudnite – najlepší efekt budú mať menšie príručné stolíky, ideálne v rozličných veľkostiach, aby ste „rozbili“ veľkú sedaciu plochu v jednej úrovni. Môžete ich rozložiť k okrajom aj po stranách, aby mal každý hosť svoj priestor na občerstvenie.

Aké sú ich hlavné výhody?

Sedačky v tvare U nepochybne pojmú väčšie množstvo ľudí – zvyčajne päť až sedem osôb –, pričom ich kapacitu možno rozšíriť dokúpením kresla a taburetu v rovnakom či odlišnom dizajne.

Vedeli ste, že?
Už starí Rimania milovali sedenie v tvare „podkovy“. Pozostávalo z troch veľkých postelí s vankúšmi, na ktorých sa polihovalo, jedlo a družne diskutovalo. Nešlo o obývaciu izbu, spoločenské centrum domu sa totiž sústredilo v jedálni, ktorej sa hovorilo triclinium. Samozrejme, bola to len záležitosť najvyšších vrstiev, chudobní nemali vo svojich príbytkoch toľko miesta. Zaujímavosťou je, že ešte aj verejné toalety v kúpeľoch mali rímski občania navrhnuté ako miestnosti so „sedením“ v tvare písmena U, aby mohli túto rutinnú činnosť vyplniť dôležitými spoločenskými debatami.

Každý má svoj „kútik“

Množstvo miesta na sedenie je hlavnou výhodou sedačiek v tvare U. Majú takpovediac vlastnú dispozíciu a niekoľko možností sedenia. Členovia rodiny sa nemusia biť ani o rohy, v ktorých sa najlepšie oddychuje, pretože takáto veľkorozmerná sedačka ich má hneď dva. Sedenie zvyčajne pozostáva z klasickej pohovky v tvare písmena L, na ktorú sa plynule napája otoman, resp. akýsi vsadený chaise lounge, čo je v podstate leňoška bez bočnej opierky. Práve takéto zakončenie jedného z krídel sedacej súpravy jej prepožičiava vzdušnejší a otvorenejší ráz.


Náš tip

V prípade veľkých pohoviek nie je zanedbateľná ani ich zadná časť. Ak sa chystáte umiestniť sedačku do centrálnej časti otvorenej dispozície, mala by mať precízne potiahnutý aj chrbát.
Pohovka London

Farebnosť

Je pravda, že nájdete aj sedačky v kombinovaných farbách, pamätajte však na to, že sedacia súprava v tvare U je dosť výrazný a masívny prvok. Ak ju chcete oživiť, použite radšej rôzne doplnky, ako napríklad vankúše, deky, kožušiny, ktoré môžete po čase vymeniť. Ak zvolíte dvojfarebné riešenie, snažte sa, aby boli farby rozdelené horizontálne – ideálne tmavšie dole a svetlejšie hore, pretože tmavšia farba pôsobí ťažšie. Populárne sú stále najmä neutrálne poťahy, ako sivé, antracitové, hnedé, prípadne čierne a v odtieňoch modrej. Ak chcete byť trendoví, môžete siahnuť po sedačkách s modernou zamatovou úpravou.

Sedacia súprava Alma a Fray Plus
Sedacia súprava Alma a Fray Plus. Zdroj: Sconto
Náš tip
Veľmi príjemný efekt získate so svetlomodrým poťahom, ktorý v priestore pôsobí upokojujúco a vytvorí zaujímavý kontrast s tónmi opačného farebného spektra, napríklad s hnedou, bordovou alebo oranžovou.

Relax nadovšetko

Ak už zainvestujete do obrovskej sedačky, mala by vám ponúknuť maximum komfortu. Pri jej výbere preto sledujte aj oddychové funkcie a súčasti, ako sú odnímateľné alebo polohovateľné opierky rúk, nastaviteľné podhlavníky, relaxačné úpravy v rohovom diele alebo v inej časti pohovky. Najvyšší „level“ predstavujú elegantné sedacie súpravy s elektricky ovládanými prvkami. Jedným tlačidlom tak možno regulovať napríklad hĺbku sedu.

Sedačka Campo XL
Náš tip
Čistiť veľkú sedačku môže byť fuška. Ak túžite po ľahšej údržbe, hľadajte pohovku so špeciálnou ochrannou vrstvou čalúnenia, ktorá zabraňuje absorbovaniu kvapaliny. Ak ju polejete, bude vám na vyčistenie stačiť jemná handrička.

Prídavné funkcie

Určite uvítate, ak pohovka ponúkne aj miesto na príležitostné spanie či úložný priestor, ktorý sa zvyčajne nachádza pod otomanom alebo dvojsedadlom. Ten sa zvyčajne vyklápa. Posteľné riešenie potom zabezpečuje buď klasický vysúvací mechanizmus s rozkladom, ktorý rozšíri hlavnú sedaciu časť, alebo mechanizmus so sklopným chrbtom, ktorý sa premení na druhé lôžko rozkladacej „postele“. Istou nevýhodou môže byť, že sedačka v tvare U rozložená na posteľný variant síce vyzerá ako „letisko“, ale prakticky neponúka viac než dve lôžka. Zvyčajne je len príliš dlhá, šírka sa prakticky neodlišuje od iných rozkladacích sedačiek.

Sedacia súprava Melfi

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…