Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Niekoľko dôvodov, prečo si kúpiť zdravotný matrac

Niekoľko dôvodov, prečo si kúpiť zdravotný matrac

06. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu a neustály stres sa výrazne podpisujú na našom zdraví. Nečudo, že čoraz viac ľudí trpí rozličnými neduhmi pohybového a oporného aparátu. Osobitnou skupinou sú alergici a astmatici, pre ktorých je zasa mimoriadne dôležité čisté a zdravé prostredie. Ako môže pri riešení týchto problémov pomôcť zdravotný matrac?
Matrace, ktoré sa vyrábajú s ohľadom na konkrétne potreby ľudí s rozličnými zdravotnými ťažkosťami, sa nazývajú zdravotné matrace. Existujú rôzne druhy, ktoré sa zameriavajú na vybraný problém, ako je napríklad alergia, zvýšená potivosť či bolesť chrbtice. Dostupné sú teda antialergické, ortopedické či antidekubitné matrace určené pre ľudí pripútaných na lôžko. Niekedy môže dokonca jeden typ zdravotného matraca spĺňať viaceré vlastnosti a fungovať napríklad ako ortopedický aj hypoalergénny. Mnohé zo zdravotných matracov sú priedušné, antibakteriálnevysoko hygienické, aby používateľom poskytli počas spánku čo najväčší komfort. Čím sa vyznačujú jednotlivé druhy zdravotných matracov?

Ortopedické matrace

Už z názvu je jasné, že sú vyrobené s cieľom poskytnúť úľavu opornej a pohybovej sústave, predovšetkým samotnej chrbtici. Pomáhajú tlmiť bolesť, prípadne jej úplne predchádzať. Ortopedický matrac totiž poskytuje chrbtici takú oporu, aby bola počas spánku v prirodzenej polohe. Kopíruje línie tela, ale zároveň mu nedovolí skĺznuť do pozície, ktorá by mohla na jednotlivé časti kostry a svalov vyvíjať nepríjemný protitlak či zvýšenú záťaž.

Ortopedické matrace uvoľňujú svaly, šľachy i medzistavcové platničky a starajú sa aj o to, aby vaša krčná tepna zostala plne funkčná – vďaka tomu sa ráno nezobudíte unavení alebo s bolesťou hlavy. Na zdravotnom matraci si však odpočinú aj vaše kĺby a nohy, takže vám nehrozia opuchy končatín, a to ani po celodennej námahe.

Aká poloha počas spánku vám vyhovuje?

Treba si uvedomiť, že matrace s označením ortopedické môžu mať svoje podkategórie. Vo všeobecnosti platí, že pri ich výrobe sa používajú tvrdšie peny, prípadne kokosové vlákna. Sem možno zaradiť aj moderné taštičkové matrace, ktoré majú na rozdiel od pružinových matracov lepšiu bodovú elasticitu. Voľba ortopedického matraca však v prvom rade závisí od toho, ktorá časť chrbtice vám robí ťažkosti a v akej polohe najčastejšie zaspávate. Krčná chrbtica a lopatky vyžadujú tvrdší matrac, a to najmä v prípade, ak uprednostňujete spánok na chrbte.

Ak zaspávate na boku, čo viacerí ortopédi pri problémoch s krčnou chrbticou dokonca odporúčajú, môžete pokojne zvoliť stredne tvrdý matrac, ideálne však v kombinácii s vhodným anatomickým vankúšom. Ten šikovne vyrieši „prázdny“ priestor medzi ramenom, hlavou a krkom a tak uvoľní napätie v krčnej chrbtici.
Vedeli ste, že...?

Príliš tvrdé matrace vašu chrbticu nepotešia. Vytvárajú totiž veľký tlak najmä v oblasti pása, kde má chrbtica charakteristický esovitý ohyb. Keďže stavce v tomto prípade nič nepodopiera, musia niesť celú záťaž brušnej časti. Neprimeraný tlak musia navyše strpieť aj cievy a nervové zakončenia, takže chrbtica počas celej noci zostáva napätá. Výsledkom je neustále hľadanie vhodnej polohy a časté budenie sa.
Stredne tvrdý, prípadne mäkší matrac vám urobí dobrú službu pri problémoch s krížovou chrbticou. Je dostatočne poddajný na to, aby sa perfektne prispôsobil krivkám tela, a zároveň dostatočne pevný, aby aj počas spánku zachoval chrbticu v jej prirodzenej vodorovnej línii, teda bez neželaného vykrivenia. K takýmto typom zaraďujeme aj matrace z pamäťovej peny, ktoré prinesú úľavu i citlivým a boľavým kĺbom. Naopak, pamäťová pena nie je šťastná voľba pre deti, keďže u nich sa chrbtica ešte len vyvíja.
Matrac Sleepguard Latex Combi 20
Matrac Ambra

