Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Dobrý dojem sa začína v predsieni. Ako ju zariadiť?

Dobrý dojem sa začína v predsieni. Ako ju zariadiť?

24. 01. 2022, SCONTO Nábytok
Predsieň je prvá miestnosť v dome, ktorú vidí každá návšteva a veľa napovedá o zvyšku interiéru. Jej zariadenie slúži primárne na praktické skladovanie topánok, kabátov a vecí, ktoré potrebujeme zobrať so sebou, keď odchádzame z domu, no zároveň by malo pôsobiť príjemným dojmom. Hľadáte inšpiráciu, ako zariadiť vašu predsieň, aby spĺňala praktickú aj estetickú funkciu? Poradíme vám, ako na to.

Úložného priestoru nikdy nie je dosť

Základ predsiene tvorí nábytok určený na odkladanie vrchného šatstva a obuvi. Malým priestorom pristanú subtílnejšie tvary, bledšie farby a modely s nožičkami, ktoré navodzujú vzdušný dojem. Do väčších predsiení môžete voliť aj masívnejšie kúsky tmavších farieb.

Najjednoduchšie riešenie, aby zariadenie v predsieni bolo vo vzájomnej harmónii, ponúkajú predsieňové zostavy. Tie pozostávajú z nábytku, ktorý potrebujete a reálne aj využijete. Štandardne ich tvorí skrinka na topánky, skriňa na kabáty alebo vešiakový panel a lavica na sadnutie pri obúvaní sa. V rámci zostáv pritom bývajú často dostupné viaceré varianty skriniek, takže si môžete vybrať tie modely, ktoré najviac vyhovujú vašim priestorovým možnostiam a potrebám. Špeciálnu pozornosť venujte výberu skrinky na topánky. Predsa len, predsieň plná topánok, o ktoré zakopávajú aj domáci, nie je vábnou záležitosťou. V malých panelákových chodbách sa osvedčí najmä úzky topánkovník s výklopnými zásuvkami.
Skrinka na topánky z predsieňového programu Flap. Zdroj: Sconto
Pamätajte si:
Pri výbere nábytku a voľbe rozmerov treba myslieť aj na to, aby nám v predsieni zostalo dosť miesta na pohodlné vyzúvanie a obliekanie sa, resp. aby sme mali dostatok manipulačného priestoru.

Ako vytvoriť čisté prostredie v predsieni?

  • Uzatvorené skrinky jednoducho ukryjú všetok „neporiadok“ v podobe niekoľkých búnd a kabátov. Na vešiaku nechajte uložené len tie, ktoré momentálne nosíte.
  • Rukavice, čiapky, šály pre vás a deti alebo vrecká, vôdzka a obojky pre psy. Malé veci, ktoré sa nám na chodbe často povaľujú a vytvárajú neporiadok. Dobre na ne poslúžia komody so zásuvkami, ale aj rôzne doplnkové košíky alebo boxy, do ktorých všetky tieto drobnosti schováte jednoducho a rýchlo.
  • Rohožka je praktická, s kobercom si to však dobre rozmyslite. Na chodbe sa z neho stáva zbytočný lapač nečistôt. Ak mu neviete odolať, voľte menší koberec, ktorý sa dá vyprať v práčke, prípadne model z ľahko udržiavateľného materiálu.

Minimalisticky, moderne, nadčasovo

Chodba by mala štýlovo ladiť so zvyškom interiéru. Ak vo vašom domove prevláda minimalistická čistá biela, pokojne si ju vyberte aj pre nábytok v predsieni. Biela farba opticky zväčší priestor, presvetlí aj menšie plochy a pôsobí moderným dojmom.
Dobrou alternatívou do predsiene je aj drevo, resp. nábytok s dekorom dreva. Vytvára hrejivý pocit domova a prináša atmosféru prírody priamo do našich domácností. Ide o nadčasový materiál, ktorý sa hodí do všetkých štýlov bývania.
Modernou sa v posledných rokoch stala aj kombinácia dekorov. To nábytku obyčajne dodáva živší, originálnejší ráz. Obľúbené je aj spojenie dreva či drevných materiálov s čiernym kovom, ktoré sa využíva predovšetkým v príbytkoch zariadených v priemyselnom štýle.
Predsieňový program Yambio a Tucson. Zdroj: Sconto
Pokiaľ je predsieň otvorená, resp. vizuálne prepojená s ďalšou miestnosťou, voľte nábytok z programu, ktorý pozostáva z kúskov určených pre viacero miestností. Tak zabezpečíte jednotný ráz oboch miestností a dokonalé zladenie celého priestoru.
Nábytkový program Manhattan vhodný na zariadenie obývačky, jedálne aj predsiene. Zdroj: Sconto
Pamätajte si:
Do predsiene je vhodná podlahovina s protišmykovou úpravou. Do menšej predizby sa viac hodí veľkoformátový obklad. Menšie dlaždice by miestnosť opticky zmenšili vzhľadom na škáry. Priveľa škár navyše znamená horšiu údržbu.

Doplnky robia domov

Silu doplnkov netreba podceňovať. Pre mnohých doplnok, pre iných zas základný kus nábytkuzrkadlo. Okrem toho, že si v ňom pred odchodom z domu skontrolujete zovňajšok, plní aj inú funkciu. Zrkadlo sa odporúča najmä do malých priestorov, dokáže totiž opticky zväčšiť miestnosť. Ak v predsieni nie je miesta nazvyš, je vhodné zvoliť si skriňu so zrkadlovými dverami. Ak však nie ste fanúšikmi takéhoto nábytku, prípadne v predsieni nie je miesto na skriňu, postačí aj menšie závesné zrkadlo, ktoré umiestnite nad topánkovník či komodu.
Pamätajte si:
Pokiaľ vám to dovoľuje priestor, dobrým estetickým doplnkom môže byť aj menšie kreslo. Navyše ide o praktický kúsok, ktorý poslúži pri obúvaní či vyzúvaní sa.

5 rád, čím zútulniť predsieň

  • Pekná rohožka zaujme a poslúži na očistenie topánok. Dnes je výber vzorov a motívov veľký. Nájdite si takú, ktorá doplní celkový vzhľad predsiene alebo svojím motívom vyčarí úsmev na tvári každému, kto k vám zavíta.
  • Vankúšik či poduška na sedenie – umiestnite ich na lavicu či kreslo. Chodbu na pohľad oživia a zároveň zjemnia.
  • Obrázky a dekorácie na postavenie – v predsieni na ne často zabúdame, no práve ony dotvárajú celkovú atmosféru. Výhodou je, že sa dajú poľahky meniť podľa aktuálnej módy či sezóny a zároveň sú schopné dodať predsieni osobitý ráz.
  • Zeleň okrem toho, že interiéru dodá život, čistí ovzdušie a hodí sa ku každému odtieňu nábytku či podlahy.
  • Osvetlenie farbou a výberom osvetlenia dokážete zmeniť celkový vzhľad miestnosti. Útulnejšie pôsobí žltý odtieň svetla. Pri výbere svietidiel do menšej predsiene odporúčame stropné bodové svietidlá, ktoré osvetlia z výšky celú miestnosť.
Predsieňový program Terry a Thessa. Zdroj: Sconto
Či už vám viac vyhovuje menšie zádverie, alebo uprednostňujete veľkú predsieň, zariaďovanie vstupných priestorov určite nepodceňujte. Myslite na všetko, čo v nich nevyhnutne musí byť, ale aj na to, že ide o plnohodnotný priestor, ktorý by mal byť rovnako príjemný ako ostatné miestnosti vášho domova.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…