Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Ako na dizajn spálne v modernom štýle

Očami dizajnéra: Ako na dizajn spálne v modernom štýle

10. 07. 2023, SCONTO Nábytok
V interiéri je spálňa najsúkromnejším a najosobnejším priestorom. Zvyčajne jej nevenujeme toľko pozornosti ako napríklad obývačke, v ktorej trávime podstatne viac času a je reprezentatívna aj pre návštevy. Zariadenie spálne by sa napriek tomu nemalo podceniť, vlastne by malo byť prvoradé, keďže ide o miesto pokoja, relaxu a intimity. Možností, ako na dizajn spálne, je veľa. My vám opäť prinášame ukážku, ktorá vás môže inšpirovať pri zariaďovaní tej vašej.

Aká je moderná spálňa

Pojem moderný odzrkadľuje v spálni dva aspekty. Jedným je, že zariadenie nasleduje funkciu a priestor sa využíva efektívne. Druhým je, že dizajn zodpovedá súčasným požiadavkám, a to nielen po vizuálnej stránke, ale aj po praktickej, t. j. spálňa by nemala byť preplnená nábytkom ani doplnkami.

V spálňach dnes dominujú čisté línie a jednoduchý hranatý nábytok, ktorý pôsobí elegantne a sofistikovane. Dôležité je vytvorenie komfortnej zóny, v ktorej si môžeme dobre oddýchnuť. Aby pôsobila útulným a príjemným dojmom, hladké leštené povrchy sú kombinované s kontrastnými teplými a mäkkými materiálmi. Na podčiarknutie romantickej, upokojujúcej či tajomnej atmosféry sú vítané solitéry, napríklad kreslo.

Ukážka, ako na moderný dizajn spálne

Ako iste viete, základom každej spálne je pohodlná posteľ, ktorá vytvára tú najdôležitejšiu súčasť priestoru. Pri výbere postele v modernom štýle sa prioritne treba zamerať na funkčnosť a kvalitu. Celkový dizajn postele je v tomto prípade až druhoradý. Do nášho návrhu sme vybrali vyššiu čalúnenú posteľ s prešívaným čelom, keďže vyššia posteľ je celkovo vyhľadávaná kvôli ľahšiemu vstávaniu z nej. Čalúnené čelo je zas mäkšie a pohodlnejšie oproti dreveným či kovovým, navyše pôsobí hrejivo a zútulňuje priestor.

Pri posteli plnia dôležitú úlohu nočné stolíky. Do návrhu sme vybrali modely s kovovou konštrukciou a so sklenenou doskou. Ich dizajn pôsobí vzdušne a zároveň elegantne. Ak disponujete menším priestorom, takýto typ stolíkov je najvhodnejšou voľbou. Nezaberajú veľa miesta a spálňa, resp. priestor pri posteli je vzdušnejší. Keďže stolíky nedisponujú žiadnym vnútorným úložným priestorom, vrchnú dosku sme nechali voľnú na dekorácie a drobnosti, ktoré tam bývajú bežne odložené. Klasické stolné nočné lampy sme nahradili zo stropu visiacimi svietidlami, ktoré osvetľujú potrebnú časť pri posteli zvrchu. Na oboch okrajoch postele sú použité v pároch. V podobnom dizajne sme vybrali aj hlavné stropné svietidlo.
Nad nočné stolíky sme umiestnili nástenné zrkadlá. Dodávajú izbe glamour nádych, hlavne ju však opticky zväčšujú a zútulňujú. Takéto použitie zrkadiel je akceptovateľné aj v prípade, že prihliadate na feng šuej, ku ktorého zásadám patrí, že zrkadlo by nemalo odrážať posteľ.

Štandardne býva súčasťou spálne aj šatníková skriňa. Vybrali sme veľký model s praktickými zásuvkami a posuvnými dverami, ktoré sú vhodné obzvlášť v menších priestoroch, keďže pri nich netreba rátať s miestom na otváranie dverí. Biela farba, lesk a veľmi jednoduchý dizajn robia zo skrine elegantný kúsok, ktorý na seba zbytočne nestrháva pozornosť, ale sofistikovane rieši potrebu úložného miesta.
Snom mnohých žien je mať v spálni toaletný stolík na líčenie. Do návrhu sme preto zakomponovali model s výklopným zrkadlom a úložným miestom v jednoduchom dizajne. Patrí k nemu aj lavička s pohodlným čalúnením, ktorá môže slúžiť nielen na sedenie, ale aj na odkladanie oblečenia.

Biele, lesklé a ostré hrany v interiéri je potrebné zjemniť decentnými a teplými textíliami, a to použitím nevtieravých prestieradiel alebo diek na posteli. Priestor dotvoria aj dlhé závesy, ktoré podporia útulný a hrejivý dojem. Navyše závesy majú okrem dekoračnej aj zatemňovaciu funkciu a vytvárajú ideálne podmienky na spánok. Pod posteľou je mäkký koberec v béžovej farbe, ktorý vytvára nielen optické, ale aj pocitové teplo na nohy. Pekným a oddychovým kúskom je čalúnené kreslo, ktoré farebne ladí k posteli a jednej zo stien. Vytvára akýsi sochársky prvok a pôsobí aj ako dekorácia. Kreslo alebo taburet v spálni sú určite výbornou voľbou, ak je na ne priestor.
Hoci sme jednu stenu na ozvláštnenie mierne farebne odlíšili od ostatných, stále sa pýta oživenie, ktoré by dodalo priestoru určitú hĺbku a teplo a vyvážilo by strohosť bielych a sivých odtieňov. Dosiahnuť sa to dá napríklad kontrastnou tmavšou podlahou, prípadne spolu s obkladom stropu. Elegantný nádych sme podčiarkli striebornými a čiernymi doplnkami, ktoré sú zladené so svietidlami. Kvet pôsobí upokojujúco a vynikajúco vizuálne dopĺňa drevodekor na strope a podlahe. Rovnako ladia aj béžové dekoračné vankúše, závesy a motívy obrazov.
Detaily sú dôležité v každom priestore, premyslite si ich dôkladne – práve ony môžu byť tým, čo rozhodne o celkovej atmosfére vašej spálne.
Na záver vám ponúkame prehľad produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.
Ďalšie nápady a inšpiráciu môžete objaviť v článku zameranom na 8 moderných spální, ktorý nájdete v našom magazíne.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a z…

Moderné spálne – inšpirácie na príjemné zariadenie

Spálňa by mala byť útulným miestom na oddych a načerpanie novej energie. Aby sme sa v nej cítili dobre, musí odzrkadľovať náš vkus. Zároveň je potrebné najmä v malýc…