Zónované matrace

Zdravotné matrace, ktoré sa dokonale prispôsobia krivkám tela, zvykneme označovať aj za anatomické matrace. Existujú ešte špeciálne, tzv. zónované zdravotné matrace, ktoré využijete pri bolestiach krčnej chrbtice i pri spánku na boku. Pri ich návrhu sa vychádza z predpokladu, že každá časť tela potrebuje inú tvrdosť matraca – zatiaľ čo bedrá a ramená vyžadujú väčšiu oporu, hlava a chodidlá môžu spočinúť na mäkšom podklade, ktorý vyvíja menší protitlak.
Matrac Saturn Super+
Matrac Platinum 27

Antidekubitné matrace

Tvoria samostatnú podkategóriu zdravotných matracov, ktoré sú určené na dlhodobý pobyt na lôžku, zvyčajne v nemocniciach, ale aj v bežných domácnostiach. Dekubity sú preležaniny, ktoré predstavujú najväčšie zdravotné riziko pre ležiacich pacientov. Vznikajú vtedy, keď sa tkanivá na kritických miestach, najčastejšie na styku medzi kosťou a tenšou vrstvou svaloviny a tuku, pod vplyvom neustávajúceho tlaku poškodia. Následne sa začnú objavovať nepekné, otvorené a veľmi bolestivé rany. U nevládnych pacientov pomáha buď polohovanie, alebo používanie spomenutých antidekubitných matracov, ktoré vzniku preležanín zabraňujú. Na rizikové miesta, ako sú kríže, lakte či bedrové kĺby, totiž vyvíjajú taký tlak, aby sa nenarušilo prúdenie krvi a zároveň aby sa eliminovalo riziko vzniku rán.

Antibakteriálne matrace

Matrace, ktoré vyhovujú alergikom, astmatikom či ľuďom so zvýšenou potivosťou, berú do úvahy najmä hygienické hľadisko. Vďaka správne zvoleným materiálom, ako sú latex, Aloe vera či kokosové vlákna, vytvárajú prostredie, ktoré je nehostinné nielen voči baktériám, ale aj voči alergénom, ako sú plesne, roztoče či prach. Správne odvetrávanie je jednou zo základných funkcií takýchto modelov, pretože znižuje vlhkosť a tým aj celkové riziko množenia roztočov či baktérií. K veľmi vzdušným matracom patria pružinové matrace. Dôležitú úlohu zohráva aj správny podklad – ideálne je uloženie na lamelový rošt.
Matrac Latex Bamboo
Matrac Imperia
Častou výbavou hypoalergénnych matracov sú snímateľné poťahy, ktoré možno jednoducho oprať v práčke (niektoré je možné prať až na 60 °C, čo je teplota zaručujúca elimináciu všetkých alergénov). Ich výhodou je aj štruktúrovaný povrch, ktorý bráni prenikaniu odumretých zvyškov kože, vlasov a šupiniek do samotného matraca – tieto čiastočky totiž pre roztoče predstavujú hotovú delikatesu. Podšitie dutým vláknom sa zas stará o priedušnosť a má dobré termoregulačné vlastnosti. Antibakteriálne vlastnosti matracov pre alergikov a astmatikov často zlepšuje aj striebro použité v poťahu.

Zdravotný matrac na mieru vašim potrebám

Nech už riešite akékoľvek zdravotné problémy, vždy zvažujte prednosti a nedostatky jednotlivých materiálov i tvrdosť konkrétnych typov matracov. Čím viac otázok si budete klásť, tým viac odpovedí dostanete a tým lepší matrac si vzhľadom na svoj zdravotný stav vyberiete. V tomto prípade sa naozaj neoplatí kupovať najlacnejší model, ktorý bol práve v akcii –zdravotný matrac je totiž nesmierne dôležitá investícia, keďže kvalitný spánok je základným predpokladom dobrého fungovania organizmu a jeho regenerácie počas noci. Ak si neviete rady, môžete sa pokojne poradiť s odborníkmi priamo v predajni alebo online.

Mohlo by vás zaujímať aj:

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…